Horror i groza

Złe oko – Mikołaj Janicki

Złe oko - Mikołaj Janicki

Złe oko
Mikołaj Janicki

Mała, zabita dechami wieś, mieszkańcy znający się nawzajem, policjant, który sam nie potrafi rozwikłać zagadki oraz detektyw powracający w rodzinne strony, no i oczywiście okrutne morderstwo. Tak mniej więcej prezentuje się fabuła książki „Złe oko” stworzonej przez Mikołaja Janickiego. Autor jest studentem prawa oraz licencjonowanym trenerem piłki nożnej. „Złe oko” to jego druga powieść, pierwsza „Kroniki długiej nocy” została opublikowana w 2020 roku. Nie czytałam jej więc nie będę się wypowiadać, natomiast mając za sobą lekturę „Złe oko” z chęcią sięgnę po pierwszą propozycję autora.

Faktycznie fabułę można określić w jednym zdaniu tak jak to zrobiłam na wstępie, jednak nie jest taka nudna jak można by po tym wnioskować. Detektyw wraca do rodzinnej miejscowości, gdzie zamordowany i okaleczony (nie koniecznie w tej kolejności) został starszy mężczyzna. Niby żadna sensacja, jednak w taki sam sposób 12 lat wcześniej zginęła młoda kobieta. Później dowiadujemy się, że te sytuacje nie są jedynymi w dziejach wsi. Okazuje się, że od bardzo dawna już co pewien czas pojawiają się podobne zabójstwa. Detektyw wraz z miejscowym policjantem a jednakowo byłym kolegą z czasów dzieciństwa prowadzą śledztwo dotyczące właśnie tych dziwnych morderstw. Z niewielką pomocą przychodzi im stara zielarka mieszkająca w lesie, to dzięki niej udaje się głównemu bohaterowi odkryć, kto stoi za tymi zbrodniami.

Nie nazwałabym tej książki horrorem, ponieważ nie było w niej niczego przerażającego i wydaje mi się, że nikt inny także by się nie wystraszył podczas jej czytania, ale zdecydowanie był to dobry thriller z elementami realizmu magicznego. Trzymał w napięciu, rozbudzał ciekawość i wciągał, a tego właśnie szukam w książkach. Rozwiązanie tak jak zawsze to powinno być, przedstawione nam zostaje na ostatnich kartkach i jest zaskakujące. Nawet przez moment w trakcie czytania nie przyszła mi do głowy myśl, że ta osoba może być odpowiedzialna za morderstwa.

Muszę pogratulować autorowi tego jak wykreował postać zielarki. Szkoda, że nie została w powieści bardziej rozwinięta, ale i tak czytając o jej domu, wyglądzie oraz sposobie bycia można było to poczuć a wręcz nawet dotknąć. Podobnie rzecz ma się z Asią, ona tak samo była niezwykle ciekawą postacią i zdecydowanie autor powinien bardziej przybliżyć nam jej historię.

Największym plusem tej książki była legenda. Po prostu istne złoto, czytając ją, ma się wrażenie, że faktycznie coś takiego się mogło dziać. Została w idealny sposób stworzona.

Do minusów trzeba zaliczyć styl prowadzenia śledztwa naszego głównego bohatera, czyli pana detektywa. Wszelkie działania, jakie podejmować bazowały tylko i wyłącznie na jego domysłach. Niewiele było w tym potwierdzonych informacji ani dowodów. Działał pod wpływem impulsu, lekceważył poszlaki i ogólnie z prawdziwym śledztwem nie miało to nic wspólnego.

Minusem było też jego zachowanie wobec chłopaka, który był wykorzystywany seksualnie. Rozumiem, że dla całej historii nie miało to żadnego znaczenia, jednak wmawianie ofiarom przemocy, że same przystały na takie warunki nie jest czymś, co powinno zostać wplecione w książkę. Tym bardziej jeśli nie miało to wpływu na fabułę i było tylko wątkiem pobocznym. Jestem bardzo wyczulona na takie krzywdzące innych opinie.

Oceniając ogólnie całość, książka bardzo mi się podobała. Jak już wspomniałam miała elementy zaskoczenia i szybkie tempo akcji. Bohaterowi byli dopracowani, chociaż kilka wątków mogło zostać bardziej rozwiniętych. Epilog a w szczególności ostatnie słowa stanowiły świetne zakończenie i domknięcie historii. Warto też zaznaczyć, że okładka tutaj też zrobiła dobrą robotę, ponieważ przyciąga wzrok i już na samym początku wzbudza lekką niepewność i chęć przejrzenia co jest w środku. Mocno wam polecam. Styl pisania autora dla niektórych może być zniechęcający czego przykładem niech będą wielokrotnie złożone zdania oraz powtarzanie tych samych wyrazów w jednej linijce. Drażnić też mogą zwroty typu „o tym dowiecie się później”. Może nie jest to wybitne dzieło, ale zdecydowanie warte uwagi.

Informacje o książce:
Tytuł: Złe oko
Tytuł oryginału: Złe oko
Autor: Mikołaj Janicki
ISBN: 9788382198430
Wydawca: Novae Res
Rok: 2022

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać