Dramat

Pamiętnik Debory – Maria Erbel

Recenzja książki Pamiętnik Debory

Pamiętnik Debory
Maria Erbel

Nie często zdarza się dostać książkę, która jest idealną mieszanką czegoś nieoklepanego zarówno w formie jak i w treści. Sama forma pamiętnika, w jakiej dostałam tą książkę, jest czymś bardzo rzadko stosowanym. Prościej przecież napisać prozę. Pamiętnik ma kilka charakterystycznych cech i dość łatwo się pogubić. Jeśli do tego dodamy cień sekty, o której słyszał niemal każdy i wiadomo o niej wszystko i nic, oraz nieco wątków psychologii, okazuje się, że nagle niebanalna książka nie pozwoliła zasnąć do późnych godzin.

Gdy poznajemy Deborę Wais, dziewczyna jest na życiowym zakręcie. Właśnie skończyła psychologię na UJ i zaczyna szukać pracy, jednak bardzo szybko przekonuje się, że to wcale nie takie proste. Na domiar złego, do jej życia wraca mężczyzna, w którym była zakochana jako nastolatka. Nie jest to bynajmniej powód do radości Devi, gdyż ów chłopak sześć lat temu dotkliwie zranił dziewczynę i pośrednio przyczynił się do powstania dystansu, z jakim podchodzi do ludzi. Teraz Debora jest raczej szczęśliwa. Ma chłopaka, którego kocha, ale żeby się dostrzegli, potrzebowali ingerencji swoich matek, które się przyjaźnią. Niespodziewanie do grona znajomych Devi wchodzi Emma, z którą studiowała i jej chłopak, Raul.

Dziewczyna po kilku pudłach znajduje pracę w Centrum Medycznym 'Yash’. Jednak wokół niej zaczyna się coraz więcej dziać. Dawna miłość cały czas gdzieś obok niej jest. Nowa praca okazuje się zarówno wyzwaniem jak i pewnym rozczarowaniem. Młoda kobieta stara się sprostać przeciwnościom, które przed nią stoją, jednak nie zawsze jest to możliwe. Do tego zaczynają się telefony. Groźby. Porwania? Odwołania do Apokalipsy św. Jana. Dużo niewiadomych i niemal do samego końca niepewność.

Czy to możliwe, że jej chłopak, Daniel, podkochuje się w Emmie? I to z wzajemnością? Co chce uzyskać Raul, czyniąc niedwuznaczne sugestie wobec Debory? Co znaczą trzy, niewielkie znamiona na ciele dziewczyny, na które tak zwracają uwagę osoby, które teoretycznie nie powinny się nimi interesować? Jakie miejsce w życiu Devi zajmie Nayan Darayam-Potocki, który jest jej głównym przełożonym? Czy Arek Rainer, który kiedyś złamał serce młodej, naiwnej dziewczynie, odzyska jej zaufanie? Kto okaże się być tym właściwym dla Debory? Jakie miejsce w tym wszystkim mają scjentolodzy i sataniści? Kto w ostatecznym rozrachunku będzie przyjacielem Devi, a kto wrogiem?

Forma pamiętnika na dłuższą metę okazała się wielką wadą i zaletą. Największą zaletą, o której już wspomniałam, jest świeżość. Specyficzna forma wymaga wielu zabiegów. Wracania do wydarzeń i opisywania ich z dość dużym bagażem emocji. Jednak wiele scen fajnie byłoby zobaczyć z szerszej perspektywy. Niektóre są poskracane. Podczas innych Devi jest nieprzytomna lub to właśnie jej emocje zaburzają cały obraz. Niektóre zachowania dziewczyny są naprawdę… niepoważne. Lub co najmniej rzadko spotykane. Debora jest jednocześnie twarda i podatna. Łatwo nią manipulować do swoich celów, jednak koniec końców budzi się w odpowiednim momencie. Jej postać jest złożona, choć muszę z przykrością stwierdzić, że znów główna bohaterka zmienia obiekt swoich uczuć jak godzinę w zegarku.

Kiedy kończyłam książkę, nie byłam pewna, czy to nie jakiś żart, czy sen bohaterki. Cała magia polega na tym, że im dłużej się czyta, tym więcej ma się wątpliwości, kto jest zły. Kto zagraża? Niezbyt podoba mi się umieszczenie książki w danej kategorii. Dramat? Naprawdę? Więcej znajdę mięsa w parówce niż w tej książce przynależności do dramatu. Sensacja, thriller, kryminał… okay. Dramat? Coś mi nie gra.

Jestem na tak, jeśli chodzi o całość. Ciekawy pomysł, wyróżniające się wykonanie i bardzo przyzwoity warsztat pisarski autorki. Czyta się świetnie, poświęciłam pół nocy i nie żałuję. Chyba nie zasnęłabym, nie znając zakończenia. Wciąga i nie pozwala być niczego pewnym. Wątek sekt jest świetnie przemyślany i choć lekko naciągany, widać, że autorka bardzo dużo czasu poświeciła na zbadanie źródeł. Brawo. Oby więcej takich książek.

Informacje o książce:
Tytuł: Pamiętnik Debory
Tytuł oryginału: Pamiętnik Debory
Autor: Maria Erbel
ISBN: 9788379427727
Wydawca: Novae Res
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać