Perkunowe wyroki - Joanna Żamejć - Recenzje książek z każdej półki
Fantastyka

Perkunowe wyroki – Joanna Żamejć

Perkunowe wyroki - Joanna Żamejć

Perkunowe wyroki
Joanna Żamejć

Mówi się „nie oceniaj książki po okładce”, ale czy to właśnie ona czasami nie przykuje waszej uwagi na tyle mocno, że postanawiacie powołać się na wasze zaciekawienie jej wyglądem i często opisem, jaki posiada z tyłu książki? Choć nie czułam się fanką powieści rozgrywających się w czasach średniowiecza, to jednak przemawiała do mnie okładka, jej opis i pomyślałam, że może posiadać coś, co być może przekona mnie do polubienia czegoś nowego. Przeczytana przeze mnie recenzja pierwszego tomu tej powieści pomogła mi w podjęciu ostatecznej decyzji. Teraz mogę stwierdzić, że powinnam pogratulować sobie trafnego wyboru i dobrej intuicji.

Perkunowe Wyroki” autorstwa Joanny Żamejć to kontynuacja książki „Nawrócenie Wiedźmy„. Historia rozgrywa się w latach 70. XIV wieku. Książka opowiada nam między innymi o tym, jak potoczyły się dalsze losy żyjących w Puszczańskim grodzie Auszry i Namira oraz ich przyjaciół i dzieci. Auszra to litewska poganka, ragana, która tak samo, jak jej zmarła matka obdarzona została nadprzyrodzoną mocą, a jej zadaniem jest uleczać, uzdrawiać chorych i pomagać potrzebującym. Natomiast jej ukochany to chrześcijanin i myśliwy. Los nie szczędzi im trudnych wyzwań, bólu i cierpienia. Można stwierdzić, że ciężkie rozstania, z jakimi przyszło im się spotkać to pewnego rodzaju próba dla ich miłości. Pytanie tylko, czy zdołają przejść tę próbę i czy los złączy tych dwoje ponownie? Akcja powieści rozgrywa się również w innych miastach, gdzie postanawiają wyruszyć młodzi mieszkańcy Allenstein (w tym dzieci Auszry i Namira) z zamiarem usamodzielnienia się lub ucieczki od nieodwzajemnionej miłości. Niejednokrotnie są zmuszeni stawić czoła różnym przeciwnościom losu. Nie uchodzi więc mojej uwadze, że tak młodzi ludzie pomimo trudnych początków wykazali się ogromną determinacją, chęcią niezależności i pokazują nam, ile można osiągnąć ciężką pracą. Mój podziw do tych postaci nieustępliwie towarzyszył mi do samego końca.

W powieści przedstawiono również rozgrywający się spór i walkę między biskupstwem warmińskim a państwem zakonnym. Zadaniem mistrza zakonnego Winricha von Kniprode jest wyeliminowanie biskupa. Czy okrutna intryga pomoże mu w spełnieniu zaplanowanego morderstwa?

Przedstawione w książce użycie manipulacji ukazuje nam jak łatwo można się nią posłużyć wobec drugiego człowieka, wykorzystując przy tym jego słabości, aby spełnić zamierzony cel. Tą słabością może być stan zakochania się. Autorka pokazuje nam jak silne potrafi być zaślepienie uczuciami jakimi darzymy drugą osobę. Czasami przez to zaślepienie bohaterowie nie zauważają nawet, że żywione przez nich uczucia nie są obopólne.

Liczni bohaterowie książki spotykają na swojej drodze wiele niebezpieczeństw, są zmuszeni do podejmowania trudnych decyzji i wyzwań, a los każdego z nich prowadzi innymi drogami… „Niezbadane są wyroki Wszechwiedzącego, a wybranych prowadzi krętymi ścieżkami„.

W niektórych scenach nie spodziewałam się zwrotu akcji jaki następował, co jest dla mnie jak najbardziej pozytywnym zaskoczeniem. Przybywało wielu nowych bohaterów, a im bardziej zagłębiałam się w książkę, tym trudniej było mi przewidzieć, co nastąpi później.

Jeśli szukasz oderwania od monotonnej codzienności, polecam Ci tę lekturę całym sercem. Joanna Żamejć każdego wieczoru z każdą kolejną przeczytaną przeze mnie stroną zabierała mnie w inny świat, w którym mogłam świetnie wczuć się w historię bohaterów. Książka nauczyła mnie tego, że ciężką pracą zawsze do czegoś w życiu dojdziemy, a odpowiedzialność pełni bardzo istotną funkcję w naszym życiu. Pragnę oddać wyrazy uznania i słowa pochwały, na jakie zasługuje talent, pomysłowość i trud, jaki musiała sobie zadać twórczyni powieści. Niewątpliwą rzeczą jest, że autorka włożyła również dużo serca w napisanie tak ciekawej historii. Cieszę się, że miałam okazję tak dobrze spożytkować swój czas na przeczytanie tej niezwykłej powieści. W końcu jedną z najcenniejszych rzeczy w naszym życiu jest czas, a czas poświęcony na czytanie dobrej książki to cenny czas. Myślę, że chętnie sięgnę po tom trzeci i z zaciekawieniem będę śledzić dalsze losy bohaterów. Kto wie, czym zaskoczą mnie następnym razem? Pewnie warto będzie się o tym przekonać.

Informacje o książce:
Tytuł: Perkunowe wyroki
Tytuł oryginału: Perkunowe wyroki
Autor: Joanna Żamejć
ISBN: 9788364736940
Wydawca: Elset
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content