Miasto tajemnic - Przemek Corso - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura młodzieżowa

Miasto tajemnic – Przemek Corso

Miasto tajemnic - Przemek Corso

Miasto tajemnic
Przemek Corso

Raz na jakiś czas lubię wrócić do dobrych przygodówek. Pamiętam jak pochłaniał mnie Nienacki czy Niziurski albo Musierowicz czy Ożogowska. Pamiętam jak siadałam po szkole w fotelu, brałam do ręki książkę i zapominałam o bożym świecie na dwie czy trzy godziny. Wieczorem w łóżku przeżywałam jeszcze raz całą przygodę i każde napisane słowo. Miasto Tajemnic, podobnie jak Pan Samochodzik, to seria książek o Robercie Karczu, archeologu i poszukiwaczu skarbów. Książki można czytać jako serię lub każdą z osobna, bo w każdej fabuła jest niepowtarzalna i powiązana tylko postacią głównego bohatera.

Akcja Miasta tajemnic dzieje się w Polsce, na Śląsku, w Czeladzi i Będzinie i to był główny argument, aby sięgnąć po tę książkę. Lubię książki, które są mi bliskie i łatwe do osadzenia w naszej rzeczywistości i naszej kulturze.

Głównym bohaterem Miasta tajemnic jest Robert Karcz, awanturnik i poszukiwacz skarbów, miłośnik zabytków i jeśli to potrzebne, tajny współpracownik policji i Ministerstwa Ochrony Zabytków. Mając trochę więcej niż trzydzieści lat, jest ulubieńcem studentki Zuzi Nir, z którą pojedzie do Czeladzi.

Karcz i Zuza jadą do Czeladzi do babci Zuzi Nir, niestety kolejne zdarzenia wciągają ich w wir niesamowitych przygód i tajemnic. Pierwsze jest zrzucenie kubka śmietany prosto na głowę Karcza i jego samochód, takie małe przywitanie od babci Danusi Nir, która nie cierpi nieprawidłowego parkowania na swojej ulicy. Już przeczuwacie ten diabelski charakterek babci Nir, nieprawdaż? Chwilę potem zostają urwane drzwi od ukochanego Forda Mustanga Karcza, rocznik siedemdziesiąty pierwszy. Kolekcjonerskie auto, jedyna pamiątka po ojcu, zostaje porządnie uszkodzone i nie nadaje się do użytku przez kilka kolejnych dni. Zuza zostaje więc na noc u babci Danusi, a Robert Karcz idzie spać do hotelu, jednak w środku nocy budzi go ogromny pożar kościoła w Czeladzi. Kilka godzin później okazuje się, że pożar miał miejsce także na zamku w Będzinie, a podczas pożaru zginął pracownik muzeum. Zdaniem Karcza, pożary są tylko przykrywką, ale czego? Jaki jest ich motyw, co sprawca chce ukryć i jakie ma plany? Karcz nie przepuści tej szansy, aby zrozumieć i zapobiec zniszczeniu zabytków.

Miasto tajemnic - Przemek Corso

Mnożą się wątki, odpowiedzi wydają się bliskie, bliziutkie, ale czy nie prowadzą na manowce? Co wspólnego z całą sprawą mają córka i syn zamordowanego pracownika muzeum Wiktora Krzyka? Czy Weronika Krzyk i Adam Krzyk pomogą rozwikłać zagadkę Karczowi? Dlaczego dziennikarka Alicja i jej operator Piotrek siedzą Karczowi na ogonie? Czy Tomasz Kubek, który kiedyś opiekował się psem Karcza – Hassanem pomoże Karczowi po raz kolejny? Czy antykwariusz Albert z Krakowa wie czego powinien szukać Karcz? Kim jest podający się za policjanta Mateusz Pietrasiak zakochany bezdennie w Zuzie? Czy proboszcz wie dlaczego podpalono kościół? Co ustali śledczy Aleksander Wilk i dlaczego znajdzie się w środku śledztwa w szpitalu?
Akcja książki jest wartka, złożona przede wszystkim z dialogów. Zabieg autora – Przemka Corso, aby zminimalizować opisy do minimum na pewno pomaga w utrzymaniu tempa akcji w książce. Ma to jednak swoje wady, bo nie wiemy jak wyglądał antykwariusz Albert czy babcia Danusia, nie możemy sobie wyobrazić posterunku ani kościoła, trudno sobie wyobrazić proboszcza i zamordowanego pracownika muzeum. W książce nie ma żadnych wskazówek, więc czasem czułam się tak jakbym kogoś usłyszała, ale nie dane mi było go zobaczyć. Za to zabieram jedną gwiazdkę z maksymalnych dziesięciu.

Drugą gwiazdkę zabieram za brak tła historycznego dla ludzi, czasów i zdarzeń powodujących ukrycie skarbu, którego tak usilnie szukamy. Nie możemy sobie do końca wyobrazić kto, gdzie, jak i kiedy ukrył skarb, skąd go miał, jak długo zdobywał, zbierał czy kolekcjonował i kiedy chciał go odzyskać. Jest dosłownie kilka wzmianek na ten temat, a to mogłoby być pasjonujące przeniesienie w czasie – wciąż ta sama okolica, ale inne czasy i inne problemy.

Informacje o książce:
Tytuł: Miasto tajemnic
Tytuł oryginału: Miasto tajemnic
Autor: Przemek Corso
ISBN: 9788381272605
Wydawca: Bernardinum
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content