Most Ikara - Paweł Nowak - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

Most Ikara – Paweł Nowak

Most Ikara - Paweł Nowak

Most Ikara
Paweł Nowak

„Do czego zdolna jest osoba, która pragnie miłości? Jak gorzko może smakować pożądanie i czy w życiu można cokolwiek otrzymać za darmo?”

Musiało minąć kilka dobrych dni, żeby ułożyć i poskładać w głowie wszystko co przeczytałam w książce „Most Ikara”, której autorem jest Paweł Nowak. Z pewnością nie jest to lektura łatwa i lekka w odbiorze. To opowieść podejmująca bardzo trudny temat samoakceptacji i poczucia bezpieczeństwa. Znalazła się u mnie na półce przez kompletny przypadek. Szczerze mówiąc zainteresowana opisem sięgnęłam po nią. Jednak nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy. Opis w najmniejszym stopniu nie oddaje charakteru zawartości. Nastawiona byłam na przyjemną i lekką lekturę o dojrzewaniu, a otrzymałam poruszającą i pełną skrajnych emocji historię.

Paweł Nowak z wykształcenia jest socjologiem i dziennikarzem. Jednak szerszej publiczności dał się poznać jako instagramowy @zwyczajnychłopak. „Most Ikara” to jego debiut i wiele z własnych doświadczeń przeniósł do swojej opowieści. Od kilku lat mieszka w Warszawie, co stanowi ważny wątek w książce. W wieku zaledwie osiemnastu lat wyprowadził się z małej miejscowości i swoją przyszłość wiąże ze stolicą. To właśnie tam znalazł inspiracje i motywację by napisać historię Antka (głównego bohatera). Książka porusza duszę. Pokazuje jak trudno jest uczyć się na błędach, podejmować własne wybory, mówi o konsekwencjach, ogromnej potrzebie miłości i akceptacji. Zawarte w niej treści otwierają na nowe punkty widzenia i pokazują jak trudno walczyć z nietolerancją i utartymi schematami.

Główny bohater – Antek wychowywany w tradycyjnej, katolickiej rodzinie próbuje zaakceptować samego siebie i przekazać rodzicom wiadomość o swojej orientacji seksualnej. Niestety kiedy wszystko staje się jasne i nie ma poparcia w rodzinie, postanawia wyjechać do stolicy i spełnić marzenie o idealnym i szczęśliwym życiu. Jednak ono bywa czasem bardzo brutalne. Antek bardzo szybko się o tym przekonuje. Bohater, który szuka miłości i szczęścia narażony jest na podwójne rozgoryczenie. Musi zmierzyć się z wieloma trudnościami i rozczarowaniami, które czekają go w dorosłym życiu.

Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj Most świętokrzyski. Jest symbolem tej historii tak samo jak jest symbolem Warszawy.

„-Powieść nosi tytuł „Most Ikara”. Co symbolizuje most?
-Tutaj trzeba wrócić do tego, jakim symbolem jest Most Świętokrzyski. Zawsze jest ukazywany jako symbol Warszawy – miasta możliwości i sukcesu. W książce ma on symbolizować bramę do szczęścia, bramę do realizacji marzeń. W mediach, filmach czy serialach Warszawa ukazywana jest jako miasto ludzi młodych, pięknych i bogatych. Tak właśnie widzi ją Antek, dlatego to na moście – najbardziej charakterystycznym symbolu miasta – zaczyna nowe życie, które ma być lepsze” [źródło].

Przytoczony fragment pochodzi z wywiadu z autorem – Piotrem Nowakiem. I jak widać, tytuł książki nie jest bez znaczenia. Pytanie, które czytelnik z pewnością sobie zada w trakcie lektury to czy główny bohater polegnie tak samo jak mitologiczny Ikar. Ale aby znaleźć odpowiedź na to pytanie trzeba wytrwale przeczytać do końca. Mimo ponad sześciuset stron książkę czyta się naprawdę szybko. Autor płynnie opowiada i porusza się pomiędzy wątkami. Dodatkowym atutem jest podział narratorów. Książka rozpoczyna się od opowieści – retrospekcje głównego bohatera to dobre kilkaset stron. W pewnym momencie całkowicie zapomniałam, że Antek opowiada co się wydarzyło wcześniej w jego życiu. Kolejna część książki to wydarzenia teraźniejsze, tutaj pojawia się narrator trzecioosobowy. Czasami również pojawiają się rozdziały z perspektywy innych bohaterów, którzy opowiadają swoje historie. To wprowadza ciekawy element poznawczy i budujący lepsze portrety psychologiczne. Jednocześnie nie burząc głównego wątku.

Warto jednak wspomnieć, że książka ma w sobie dużo naturalizm. Wiele scen jest bardzo szczegółowo opisanych. Sporo jest w niej brutalności. Wszystko wzbogacone zostało o sceny seksu. Trzeba mieć to na uwadze, ponieważ tematyka jest trudna, a tego typu sceny powiązane z brutalnością tylko nadają dodatkowy wydźwięk tej książce. Robi się bardzo złożona i skomplikowana. Książka ma zdecydowanie charakter buntowniczy. Jest pełna napięcia i skrajnych, mocnych emocji.

Most Ikara” polecam każdemu. Myślę, że ta opowieść daje wiele zrozumienia. Wartości w niej zawarte mogą otworzyć oczy każdemu czytelnikowi na to co jest w życiu naprawdę ważne. Ten nieoczywisty i śmiały debiut z pewnością zyska wielu zwolenników.

Informacje o książce:
Tytuł: Most Ikara
Tytuł oryginału: Most Ikara
Autor: Paweł Nowak
ISBN: 9788382192940
Wydawca: Novae Res
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content