Fantastyka

Igrzyska Śmierci – Suzanne Collins

Igrzyska Śmierci Suzanne Collins

Igrzyska Śmierci
Suzanne Collins

Po tę książkę sięgnęłam przypadkiem i z pewnymi obawami. Bałam się po pierwsze tego, że będzie to kolejna miłosna historia z anemiczną akcją w tle, która i tak skończy się wspaniale dla bohaterów. Muszę powiedzieć, że absolutnie się myliłam Igrzyska śmierci, choć bardziej podoba mi się tytuł oryginalny, czyli Głodowe Igrzyska, to wspaniała książka.

Autorka książki Suzanne Collins, zasłynęła jeszcze innym pięciotomowym bestsellerem opisującym podziemny świat, ale historia Katniss zaczyna być tak samo pożądana. Całość rozgrywa się w państwie powstałym na ruinach dawnej Ameryki Północnej. Nowe państwo nazywa się Panem, jest efektem wielu kataklizmów zarówno naturalnych jak i sztucznych, jakie spotkały wcześniejszą ludzkość. Jednak Panem to nieidealny raj na ziemi. W państwie panuje reżim, ludzie cierpią głód i niedole. Najgorzej jest w Dwunastym Dystrykcie, w którym mieszka bohaterka i narratorka książki Katniss. Właśnie zbliża się dzień dożynek, jest to chwila, w której każda młoda dziewczyna i chłopak drżą ze strachu. Dożynki są organizowane tylko po to, aby z każdego z Dwunastu dystryktów wybrać dwoje młodych ludzi, którzy wśród innych będą walczyć o życie na arenie, wygrywa ta osoba, która jako ostatnia zabije wszystkich pozostałych uczestników. Po takim wstępie każdy może sądzić, że Katniss zostanie wybrana, otóż nie. Wybrana zostaje dwunastoletnia siostra bohaterki i teraz jak można się domyśleć Katniss od razu zgłasza się na ochotnika zamiast niej. Jako mężczyznę do pary wylosowują Peetę chłopaka, który nie jest obojętny bohaterce. Choć Głodowe Igrzyska to krwawa jatka, w której uczestnicy zwani trybutami zabijają się wzajemnie dosłownie wszystkim, co mają pod ręką, jest to również ogromne telewizyjne show coś w rodzaju Wielkiego Brata, w którym ci, którzy siedzą przed telewizorami mają największy ubaw. Sami organizatorzy igrzysk dbają o to, aby nie zabrakło efektów i spektakularnych śmierci.

W książce narrator jest pierwszoosobowy wszystko, co się dzieje opisuje nam Katniss i to może jednocześnie odstraszać potencjalnego Czytelnika. Zdarzają się kartki lub nawet rozdziały gdzie nie ma ani jednego dialogu i gdy patrzy się na tekst mogą wrócić wspomnienia z lektur Sienkiewicza gdzie opis łąki zajmował kilka stron. Ale gdy zacznie się czytać całość ani trochę nie nudzi. Autorka książki zadbała również o dużą ilość detali, które nie są szczególnie istotne, ale na pewno niesamowicie ubarwiają powieść. Książka zapulsowała u mnie zwięzłością i szybkim przechodzeniem do sedna sprawy, co chwilami może nawet zaskoczyć szybkością obrotu niektórych akcji. Musze napisać o czymś jeszcze, bohaterka ani trochę mnie nie zawiodła. Mimo iż była narratorem pierwszoosobowy to nie musiałam wysłuchiwać o jej ciągłych rozterek miłosnych, w książce nie było romantycznych ściskających za serce scen ani rycerzy w lśniących zbrojach. Bohaterka była zwykłą niezakompleksioną istotą, która musiała jeść, oddawać mocz, brudzić się i bać.

Pokusiłam się o obejrzenie filmu, który powstał na podstawie książki. Choć film był praktycznie wiernym odzwierciedleniem książki to jednak bohaterka (Jennifer Lawrence), nie zrobiła na mnie wrażenia swoją grą. Nie mogę narzekać na jej mimikę twarzy, ale w filmie jest bardzo wystraszona, niepewna i zagubiona, w książce zaś prezentuje się nieco odważniej. Jednak może jest to wina pierwszoosobowej narracji. Wiele dzieje się zarówno w głowie narratorki jak i na arenie, ale w większości wszystko jest opisane przez nią. Możliwe, że z tego wynika gra Jennifer Lawrence. Cała reszta zaprezentowana w filmie jest dokładnie taka, jaką sobie to wyobrażałam. Są tam niewielkie zmiany wprowadzone przez reżysera Garry’ego Ross’a, jednak nie burzą całej akcji.

Autorka książki musi jeszcze trochę popracować nad umiejętnością zaskakiwania Czytelnika, gdyż wiele scen, które nie były oczywiste dla Katniss stają się wręcz banalne dla osób Czytających, ale przecież książka to nie przygody Sherlocka Holmesa. Ja osobiście już nie mogę się doczekać aż w moje ręce trafią kolejne części i jednocześnie polecam wszystkim przeczytanie pierwszego tomu.

Informacje o książce

Tytuł:  Igrzyska śmierci
Tytuł oryginału: The Hunger Games
Autor:   Suzanne Collins
ISBN: 9788372786371
Wydawca:  Media Rodzina
Rok: 2009

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać