Fantastyka

Dawne i przyszłe wiedźmy – Alex E. Harrow

Dawne i przyszłe wiedźmy - Alex E. Harrow

Dawne i przyszłe wiedźmy
Alex E. Harrow

Dawne i przyszłe wiedźmy” to nowa powieść Alix E. Harrow, autorki bestsellera „Dziesięć tysięcy drzwi”, która rozciąga się na 608 stronach. Zachęcona zarówno obszernością książki (uwielbiam opasłe tomy) jak i samym tytułem, wskazującym w moim mniemaniu stricte na opowieść o magii, czarach i wiedźmach, z niecierpliwością zabrałam się do czytania. I tu nastąpiło moje zdziwienie, bo na pierwszych kilkudziesięciu stronach owej fantastyki było jak na lekarstwo. W zamian książka zapowiadała się bardziej politycznie, traktując o ruchu sufrażystek i walce kobiet o swoje prawa. Zniechęcona odłożyłam książkę na dobrych parę tygodni. Postanowiłam jednak dać szanse tej pozycji i na szczęście finalnie się nie zawiodłam. Wyczekiwana magia przepleciona rozprawianiem się z niesprawiedliwościami społecznymi dotyczącymi płci, konserwatywnymi i zabobonnymi postawami XIX wieku rozbłysła z mocą przenosząc czytelnika w pełen emocjonujących momentów świat. Wszystko rozpoczyna się w 1893 roku kiedy to trzy siostry Eastwood – James Juniper, Agnes Amaranth i Beatrice Belladonna, ponownie jednoczą się w poszukiwaniu starych rymowanek, zaklęć i czarów, by walczyć z uciskiem kobiet, jednocześnie odbudowując niegdyś zniszczone relacje między sobą. Każda z nich jest inna, oryginalna, jedyna w swoim rodzaju i niepodobna do drugiej. Z każdą wiąże się inna historia, tragiczne przeżycia, które odmiennie ukształtowały ich charaktery. Jako pierwszą poznajemy James Juniper, która jest ścigana listem gończym za zabójstwo własnego ojca i oskarżona o czary. Średnia z sióstr, Agnes Amaranth, dźwiga na swych barkach ciężar straty, co sprawia, że początkowo rysuje się jako postać bardzo zachowawcza. Jej życie to bardziej wegetacja skupiona na niezwracaniu na siebie uwagi i unikaniu kolejnych strat. Nie chce kochać, bo boi się, że ponownie się boleśnie rozczaruje. Najstarsza z sióstr, Beatrice Belladonna, to bibliotekarka, która kocha książki i to w ich towarzystwie spędza większość czasu. Siostry dzieli niemal wszystko, jednak w obliczu zagrożenia będą musiały się nauczyć ponownie zjednoczyć, a siłą, która im w tym pomoże jest, pomimo rozłąki w gniewie i żalu, ich wzajemna miłość.

Autorka w powieści perfekcyjnie przeplata ze sobą wydarzenia historyczne, elementy obyczajowe i tajemniczość magii sprawiając, że książkę czyta się z zapartym tchem i gęsią skórką. To nowoczesna baśń z postaciami z krwi i kości, których narracja wciąga nas w XIX-wieczny świat Nowego Salem, mroczne czasy palenia wiedźm na stosach i walkę kobiet o prawo głosu i swoje miejsce w otaczającej je rzeczywistości opanowanej i rządzonej przez mężczyzn.

Co więcej, główny wątek powieści ma wymiar ponadczasowy, odnajdujemy w nim nie tylko motyw nierówności kobiet, ale także napotykamy na, wciąż tak powszechny w dzisiejszych czasach, problem rasizmu, molestowania czy nietolerancji na tle seksualnym (LGBT). To książka o wszelako pojętej walce o siebie i o odwadze, żeby się tej walki podjąć. Kiedy czytelnik oswoi się już z poetycko utrzymanym tonem i barwnymi opisami początkowo leniwie snutej opowieści książkę z każdą kolejną stroną czyta się z coraz większym zainteresowaniem, aż w pewnym momencie nie można się od niej oderwać. „[…] Niech mnie złamie, jeśli kłamię.

Informacje o książce:
Tytuł: Dawne i przyszłe wiedźmy
Tytuł oryginału: The Once and Future Witches
Autor: Alex E. Harrow
ISBN: 9788379660704
Wydawca: IUVI
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać