Fantastyka

Akademia wampirów – recenzja książki

Polska okładka książki Akademia Wampirów autorstwa Richelle Mead

Akademia wampirów
Richelle Mead

Pierwsza część dość obszernego cyklu „Akademia Wampirów” to właśnie… Akademia Wampirów. Każdy kolejny tom oprócz nazwy serii ma jeszcze podtytuł, jednak w tym przypadku Mead najwyraźniej zapragnęła prostoty. Na dobrą sprawę Richelle Mead to autorka poruszająca stare legendy i baśnie (np. sukuby) w które wplata czasy współczesne oraz oczywiście dodaje coś od siebie. Nie inaczej jest z tą książką.

Autorka pokazuje nam kolejne spojrzenie na wampiry i sprawy nadprzyrodzone. Jakże inne od dziesiątek innych. Wampiry-moroje to wampiry czystej krwi, wbrew pozorom nie są mega silnie i wszechwładne, a w dodatku ich śmiertelnymi wrogami są strzygi, które polują na nie ze względu na krew  Tutaj to dampiry (mieszańce wampirów i dampirów lub wampirów i ludzi) muszą je chronić. Od nich bowiem zależy ciągłość gatunków, ponieważ związek dampir + dampir nie niesie za sobą potomstwa…. A i zapomniałabym, u Mead wampiry umieją czarować. Uczą się ramię w ramię z dampirami w Akademii świętego Władimira.
I wreszcie główną bohaterką jest Rosemary Hathaway. Dampirka, która za swoją przyjaciółkę, pochodzącą z książęcego rodu wampirów Wasylisę Dragomir, gotowa jest oddać życie. Rose jest arogancka, wygadana i często bezczelna. Robi zamieszanie zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Zwłaszcza zwraca uwagę na jednego z mentorów, Dymitra Bielikowa… To on wytropił dziewczyny, kiedy uciekły z Akademii i dzięki niemu udało się sprowadzić je do szkoły. Początkowa niechęć Rose wobec nowego trenera z którym musi ćwiczyć po lekcjach, przeradza się w fascynacje. Ale przecież zło nie śpi…
Książka zaciekawia powiewem czegoś innego, bo przecież temat „wampirów” to aktualnie najbardziej  popularny motyw na książkę czy film.  Zaczynając na nieśmiertelnym „Draculi„, przez „Pamiętniki wampirów„, a na „Zmierzchu” kończąc. Mead przedstawiła czytelnikowi coś innego. „Ludzkich” wampirów, ze słabościami, wadami i co najlepsze z mocą żywiołów. Dodatkowo wplata to wszystko w życie nastoletniej Rose, która uczy się odpowiedzialności, bo wie, że w jej rękach spocznie życie Lissy. Nie obędzie się bez gaf, zauroczeń i dylematów.
Styl autorki, lekkość pióra i zabawne dialogi przyciągają uwagę. Całość widziana oczami Rose pozostawiona jest w ironicznym tonie, przez co jest po prostu ciekawa. Ode mnie Mead dostaje wielkiego plusa za spojrzenie na problemy i codzienność nastolatków. Jestem na tak, to po prostu dobra książka.

 

Informacje o książce
Tytuł Akademia wampirów
Tytuł oryginału Vampire Academy
Autor Richelle Mead
ISBN 9788310117366
Wydawca Nasza Księgarnia
Rok wydania 2010

 

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać