Mroczne echa - Bogdan Bolesław Szykuła - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Mroczne echa – Bogdan Bolesław Szykuła

Okładka książki Mroczne echa

Mroczne echa
Bogdan Bolesław Szykuła

Historia, która jest trudna, zawiła i bardzo dokładnie przemyślana. Patrząc z perspektywy całości jestem oczarowana piórem i wyobraźnią autora. Ale może zacznę od początku…

…a na początku był sen. W nim piękna dziewczyna, jak rajska Ewa. Młody bohater, Kazik, sądzi, że to zwykłe majaki senne. Jakie jest jego zdziwienie, kiedy następnego dnia jadąc pociągiem do pracy spotyka właśnie dziewczynę ze snu. Następnego dnia nadmierna ciekawość wiedzie mężczyznę do lasu, gdzie testuje własnoręcznie wykonaną broń. Dziwnym zrządzeniem losu niedługo później zostaje postrzelony ze swojej własnej broni. Może widział zbyt wiele. Może był świadkiem czegoś karalnego. Sam do końca nie wie. Rany się goją, a wspomnienia blaknął, Kazik zniechęcony musi iść do pracy. Wraca jednak do lasu, który ma w sobie zbyt wiele tajemnic i niesie echo zbrodni. Okolica, w której mieszka bohater też nie jest spokojna, pamięć zbrodni wojennych wciąż żyje wśród mieszkańców. W końcu mężczyzna wpada. Dosłownie, bo przypadkiem odkrywa podziemne tunele z czasów pierwszej wojny światowej, jednak są zamurowane. Niezdrowa ciekawość zmusza go do działania. Kiedy w końcu forsuje ścianę z piaskowca, odkrywa więcej niż by chciał.

Jak wiele tajemnic wiąże ze sobą przeszłość? Jak krucha granica jest między jawą a snem? I… Czy tam tym świecie istnieją rzeczy niemożliwe?

Książka ciekawa. Dosłownie ją połknęłam, choć nie polecam czytać jej przed snem. Wszystko wydaje się tak realistyczne, że nawet nie wiadomo kiedy wciąga do środka. Całość zadziwia oraz szokuje. Niejednokrotnie przewracając kartkę zastanawiałam się, co jeszcze może się zdarzyć. Ta historia, choć z pozoru trudna w odbiorze, pod wpływem chwili rozkręca się i zaskakuje. Język całości jest bardzo czytelny, choć niejednokrotnie miałam wrażenie, że nie czytam książki współczesnej. Nie jest to wada, raczej zaleta bo urozmaica fabułę.

Podsumowując, brawo. Miła odskocznia od całej rzeszy książek nijakich i takich samych. Książka, którą czytając miałam ochotę na jeszcze. Choć budzi grozę, pobudza wyobraźnię.

Informacje o książce:
Tytuł: Mroczne echa
Tytuł oryginału: Mroczne echa
Autor: Bogdan Bolesław Szykuła
ISBN: 9788377228050
Wydawca: Novae Res
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content