Powieści historyczne

Odsiecz – Robert F. Barkowski

Odsiecz - Robert F. Barkowski

Odsiecz
Robert F. Barkowski

Jak to u Roberta F. Barkowskiego, znów odległe czasy piastowskie i znów Połabie. Mamy 1018 rok – rok wygranej przez Bolesława Chrobrego wojny z cesarzem Henrykiem II, zakończonej zawarciem pokoju w Budziszynie. Gromosław, Randulf, Czambor i Bernard, dzielni i weseli wojowie księcia Bolesława, znani nam dobrze z poprzedniego tomu, teraz również nie mogą narzekać na nudę. Drużyna dostaje nowe, odpowiedzialne zadanie. Ma zlikwidować bandy grasujące w lasach Szprewy i bezpiecznie przywieźć księciu nową, czwartą już żonę, Odę Miśnieńską.

Autor przyzwyczaił nas już do tego, że potrafi bardzo plastycznie, sugestywnie odmalować piastowską rzeczywistość. Mamy wrażenie, że sami spacerujemy krętymi uliczkami podgrodzia i zaglądamy przez drzwi licznych warsztatów rzemieślniczych lub też zagłębiamy się, nie bez lęku, w głąb dziewiczych ostępów, gdzie

„nieprzebyte lasy, rzeki, potoki, jeziorka, bagna, trzęsawiska, od czasu do czasu polanki. Żadnych śladów ludzkiej obecności, rzadko wąskie drogi, raczej ścieżkom podobne, niespodziewanie się otwierające i jeszcze raptowniej znikające w leśnej gęstwinie lub na brzegu jakiejś rzeczki”.

Ledwie przyjaciele kończą zwycięsko jedną misję, już wysyłani są w kolejną. Bo czasy są niespokojne. Obfitujące w krwawe najazdy sąsiednich plemion, religijne waśnie między chrześcijanami i poganami, broniącymi się zacięcie przed przyjęciem nowej i niezrozumiałej dla nich wiary. Tak więc miecze wojowników nie znają spoczynku, konie wiecznie spieszone, także nie mają wytchnienia. Ale drużynie w to graj, lubią te awantury, lubią też czuć się niezastąpieni. W zacnej kompanii czas szybko mija, a wieczorami mają co wspominać, wszak niejedno razem przeżyli.

Na szczególną uwagę zasługują opisy, liczne w powieści, bojowych potyczek, zasadzek, podstępów wojennych. Nie tylko nie nudzą, ale wydatnie ubarwiają akcję, pokazując przy tym dodatkowe, nieznane wcześniej strony charakteru bohaterów. Myślę tu nie tylko o ich męstwie i umiejętnościach w walce wręcz i na miecze, w strzelaniu z łuku, ale też o niepoślednim talencie strategicznym, który pozwala na inteligentne ułożenie planu ataku, z przewidywaniem wielu alternatyw w przypadku zaskoczenia przez przeciwnika. No i poczucie humoru, ujawniające się nawet w dramatycznych momentach, co pozwala sądzić, że autor powieści również jest nim hojnie obdarzony. To znakomicie rozładowuje napięcie i wywołuje uśmiech. Sprawia też, że książkę czyta się szybko i z prawdziwą przyjemnością.

Takie zanurzenie się w średniowieczną obyczajowość, obrzędowość, krajobraz i problematykę, pozwala nam odetchnąć od trudnych i budzących lęk problemów współczesności, która ostatnio nas nie rozpieszcza, zrzucając na społeczeństwo najpierw grozę pandemii, a następnie wojny.

Co ciekawe, w „Odsieczy” mamy kobiety – wojowniczki w niczym nieustępujące mężczyznom. Śmiałucha, Matylda, każda z nich przewodzi męskiej drużynie, a wojowie wykonują ich rozkazy bez szemrania.

Czuje się, że to czasy brutalne i o śmierć łatwo. Jak nie od wrogiego miecza, to w karczemnej bójce lub w wyniku jednej z wielu chorób, na które nikt nie zna skutecznego lekarstwa. Miłość trafia się tak łatwo jak zdrada i tak samo trudno o niej zapomnieć. Za to przyjaźń cenniejsza jest od złotego kruszcu i bywa, że nie raz, nie dwa druh druhowi życie ratuje. W wyniku wrogich najazdów zagrożone są kościoły. Drużyna Bolesławowa usiłuje zabezpieczyć święte relikwie, a księży i mniszki przewieźć w bezpieczne miejsce. Jak widać dzieje się wiele, jedna przygoda goni drugą, Na pewno nikt się przy lekturze nie znudzi. Zatem czekamy na następne perypetie dzielnych wojowników Bolesława Chrobrego, mając nadzieję, że zaczęły już powstawać, chociaż w wyobraźni autora.

Informacje o książce:
Tytuł: Odsiecz
Tytuł oryginału: Odsiecz
Autor: Robert F. Barkowski
ISBN: 9788382197976
Wydawca: Novae Res
Rok: 2022

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać