Powieści i opowiadania

Jedenaście minut – recenzja książki

Polska wersja okładki książki "Jedenaście Minut" Paulo Coelho

Jedenaście minut
Paulo Coelho

Książka Jedenaście minut ma bardzo banalną fabułę, ale jestem zdania, że nawet gdyby Paulo Coelho pisał o przygodach puszki pomidorów to w książce znaleźlibyśmy uniwersalną życiową prawdę.

Główną bohaterką książki jest Maria. Piękna kobieta, której marzeniem jest zrobić karierę dzięki swojej urodzie. Pochodzi z małej wioski gdzie wszyscy zazdroszczą jej wyglądu, jakim obdarzyła ją matka natura. Maria wyjeżdża z rodzinnej miejscowości by pokazać się światu. Niestety wyjazd do wielkiego miasta nie przynosi nic oprócz perspektywy zostania prostytutką. Przez jakiś czas Maria walczy z tą myślą i stara się zarabiać w inny sposób. W końcu jednak się przełamuje i zaczyna uprawiać „najstarszy zawód świata”. Nie łatwo jest jej się pogodzić z tym że jest prostytutką, ale w końcu nie widzi dla siebie innego wyjścia. Wszystko to dzieje się do czasu aż poznaje mężczyznę, do którego powoli zaczyna czuć coś więcej.

Może fabuła naprawdę wydaje się banalna, ale jak to w książkach Paulo Coelho należy doszukiwać się czegoś więcej. Nie jest to książka erotyczna tylko ukazanie tego, że każdy z nas w jakiś sposób dąży do miłości, choć ta miłość może przybierać bardzo różne postacie. Wydaje mi się również, że ukazanie drogi, jaką przeszła Maria, aby stać się prostytutka to pokazanie, że marzenia ludzi to nie cudowny sen, który się spełnia, a ciężka droga którą przechodzimy choćby po to, aby czasami zawrócić i szukać czegoś innego.

Ciekawy według mnie był fakt, że Maria nigdy nie miała przyjemności z seksu z mężczyznami. To tak jakby Coelho chciał zaznaczyć fakt, że nigdy spełnienie nie nadejdzie, jeżeli miłość nie będzie prawdziwa.

Lubię tę książkę, bo pozostawia po sobie delikatne odurzenie treścią i fabułą. W tych czasach jesteśmy wręcz otoczeni przez pornografię, która jest obecna w większości reklam, filmów czy książek, powoli, więc przestaje być tematem tabu, ale o miłości prostytutki w taki sposób może mówić tylko Coelho. Niektóre prawdy są tak uniwersalne, że aż nudne, ale „odkryte” na nowo są jak świeży powiew powietrza, który choć oczywisty to ponownie skłania do refleksji. Choć książka opiera się głównie na seksie, to ukazuje, że każdy szuka i co najważniejsze, ma prawo do miłości takiej, jaką tylko chce mieć.

 

Informacje o książce
Tytuł Jedenaście minut
Tytuł oryginału Onze minutos
Autor Paulo Coelho
ISBN 8391844129
Wydawca Drzewo Babel
Rok wydania 2004

 

 

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać