Nauki społeczne

PSYCHOefekty. 50 zjawisk psychologicznych, które wpływają na Twoje życie – Kamil Zieliński

PSYCHOefekty. 50 zjawisk psychologicznych, które wpływają na Twoje życie - Kamil Zieliński

PSYCHOefekty. 50 zjawisk psychologicznych, które wpływają na Twoje życie
Kamil Zieliński

Są takie książki, które dotyczą każdego z nas bez żadnego wyjątku i właśnie poradnik psychologiczny autorstwa Kamila Zielińskiego „PSYCHOefekty. 50 zjawisk psychologicznych, które wpływają na Twoje życie” jest jedną z nich. Dlaczego podejmujemy takie, a nie inne decyzje, dlaczego, mimo iż wiemy, że coś nie jest poprawną odpowiedzią i tak ją obstawiamy? Na takie pytania jest w stanie odpowiedzieć tylko psychologia, czyli nauka zajmująca się badaniem przyczyn, które są odpowiedzialne za ludzkie postępowanie. Mimo tego, iż każdy z nas wydaje się być zupełnie inny od reszty to jednak pod pewnymi względami jesteśmy do siebie niesamowicie podobni. Dzięki tej książce poznacie 50 efektów psychospołecznych, które determinują działania ludzi na całym świecie niezależnie od koloru skóry, wyznania, płci czy wykształcenia. Autor tej pozycji jest psychologiem, wykładowcą w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie i Katowicach, trenerem biznesu oraz wiceprezesem Fundacji Future Hero. W swojej pracy skupia się na wykorzystywaniu technik psychologicznych w życiu oraz w biznesie.

Książka jest bardzo przejrzyście napisana. Każdy rozdział odnosi się do innego efektu psychospołecznego i podzielony jest na mniejsze fragmenty zawierające wstępny opis zjawiska, jego definicję, teorię naukową, z której się wywodzi, bibliografię, dzięki której możemy odnaleźć dany efekt w oryginalnych naukowych zbiorach, z których został zaczerpnięty i co najważniejsze fragment, który tłumaczy co konkretny mechanizm oznacza dla nas w codziennym życiu. Poradnik został napisany w bardzo prosty i zrozumiały dla czytelnika sposób. Trudne psychologiczne nazewnictwo albo zostało pominięta, albo autor postarał się je wytłumaczyć i przełożyć na język bardziej potoczny.

Aby was zaciekawić przedstawię pewien przykład, o którym przeczytacie w tej książce i dzięki której zrozumiecie swoje postępowanie. Będzie to efekt Krugera-Dunninga, który w moim odczuciu dla nas Polaków jest czymś, bez czego nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować.

„Zjawisko to polega na tym, że osoby które nie są wykwalifikowane w jakiejś dziedzinie, mają tendencję do przeceniania swoich umiejętności w tej dziedzinie, natomiast osoby wykwalifikowane odwrotnie – mają tendencję, by zaniżać swoje umiejętności. Zjawisko to w skrócie można ująć jako: Nie znam się, ale się wypowiem.”

Przyczyną tego efektu, jest to, że osoby nieposiadające odpowiednich kompetencji w danej dziedzinie nie dostrzegają swojej niekompetencji i nie potrafią w odpowiedni sposób ocenić poziomu tych zdolności u pozostałych. Zatem, aby zostać ekspertem w konkretnej dziedzinie przechodzi się przez 4 stopnie kompetencji:

  1. Nieświadomą niekompetencję (nie wiem, że nie wiem),
  2. Świadomą niekompetencję (wiem, że nie wiem),
  3. Świadomą kompetencję (wiem, że wiem),
  4. Nieświadomą kompetencję (nie wiem, że wiem).

Tym sposobem okazuje się, że im więcej informacji posiadamy tym bardziej łapiemy się na tym jak mało wiemy.
Bardzo mocno polecam tę pozycję każdemu. Nie zależnie od tego czy interesujecie się psychologią, czy też zupełnie nie jest to wasza bajka, ponieważ bez względu na to co wzbudza waszą ciekawość tak książka i efekty, które opisuje was dotyczą. Dzięki niej możecie poznać przyczynę waszego postępowania a co za tym idzie jeśli poznacie źródło to będziecie w stanie skorygować swoje zachowanie tak aby osiągnąć jak największe korzyści dla siebie i nie podążać ślepo za innymi. Książkę też polecam osobom, które mają w planach, aby wybrać się na studia psychologiczne, ponieważ wszystko to co jest tutaj zawarte będziecie przerabiać na pierwszych latach studiów (oczywiście na studiach będzie to bardziej dogłębnie omawiane), także jest to świetna forma sprawdzenia siebie, swoich zainteresowań i upewnienia się, że te studia są tym z czym wiążę swoją przyszłość. Polecam ją również tym którzy są po studiach i na szybko w pracy muszą przypomnieć sobie definicję każdego z efektu oraz to czego dotyczy. A no i wydaje mi się, że ta książka będzie także świetną powtórką przed obroną dla studentów psychologii, bo mamy tutaj skondensowaną wiedzę dotyczącą psychologii społecznej i łatwo dostępną bibliografię. Zatem tak jak wcześniej mówiłam polecam ją każdemu, bo każdego z nas ta książka dotyczy.

Informacje o książce:
Tytuł: PSYCHOefekty. 50 zjawisk psychologicznych, które wpływają na Twoje życie
Tytuł oryginału: PSYCHOefekty. 50 zjawisk psychologicznych, które wpływają na Twoje życie
Autor: Kamil Zieliński
ISBN: 9788328381773
Wydawca: Sensus
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać