Dramat

Piętno Midasa – Agnieszka Lingas-Łoniewska

Recenzja książki Piętno Midasa - Agnieszka Lingas-Łoniewska

Piętno Midasa
Agnieszka Lingas-Łoniewska

Zanim zdecydowałam się na lektury „Piętna MidasaAgnieszki Lingas-Łoniewskiej, postanowiłam poszukać informacji o samej autorce. Wiem, że autorka ma na swoim koncie liczne pozycje między innymi „Bez przebaczenia”, Trylogię o braciach Borowskich, „Obrońca nocy” i wiele innych. Przeczytałam recenzje kilku jej kryminałów i czuję się bardzo zachęcona i pozytywnie nastawiona do tej książki.

Tytułowa postać – Midas, to płatny zabójca, który nie popełnia błędów, jego działania są świetnie zaplanowane i bezbłędne. Jest praktycznie nie do pojmania, co jest koszmarem nocnym pięknej pani inspektor Karoliny Linde, która bezowocnie próbuje go schwytać od kilku lat. Ale cofnijmy się na chwilę do młodości Midasa…

Młody chłopiec bez perspektyw na przyszłość, matka prostytutka, ojciec alkoholik mieszkają na brudnym podwórku wrocławskiego Trójkąta Bermudzkiego. Dzieciak okazuje się być bardzo inteligentnym i mądrym młodzieńcem, udziela korepetycji, aby zarobić pieniądze na swoje wydatki. Dzięki temu poznaje miłość swojego życia Dagmarę. Pewnego dnia spotyka tajemniczego człowieka, który daje mu szanse na lepsze życie, tylko czy na pewno lepsze? Na pewno będzie to życie w bogactwie i sławie swojego fachu. Tego dnia rodzi się Midas. Na początku chłopak poddany jest licznym treningom, aż wreszcie zostaje całkowicie przygotowany do docelowego działania – zabijania. Wiele lat pracuje na zlecenie szefa Grabarza, pociąga za spust bez chwili wahania. W pewnym momencie życie mężczyzny komplikuje się, wyjeżdża z kraju aby po 20 latach wrócić i zacząć prowadzić życie skromnego czterdziestoletniego fotografa. Stara się żyć na uboczu, zaprzyjaźnia się ze starszą sąsiadką, której stara się pomagać. Jednak wszystko zaczyna się komplikować, gdy do mieszkania obok wprowadzają się nowi sąsiedzi. Anka, która jest maltretowana przez męża. Jakub na początku stara się nie wtrącać, jednak w pewnym momencie bierze kobietę pod swoje skrzydła i okazuje się, że może jej pomóc bardziej niż ona się tego spodziewa. Drugą komplikacją w życiu Midasa jest poznanie na stopie prywatnej pani inspektor, która okazuje niezmiernie intrygującą i pociągającą kobietą. Nawiązują gorący romans, zakochują się w sobie, mężczyzna zdaje sobie sprawę, że jest to igranie z ogniem, ale nie może oprzeć się Karolinie i w sumie nie chce tego robić. Jak potoczą się dalsze losy Midasa i Linde? Czy mężczyzna wyzna jej prawdę kim jest, a może będzie żył w kłamstwie, ale czy wtedy ona nie odkryje prawdy na własną rękę? Zapewne tysiące pytań kołacze się w waszych głowach w tym momencie. Odpowiedź na nie znajdziecie oczywiście w „Piętnie Midasa”. Najwspanialsze dla mnie jest to, że mamy dwa alternatywne zakończenia historii. Autorka pokazała tutaj majstersztyk, pierwszy raz spotkałam się z takim podejściem i bardzo mi się ono spodobało. Dla mnie jest to ogromna troska o czytelnika, wiadomo że mamy fanów szczęśliwych i tragicznym finałów, tutaj czytelnik sam może zdecydować co mu się bardziej podoba i to jest genialne!

Co więcej Pani Agnieszka świetnie wykreowała bohaterów, silny charakter Jakuba, który potrafi grać swoimi emocjami jak nikt inny, w jednej chwili zabija człowieka żeby za chwilę odciąć się od tego i odwiedzić starszą sąsiadkę, wdając się z nią w pogawędkę o niczym. Karolina – piekielnie inteligentna inspektor, nie podaje się łatwo, tylko drąży sprawy do końca i wreszcie Anka – niby biedna maltretowana żona, ale silna kobieta, która dąży do odzyskania wolności, gotowa na wszystko, aby odzyskać spokój i szczęście.

Nie czytałam poprzednich powieści autorki więc nie mam porównania, nie mogę powiedzieć czy jest lepsza czy gorsza, ale śmiało mogę powiedzieć, że jest świetna i warta przeczytania. Szczególnie dla kobiet, które wolą bardziej ambitną wersję romansu, „Piętno Midasa” oprócz wątku namiętnego romansu, zawiera intrygującą historię kryminalną.

Na koniec nie mogę się powstrzymać przed dodaniem myśli, która przeplata się wielokrotnie w książce, myślę że jest w jakiś sposób życiowa i warta zapamiętania:

„Karma to suka
Kiedyś Cię dopadnie”
Do widzenia!

Informacje o książce:
Tytuł: Piętno Midasa
Tytuł oryginału: Piętno Midasa
Autor: Agnieszka Lingas-Łoniewska
ISBN: 9788380831377
Wydawca: Novae Res
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać