W cieniu zła - Alex North - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

W cieniu zła – Alex North

W cieniu zła - Alex North

W cieniu zła
Alex North

Pamiętacie bardzo głośny zeszłoroczny debiut „Szeptacz”? Zachwycał się nim niemal cały świat. Jeśli nie, możecie sięgnąć do mojej recenzji i szybko odświeżyć sobie pamięć. Na szczęście autor bestsellera nie spoczął na laurach i powrócił do nas ze swoim drugim thrilleremW cieniu zła”. Tym razem sięgnęłam po książkę bez wahania, wiedząc, że na pewno będzie to świetny wybór i nie zawiodę się. Czy tak się stało? Za chwilę się dowiecie. Zacznijmy jednak od krótkiego wprowadzenia do historii, którą autor zamierza nam opowiedzieć.

Książka zaczyna się od wprowadzenia czytelnika w wydarzenia, które miały miejsce 25 lat wcześniej, kiedy to przyjaciel Paula, Charlie brutalnie zabił swojego kolegę z klasy, a następnie tajemniczo zniknął. Opisane zostało tło tamtych wydarzeń. Kilku chłopców ze szkoły zaprzyjaźniło się, jeden z nich zaczął być liderem grupy i wciągać pozostałych w swoje dziwne przekonania. Charlie mianowicie wierzył, że można świadomie śnić, kontrolować sen, a nawet spotykać tam innych ludzi. W stanie takiej inkubacji właśnie połączył się z kolegami i wtedy to doszło do zbrodni. Paul co prawda nie brał udziału w tamtych wydarzeniach, w porę zorientował się, że kolega planuje coś szalonego (choć nie wiedział tylko dokładnie co) i wycofał się z grupy, a po makabrycznych wydarzeniach wyjechał z miasta i nie wrócił aż do teraz, kiedy to jego matka potrzebuje opieki, gdyż jej życie dobiega końca. Wracają w rodzinne strony, mężczyzna odczuwa dziwne wrażenie, jakby był obserwowany, nie czuje się dobrze w tym miejscu. Wraca do niego przeszłość, którą starał się głęboko skrywać przez te wszystkie lata. Na domiar złego odkrywa, że historia się powtarza. W okolicy doszło do zbrodni, która bardzo wyraźnie była zainspirowana wydarzeniami z jego młodości. Złe przeczucia ogarniają go ze zdwojoną siłą, słyszy w nocy walenie do drzwi, na strychu odnajduje dziwne rzeczy oraz czerwone ręce. Wszędzie czerwone ręce. Groza i strach sięgają zenitu. Paula zaczyna się zastanawiać czy Charlie rzeczywiście zniknął tamtego dnia, jak przepowiadał, a teraz powraca, żeby się zemścić? O co w tym wszystkim chodzi? Przecież takie „zabawy” senne wydają się niemożliwe, a może jednak?

Książkę czyta się naprawdę fantastycznie, fabuła jest niezwykle wciągająca. Autor od samego początku wprowadza nas na głęboką wodę i zaskakuje. Sam pomysł świadomego snu wydał mi się ciekawy oraz jednocześnie nieprawdopodobny. Czekałam z niecierpliwością na logiczne wytłumaczenie tego fenomenu. Nie zdradzę Wam oczywiście czy takie zostało znalezione, czy też nie. Dowiecie się tego podczas lektury. Dodatkowym atutem thrillera jest sposób narracji – prowadzony jest przez kilka osób, a dodatkowo wydarzenia bieżące przeplatane są retrospekcjami.

Co do bohaterów to szczerze mówiąc, Paul nie został moim ulubieńcem. Z jednej strony jego postać była owiana tajemnicą, niby nic nie zrobił, ale też ciążyły na nim ogromne wyrzuty sumienia. Dlaczego? Z drugiej jednak strony, był taki trochę mało energiczny. Polubiłam za to ogromnie policjantkę Amandę, dzięki jej instynktowi sprawa tajemniczych morderstw nie została zaszufladkowana od razu, tylko poddana bliższej interpretacji.

Podsumowując, „W cieniu zła” mogę szczerze powiedzieć, że jest to bardzo dobra pozycja na jesienne wieczory (w moim przypadku dokładnie dwa). Spodoba się ona oczywiście fanom thrillerów, kryminałów, a nawet horrorów. Jednak porównując ją do „Szeptacza”, wypada ona trochę gorzej. Tytułowy Szeptacz, był dla mnie postacią dużo bardziej przerażającą, niż Pan Czerwone Ręce. Myślę, że to z powodu tego, że ten pierwszy wydawał się bardziej realny. A może to było dlatego, że przy debiucie nie widziałam do końca czego się spodziewać po książce, a teraz miałam już konkretne wymagania i nastawienie. W każdym razie obie książki były świetne, a ja z niecierpliwością czekam, na kolejną pozycję autora. Nazwisko Alex North na pewno zostanie w mojej głowie i nie zamierzam przegapić jego kolejnych książek. Ciekawe czy na następną będziemy czekali też rok, czy może autor zaskoczy nas wcześniej?

Informacje o książce:
Tytuł: W cieniu zła
Tytuł oryginału: The Shadow Friend
Autor: Alex North
ISBN: 9788328714991
Wydawca: Muza
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content