Literatura obyczajowa

Narkoza – Rafał Artymicz

Narkoza - Rafał Artymicz

Narkoza
Rafał Artymicz

Narkoza” to powieść obyczajowa z niewielkimi kryminalistycznymi wątkami. Oczywiście nie obyłoby się też bez motywu romantycznego i właśnie przez to bardziej zaliczyłabym tę książkę do romansów niż do obyczajówek. Fabuła dotyczy młodego lekarza, anestezjologa, Artura Korczyńskiego, który wraca do Wrocławia, miasta gdzie spędził studia i rozpoczynał swoją karierę jako lekarz. Przyjmuje ofertę pracy w Szpitalu Wojskowym, którym zarządza jego przyjaciółka Monika. W tym samym szpitalu pracuje jego były partner.

Rozstanie to nadal sprawia ból głównemu bohaterowi, nadal gdzieś w głębi serca czuje, że miłość do niego jeszcze nie minęła. Jednak nie może zbytnio rozpraszać się i zajmować życiem uczuciowym, ponieważ zadaniem anestezjologa i jego przyjaciół jest przyjrzenie się i zebranie jak największej ilości informacji na temat handlu organami. Lekarze mają pewne przypuszczenia jednak potrzebują niezbitych dowodów. Prowadzą śledztwo do momentu wypadku, postrzelony zostaje jeden z lekarzy. Okazuje się, że to nie był przypadek. Dostają ostrzeżenie, aby już nie drążyć tematu i odpuścić. Czy udało ich się zastraszyć? Czy zrezygnują ze śledztwa i wrócą na salę operacyjną? A może jednak będą szukać rozwiązania? No i najważniejsze czy losy Artura i jego byłego partnera znowu się połączą i czy nadszarpnięte zaufanie można po kilku latach w jakiś sposób naprawić?

Autorem tej książki jest Rafał Artymicz. Z zawodu lekarz anestezjolog, obecnie mieszkający i pracujący w Dreźnie. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczął już na studiach gdzie zaczął prowadzić bloga „Z życia anestezjologa in spe” – wtedy krył się pod nazwą „Z życia studenta medycyny”. Następnie tworzył bloga „Lekarz na emigracji”. Natomiast „Narkoza” jest jego pierwszą powieścią i jest to finał kilkuletniej pracy nad tym co jak sam mówi wydawało się niemożliwe.

Powieść jest bardzo obszerna, liczy sobie ponad 600 stron więc to nie jest mała książeczka. Na pierwszy rzut oka może niektórych czytelników przerazić, ale nie ma się czego bać, ponieważ czyta się ją bardzo sprawnie. Dużo dialogów, szybkie tempo akcji i co najważniejsze brak długich, nudnych oraz mdłych opisów. Główny bohater Artur walczy z przeszłością, chciałby znaleźć swoje miejsce na ziemi, kogoś z kim mógłby dzielić życie. Po rozstaniu nie potrafi ruszyć naprzód, każdego kolejnego partnera porównuje do byłego, który ciągle wiele dla niego znaczy. Wychowywany w domu dziecka, zmaga się od zawsze z niską samooceną, przez co stawia sobie wysokie, trudne do realizacji cele, aby udowodnić otoczeniu swoją wartość. Trochę to wszystko gryzie mi się z jego orientacją, której się nie wstydzi i głośno mówi o tym, że jest gejem. Także tutaj mam lekki zarzut do autora za niekonsekwencję w kreowaniu postaci, ale to tylko moje odczucia. Z plusów o jakich mogę jeszcze powiedzieć to na pewno jest wiedza autora na temat pracy lekarzy, operacji, znieczulenia itp. dzięki temu nie sprzedaje nam bzdur, przedstawia realistyczny obraz sytuacji, a nie wymyślone historie. Plusem jest też to, że mamy homoseksualnego głównego bohatera. Romanse zazwyczaj kojarzą się z miłością osób hetero (a przynajmniej tylko takie ja do tej pory czytałam i nie spotkałam się z innymi) a tutaj mamy fajne odbicie i może dzięki temu coś się ruszy i będzie powstawało więcej romansów z takim wątkiem. To, co mi się nie podobało w tej książce to samo zakończenie a w zasadzie to ostatnie trzy czy cztery strony. Zupełnie nie rozumiem, po co autor odwlekał coś, co z góry było wiadome, że się wydarzy, było to tak bardzo zrobione na siłę, że aż „gryzło” w oczy, wprowadził tym niepotrzebny zamęt.

Ostatecznie jednak książkę oceniam bardzo pozytywnie. Jest to lekka literatura, przyjemnie się ją czyta, nie trzeba się nad nią specjalnie rozwlekać i rozmyślać. Tak jak wspomniałam pomimo swojego dużego rozmiaru bardzo szybko i płynne przechodzi się przez kolejne strony. Zdecydowanie polecam, sprawdzi się świetnie jako forma relaksu.

Informacje o książce:
Tytuł: Narkoza
Tytuł oryginału: Narkoza
Autor: Rafał Artymicz
ISBN: 9788382197662
Wydawca: Novae Res
Rok: 2022

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać