Recenzje książek

Zatańczyć z Amazonką – Marcin Gienieczko

Zatańczyć z Amazonką - Marcin Gienieczko

Zatańczyć z Amazonką
Marcin Gienieczko

Marcin Gienieczko jest uznanym polskim podróżnikiem, który od lat realizuje ambitne projekty podróżnicze. Pływał w canoe na dzikich rzekach Kanady, Alaski czy Syberii. Jednym z jego większych sukcesów było przejście gór Mackenzie w Kanadzie na dystansie 960 km. Za przepłyniecie Amazonki na dystansie 5573 km w canoe otrzymał tytuł Guiness World Record. Książka „Zatańczyć z Amazonką” jest zapisem z jego projektu realizacji triathlonu przez Amerykę Południową. Jest to dziennik podróży, ale także dziennik sukcesów i dziennik porażek.

Bohater stawia sobie cele będące poza zasięgiem większości z nas i szuka spełnienia w ekstremalnie trudnych sytuacjach. W takiej podróży są sukcesy i są porażki. Zarówno te wewnętrzne – emocjonalne i fizyczne Marcina Gienieczko, jak i te niesione przez świat zewnętrzny, ludzi i przyrodę.

Książka pokazuje i tłumaczy jak powstał ten projekt, jak został zrealizowany, kto udzielił wsparcia, a kto odmówił. Autor wprost pokazuje jakie umowy łączyły go z różnymi partnerami – logistycznymi i biznesowymi, jak finansował wyprawę i jak realizował każdy kilometr wyprawy.

Mamy tutaj 500 stron detali technicznych odnoszących się do dziesiątek zagadnień takich jak: budowa canoe, nawigacja na łodzi i śledzenie położenia canoe, zaplanowane dostawy żywności liofilizowanej, realizacja podprojektu weryfikacji położenia źródła rzeki Amazonki, geografia Peru i Brazylii oraz klimatu panującego na całej trasie, omówienie wszystkich trudnych crossów na rzece i wybranych szlaków oraz kanałów, analiza cofki w pobliżu Atlantyku, miejsc obozowania i udzielonych gościn, dokumentów wymaganych na każdym etapie podróży, otrzymanego wsparcia rządowego, militarnego i policyjnego, wsparcia udzielonego przez ambasadorów, duchownych i miejscowych Polaków, zgromadzonej apteczki i jej wykorzystania podczas podróży.

Książka omawia dokładnie wszystkie napotkane trudności, gdyż w założeniu ma być przewodnikiem i odnośnikiem dla kolejnych śmiałków, którzy będą realizować podobne projekty w Amazonii. Piękno i potęga Amazonii są powszechnie znane, tutaj konfrontują z emocjami i wysiłkami bohatera.

W książce widzimy bohatera walczącego nie tylko ze sobą, ale często z całym światem. Czytamy jakie problemy ma z rejestracją i utrzymaniem rekordu w Wielkiej Księdze Rekordów Guinessa. Mamy przykłady jak trudne i wymagające jest środowisko podróżników, którzy budują swoje rekordy i narracje, a chcąc pozostać w historii i pamięci ostro walczą z innymi. Na pewno wojowniczy i nieustępliwy charakter naszego narratora nie ułatwia mu utrzymania dobrych kontaktów w środowisku.

Co zostaje po przeczytaniu tej książki? Moim zdaniem ogrom wrażeń. Po pierwsze – szacunek dla Marcina Gienieczko, za jego wytrwałość i nieustępliwość. Po drugie – podziw dla jego wewnętrznej ambicji osiągnięcia celu, bez oglądania się za siebie i poprzez rozwiązywanie po kolei każdego pojawiającego się problemu. Po trzecie – wejście w tak ryzykowny projekt pomimo realnego zagrożenia utraty zdrowia lub życia.

Jest w tej książce jednak także ogrom żalu i goryczy, do osób, które go zawiodły. I w tym miejscu jest ten punkt ciężkości, o którym wspomina narrator na rewersie książki

„Jest to także gorzka opowieść o zmaganiach ze środowiskiem podróżniczym (…).”

Pokazanie tych trudnych sytuacji na pewno uświadamia innym jak trudnym projektem jest przepłynięcie Amazonki i z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć. Z drugiej strony, dorośli wylewający żale na innych dorosłych mnie nie przekonują. Zastanawia mnie wtedy potrzeba takiej oczyszczającej spowiedzi, gorzkich żali i rehabilitacji własnego sumienia kosztem innych.

Jednak jak zauważa Marcin Gienieczko, być może bez tej prawdy o innych podróżnikach, ta książka byłaby nieprawdziwa, wygładzona i wyczyszczona z niewygodnych faktów.

Marcin Gienieczko wielokrotnie odnosi się do swojego celu najwyższego, mówi o tym, że chce pokazać synom czy też innym ludziom, którzy są w trudnej sytuacji życiowej, że warto walczyć mocno i do ostatniej minuty, z całych sił i znajdując w sobie oraz w otaczającym świecie motywację do walki.

Książka jest mocna, obowiązkowa dla każdego planującego ekstremalne podróże. Uświadamia nam jak trudny kondycyjnie i logistycznie jest taki projekt, prowadzony w skrajnie trudnych warunkach i daleko od swojskiej Europy. Dla tych, którzy wprawdzie nie planują takich ekstremów, jednak lubią przeżyć je z perspektywy własnej kanapy, książka będzie równie pasjonującą lekturą.

Informacje o książce:
Tytuł: Zatańczyć z Amazonką
Tytuł oryginału: Zatańczyć z Amazonką
Autor: Marcin Gienieczko
ISBN: 9788382193961
Wydawca: Novae Res
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać