Literatura obyczajowa

Arabska żona -Tanya Valko

Arabska żona Tanya Valko

Arabska żona
Tanya Valko

Czy łatwo być arabską żoną? Zdradzę od razu, że nie i jak sądzę, nie będzie takiego śmiałka  (jeśli oczywiście zmierzy się z lekturą), by temu zaprzeczyć. Zwłaszcza gdy jest się Polką, jak główna bohaterka tej książki – Dorota. Cóż, jak mówią złośliwi, miłość jest ślepa, ale małżeństwo przywraca jej wzrok. W przypadku tej postaci złe proroctwo wypełnia się co do joty.

Książka jest debiutem literackim autorki piszącej pod pseudonimem Tanya Valko. Zdolna pisarka jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Trypolisie w Libii, następnie asystentką Ambasadora RP, obecnie mieszka w Arabii Saudyjskiej. Jej książki to między innymi Libia od kuchni, Życie codzienne w Trypolisie oraz Sahara” – ocean ciszy. 

Książka jest opowieścią o wspomnianej już Dorocie, która tuż przed maturą poznaje zabójczo przystojnego Ahmeda i wpada w sidła jego zaborczej miłości. Odbierając świadectwo dojrzałości ma już pokaźny brzuszek – kolejne świadectwo, tym razem ich wielkiej namiętności. Szybki ślub, dziecko, problemy z matką i pierwsze zgrzyty z mężem skłaniają ją do decyzji, by wyjechać do Libii – nowej ojczyzny.  Libijski klimat, ciężka kuchnia, a przede wszystkim rodzina Ahmeda zdecydowanie jej nie służą. Poza tym  sam Ahmed pokazuje swoją ciemną stronę i staje się nieobliczalny, obsesyjnie zazdrosny, zaborczy, okrutny. Co więcej, wpędza swą blond żonę w kompleksy i poczucie winy. To, w  jaki sposób główna bohaterka sobie z tym poradzi stanowi sedno i sens  powieści,  do poznania których gorąco zachęcam.

Wprawdzie  ta książka  nie może być żadną wykładnią  małżeństw różnych narodów i kultur, ale w podtekście mówi: „Europejki, kochajcie Europejczyków”. Należy pamiętać że całość jest umieszczona w fikcji literackiej która jest efektem wieloletnich badań autorki książki jak również usłyszanych przez nią wielu opowieści.

Informacje o książce

Tytuł:  Arabska żona
Tytuł oryginału: Arabska żona
Autor:  Tanya Valko
ISBN: 9788376484051
Wydawca:  Prószyński i S-ka
Rok: 2010

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać