Prawdziwe historie

Kobieta z blizną – Irena A. Stanisławska, Katarzyna Dacyszyn

Kobieta z blizną - Irena A. Stanisławska, Katarzyna Dacyszyn

Kobieta z blizną
Irena A. Stanisławska, Katarzyna Dacyszyn

Kobieta z blizną” jest to bardzo poruszająca opowieść o tym, jak nieprzewidywalne potrafi być nasze życie. Katarzyna Dacyszyn w rozmowie z Ireną Stanisławską opowiada swoją historię, mówi o tym, jak doszło do tego, że została polana kwasem przez stalkera, następnie o całym procesie dochodzenia do siebie, który tak naprawdę trwa do tej pory, oraz o zmaganiach, jakie musiała pokonać, aby prześladowca dostał zasłużoną karę. Rozmowa została przeprowadzona w formie wywiadu, co prawda pani Dacyszyn dużo opowiada sama, jednak Pani Stanisławska zadaje pomocnicze pytania, aby pokierować rozmową.

Pani Katarzyna jest znaną projektantką mody, właścicielką marki Bunny Blanc. Jej dramat, zaczyna się, może powiedzieć niewinnie, gdy dostaje na Facebooku wiadomości od pewnego mężczyzny, które w pewnym momencie zaczynają być przerażające. Od wyznań miłości, mężczyzna przechodzi do gróźb, nazywa się też jej diabłem stróżem. Kobieta stara się jakoś z tym radzić, jednak w pewnym momencie stwierdza, że nie może sobie pozwolić na życie w ciągłym strachu i czekanie, jaki będzie następny krok stalkera. Postanawia zgłosić sprawę na policję. Po długim czasie przygotowań, zbierania dowodów, sprawa trafia wreszcie do sądu. W dniu procesu w Sądzie Rejonowym dochodzi do spotkania Katarzyny z oprawcą. Mężczyzna podchodzi do kobiety i oblewa ją kwasem siarkowym o bardzo wysokim stężeniu.

Nie mieści mi się w głowie, jakim cudem przestępcy udało się wnieść na teren sądu taką substancję. Niewiarygodne jest również to, że praktycznie nikt nie był w stanie udzielić Dacyszyn pomocy. Kobieta rozpaczliwie walczyła o to, żeby jak najszybciej spłukać z siebie jak najwięcej kwasu, aby ten wyrządził jak najmniej dotkliwe szkody na jej ciele. Tylko dzięki własnej determinacji i odwróceniu głowy w odpowiednim momencie Katarzyna uszła z życiem, a późniejsza siła walki i chęć powrotu do zdrowia pomogły jej podnieść się z bardzo ciężkiego stanu, w jakim się znalazła. Kobieta opowiada, jak przez długie miesiące walczyła o powrót do życia, przeszła liczne operacje, zabiegi, walczyła z ogromnym bólem. Dowiadujemy się również, skąd na to wszystko brała siłę i co działo się w jej głowie.

Lektura tej książki uświadomiła mi, jak kruche jest nasze życie, w jednej chwili możemy stracić wszystko. Przerażające też jest podejście naszego prawa do samego stalkingu. Co prawda w ostatnich latach trochę się to zmienia, jednak nadal nie jest tak, jak być powinno. Pani Katarzyna w swojej rozmowie z Panią Ireną podkreśla, że mimo wszystko nie można się poddawać, trzeba takie sprawy zgłaszać i walczyć o sprawiedliwość. Jak sama mówi:

Ważne jest to, że przepis o stalkingu w polskim prawie istnieje, więc podczas zgłoszenia dobrze jest się na niego powołać.
Niestety, trzeba się uzbroić w cierpliwość. Sam proces wyjaśniająco — obciążający, czyli sprawdzenie przez policję wiarygodności zgłoszenia, może trwać ponad miesiąc, a później, jeśli sprawa trafi do sądu, proces może się toczyć przez wiele miesięcy. Musimy mieć też świadomość, że prokuratura lub sąd mogą odrzucić nasz wniosek o ściganie sprawcy.
W przypadku mocnych dowodów w sprawie i jednoczesnej bierności organów sprawiedliwości dobrze sprawdza się pomoc mediów. Nagłośnienie sprawy zwykle przyspiesza jej bieg i pomaga w wyegzekwowaniu kary. Kiedyś inaczej radzono sobie z problemem, nienazywanym jeszcze wówczas stalkingiem. W przypadku uporczywego nękania kobiet mężczyźni z ich rodzin wymierzali prześladowcy karę. Dziś mamy prawo stojące na straży naszego bezpieczeństwa. Działając zgodnie z literą prawa, musimy mieć świadomość, że nie zawsze sprawiedliwości stanie się zadość. Czasami musimy dodatkowo o to zawalczyć. Tak być nie powinno, ale zanim się to zmieni, kobietom, piszącym do mnie, że są nękane mówię:
„To jest niebezpieczne, zgłoś to. A jeśli będą ignorować twoje zeznania, to powołaj się na moje nazwisko i moją historię. Niech osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne w naszym kraju mają świadomość, do czego może doprowadzić bagatelizowanie stalkingu”

Z ogromnym przejęciem czytałam, historię kobiety oraz byłam pod wrażeniem jej siły i woli walki. Myślę, że nie jedna osoba poddałaby się, załamała i zamknęła w sobie, co tak naprawdę byłoby zrozumiałe po takiej traumie. Ona jednak walczyła do końca, do skazania swojego oprawcy a teraz stara się pomagać innym ofiarom stalkingu oraz szerzyć wiedzę na jego temat.

Informacje o książce:
Tytuł: Kobieta z blizną
Tytuł oryginału: Kobieta z blizną
Autor: Irena A. Stanisławska, Katarzyna Dacyszyn
ISBN: 9788328712423
Wydawca: Muza
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać