Fantastyka

Alison. Po drugiej stronie – Sebastian Buśk

Recenzja książki Alison. Po drugiej stronie

Alison. Po drugiej stronie
Sebastian Buśk

Chyba każdy z nas zastanawiał się, czy istnieje ,,życie po życiu”, czy jest coś po ,,drugiej” stronie. Wielu filozofów, myślicieli, prekursorów religii przedstawiało wizję świata, do którego trafiają zmarli. Człowiek na podstawie swojej wiedzy, doświadczeń i przekonań, tworzy w swojej wyobraźni profil życia w tym szczególnym, odmiennym wymiarze. Sebastian Buśk proponuje nam niezwykłe spojrzenie na tę tematykę, okraszone nutą fantazji, niezwykłymi przygodami i sporą dozą dobrego humoru.

Główną bohaterkę Alison spotykamy w tragicznym dla niej momencie- oto kolejny mężczyzna odrzucił jej uczucie i znowu jej serce zostało złamane. Dziewczyna popada w czarną rozpacz i nie wiedząc, co dalej czynić podejmuje tragiczną w skutkach decyzję o odebraniu sobie życia. Targana huraganem emocji, Alison udaje się nad położone w terenie górzystym Jezioro Niebiańskie, gdzie popełnia samobójstwo. Jednakże po jakimś czasie bohaterka budzi się w nieznanym pomieszczeniu słysząc głos mężczyzny, który nie może nadziwić się jej wyglądem. Kiedy odzyskuje przytomność, dostrzega bezgłowy szkielet trzymający w dłoniach gadającą czaszkę, która zdaje się świdrować ją wzrokiem pustych oczodołów. Początkowo obydwie strony biorące udział w tej niecodziennej konfrontacji wykazują niemałe zaskoczenie zaistniałymi okolicznościami, jednak po chwili szkielet i czaszka uświadamiają sobie, że mają do czynienia z kobietą. Jak się okazuje, szkielet należał niegdyś do Darwika, niezwykle sumiennego żołnierza, zaś czaszka była własnością szalonego naukowca imieniem Albert. Panowie (a raczej ich pozostałości) uświadamiają  Alison, że trafiła do świata zamieszkanego przez dusze mężczyzn, którzy w swoim ziemskim życiu dopuścili się zbrodni skrzywdzenia kobiety. W tym wymiarze, panowie mają pokutować za swoje niewybaczalne przewinienia, jednakże wielu z nich wcale nie ma zamiaru tego czynić. Wręcz przeciwnie, pewne społeczności tak dostosowują sobie warunki bytowania, że bez żadnej pokory prowadzą pijacki, śmierdzący i zbójnicki żywot. Dalej dowiadujemy się, iż to właśnie kobieta, boska wysłanniczka ma sprawować rolę sędzi i egzekutora, karając za grzechy doczesne wszystkich niegodziwców. Jednakże, jeżeli znajdzie ona w tym świecie wybranka serca, wówczas powrócą razem do życia, a grzechy mężczyzny zostaną całkowicie odkupione. Niestety, dziewczyna nie jest bezpieczna- zły władca Zerod pragnie zagarnąć ją dla siebie, dzięki czemu posiądzie moc powrotu do krainy żywych i zrealizuje swój plan zagłady wszechświata. Aby do tego nie dopuścić, trójka naszych bohaterów wyrusza w podróż do Miasta Potępionych. Chcąc znaleźć bezpieczną kryjówkę, zostają zauważeni przez zgraję łotrów, pragnących zaspokoić swe żądze za pośrednictwem Alison. Po wyczerpującej walce i ucieczce Alison, Darwik i Albert trafiają do krainy Serdów, w której nasza bohaterka ćwiczy swą niezwykłą moc. Za jej pośrednictwem bowiem ma sądzić i wymierzać kary.

Cała powieść utrzymana jest w klimacie fantastycznym. Wartka akcja, ciekawi bohaterowie i ogromna ilość humoru sprawiły, że czytałam ją z przyjemnością i uśmiechem. W Alison spotkałam wiele baśniowych stworów, magii, walki, przebiegłości i dobra- a więc szerokie spektrum elementów, które w mojej ocenie są podstawą dobrej i ciekawej lektury. Nie sposób również pominąć lekkiego języka, który sprawiał, że czytanie szło sprawnie i nie męczyło oczu i myśli. Poza tym barwność postaci i przemiany bohaterów utrzymywały moją uwagę na należytym poziomie. Sądzę, że mogłabym polecić książkę wszystkim, którzy lubią przenieść się w wyobraźni do innego, fantastycznego świata i w nim odbywać ciekawe podróże i napotykać niesamowite przygody.

Już od dawna brakowało mi pozycji, która ujmuje tak poważny temat jak życie po śmierci w sposób niecodzienny, może nawet niekonwencjonalny, ale i pełen żartobliwości i dystansu. W mojej ocenie Alison  jest dobrą propozycją dla tych, którym ciąży codzienność i którzy chcieliby przenieść się choć na chwilę w zupełnie inną przestrzeń i zaznać nieco humoru oraz przeżyć kilka całkiem fajnych epizodów. Mnie książka przypadła do gustu, a inni- muszą ją sprawdzić sam.

Informacje o książce:
Tytuł: Alison. Po drugiej stronie.
Tytuł oryginału: Alison. Po drugiej stronie.
Autor: Sebastian Buśk
ISBN: 9788379423026
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać