Warstwy - Marta Szloser - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Inspiracje

Warstwy – Marta Szloser

Warstwy - Marta Szloser

Warstwy
Marta Szloser

„Warstwy” to książka unikatowa. Nie jest to powieść, nie jest to reportaż, nie jest to również poradnik. „Warstwy” to coś na kształt prywatnego dzieła artystycznego, w którym każdy element ma znaczenie, a całość jest harmonicznie przemyślana. Poezja przeplatająca się rysunkami na pożółkniętych, nieco twardszych kartkach, których zapach dopełnia refleksyjnej podróży po składowych tego, co nas otacza jak i nas samych, bo jak na wstępie rozpoczyna autorka… świat składa się z warstw.

Warstwy - Marta Szloser

Celem książki jest rozbudzenie wyobraźni, spojrzenie na siebie i świat dookoła jak na złożoną całość, która może nie jest taka skomplikowana, jeżeli właśnie zauważy się w niej tytułowe warstwy. Bo właśnie o dociekanie i próbę spojrzenia na wszystko wielopłaszczyznowo chodzi. Gra słów zmusza do szukania analogii w tym, co widzimy i porównywania oczywistych rzeczy z tymi ukrytymi w nas samych. Może jesteśmy taką cebulą, która ma warstwy, a może tortem… wszystko zależy od nas, naszej wyobraźni i empatii, która dzięki ilustracjom Anny Jamróz zawierającymi wiele drobnych szczegółów, zostanie dodatkowo pobudzona.

„Warstwy” to też książka umożliwiająca dialog. Nie jest to po prostu kolorowa książka dla dzieci z mądrymi zdaniami. To raczej zachęta w formie picturebooka, aby wspólnie z młodym czytelnikiem udać się w podróż i rozmawiać o tym, co się widzi i czuje. Może warto czasem poznać delikatność percepcji młodego umysłu i jako rodzic czy opiekun nie tylko być przewodnikiem po życiu, ale także tym, co poznaje pewne rzeczy na nowo. Dajmy się zaskoczyć naszemu wewnętrznemu romantykowi i marzycielowi.

Warstwy - Marta Szloser

Książka należy do tych, które należy smakować, a oczy mają służyć nie tylko do czytania, ale także oglądania. Podobnie ze zmysłami dotyku oraz węchu. Książka ma swoją twardość i chropowatość, ale także zapach. Można wodzić palcem po ilustracjach i pokonywać kolejne centymetry finezyjnie narysowanych kresek, składających się na kwiaty, drzewa, domy czy ludzi. Nie ma tutaj wiele treści, jest za to wiele refleksji oraz inspiracji. Każde słowo ma tutaj znaczenie i nad każdym zdaniem warto na chwilę się zatrzymać, bo na tym właśnie polega inspirująca poezja. Chociaż wydawnictwo Literówka swoje książki kieruje głównie do młodszych czytelników, tak „Warstwy” mogą być czytane w każdym wieku (a najlepiej wspólnie) i jestem raczej pewien, że każdy odbierze ją w inny sposób. Swój unikatowy sposób. Książka, choć sama z siebie jest krótka, potrafi zatrzymać na dłużej. Czasem lepiej na moment przestać się spieszyć i spróbować dostrzec jak wiele warstw możemy dostrzec w sobie i naszym otoczeniu. Dajmy się zachwycić głębią świata ukrytą za warstwami…

Informacje o książce:
Tytuł: Warstwy
Tytuł oryginału: Warstwy
Autor: Marta Szloser
ISBN: 9788394489588
Wydawca: Literówka
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content