Literatura piękna

Niepamięć – Jolanta Kosowska

Recenzja książki Niepamięć - Jolanta Kosowska

Niepamięć
Jolanta Kosowska

Nie wyobrażam sobie, jakie to musi być straszne uczucie, obudzić się nagle z pustką w głowie. Nie pamiętać swojego imienia, nazwiska, rodziny, przyjaciół, zupełnie nic, mieć tylko jedną, wielką niewiadomą w głowie. Zupełnie jak noworodek, zaczynać życie zupełnie od nowa tylko, jak poradzić sobie psychicznie ze świadomością, że przecież jesteśmy na świecie już kilkanaście, a może nawet więcej lat? Główna bohaterka książki „NiepamięćJolanty Kosowskiej traci pamięć po upadku. Nie ma przy sobie żadnych dokumentów, które mogłyby naprowadzić lekarzy na ślady jej przeszłości, zostaje sama ze swoimi myślami, że nikt jej nie kocha, nie lubi, nie tęskni. Przecież gdyby było inaczej, byłaby poszukiwana. Lekarze przepisują jej coraz to nowe tabletki, ale czy one pomogą?

„Idiotyczna nauka, która wierzy w idiotyczne pigułki rozwiązujące ludzkie problemy. Nic nie rozwiąże się samo. Odsunięty na chwilę na boczny tor problem pojawi się znowu, uderzy ponownie ze zwielokrotnioną siłą. Durnowate, gówniane rozwiązanie…”

Życie Katarzyny, od momentu kiedy ją poznajemy było naznaczone ciężkimi przeżyciami. Po tragicznym wypadku rodziny, zostaje praktycznie sama na świecie pod opieką pani Wandy, która traktuje ją jak wnuczkę. Pomimo traumatycznych przeżyć, Kasia z łatwością nawiązuje kontakty ze studentami ze swojego roku, szczególnie z Michałem, z którym się zaprzyjaźnia, a z czasem zakochuje. Nie obojętny na uroki pięknej dziewczyny pozostaje też wykładowca Roman. Którego z mężczyzn kocha Katarzyna, z którym się zwiąże? Dlaczego żaden z nich nie jest przy niej po nie-szczęśliwym wypadku i dlaczego nikt jej nie szuka? Przecież na studiach miała masę przyjaciół, dwóch oddanych adoratorów. Życie jak widać okazuje się niekiedy przewrotne, niezgodne z naszymi wyobrażeniami, oczekiwaniami i przemyśleniami. Czasami za późno dowiadujemy się o zdarzeniach, które według naszych wyobrażeń powinny potoczyć się zupełnie inaczej. Niestety, jaki pisze autorka:

„Szkoda, że w życiu nie można niczego odwrócić, niczego cofnąć, że nic nie można powtórzyć, nic nie może się dwa razy zdarzyć. Szkoda, że niczego nie można poprawić, że nie ma szansy repetować żadnego dnia naszego życia. Ile rzeczy można byłoby wtedy naprawić.”

Musimy żyć dalej i starać się kierować przyszłością tak, aby była lepsza od przeszłości, wyciągnąć wnioski i cieszyć się tym co przed nami.

Powieść wciągnęła mnie od pierwszej strony, jednak z kolejnymi zaczęła mi się trochę dłużyć. Zawiera dużo opisów krajobrazów Chorwacji, które są piękne i malownicze, ale nie wnoszą dużo do treści, tak jak liczne spacery Katarzyny samej, bądź z psem po plaży. Wydaje mi się również, że mnogość narratorów w książce, sprawiła, iż miałam wrażenie, że klika razy czytam o tym samym. Rozumiem, że każdy może odbierać inaczej daną sytuację, ale myślę też, że możemy sami wyobrazić sobie jak odbiera to druga strona. Całość podzielona jest na dwie części, jedna to opis wydarzeń ze strony Michała, a druga Katarzyny, w międzyczasie narratorami stają się również Alen, Roman i wiele winnych osób. Z racji tego, że nie jest zaznaczone na początku rozdziału kto będzie opowiadał, wprowadza to swojego rodzaju zamieszanie. Po przeczytaniu pierwszej części obawiałam się, że opis Kasi będzie dotyczył dokładnie tych samych zdarzeń co Michała, jednak tak się nie stało, było to uzupełnienie historii o brakujące elementy tego co się działo z Katarzyną po utracie pamięci, za co duży plus.

Bohaterowie Kasia, Michał i Roman nie wzbudzili mojej szczególnej sympatii. Wszyscy wydają mi się osobami bez wyraźnego charakteru. Niby ludzie sukcesu, robiący zawrotną karierę, ale jak przychodzi do miłości i życiowych decyzji, to każdy z nim czeka aż ktoś inny podejmie za nich decyzje. Nie walczą o miłość tylko czekają, nie wiem tak naprawdę na co. Zawsze mi się wydawało, że o uczucie trzeba walczyć, że jak się kogoś naprawdę kocha, to próbuje się wszystkiego, aby być z ukochaną osobą, a nie czeka się aż los zrobi wszystko za nas.

Historia bohaterów generalnie, jest ciekawą opowieścią o młodych ludziach, których życie doświadcza. Mierzą się z licznymi przeciwnościami losu, doświadczają ogromnego bólu, muszą sami radzić sobie z problemami, mimo tego że są tak naprawdę przyjaciółmi. Historia o potędze pamięci, która może spłatać nam niebywałego figla.

Informacje o książce:
Tytuł: Niepamięć
Tytuł oryginału: Niepamięć
Autor: Jolanta Kosowska
ISBN: 9788380832466
Wydawca: Novae Res
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać