Radość ewangeliczna. Refleksje biblijne - Leon Knabit OSB - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Filozofia i religia

Radość ewangeliczna. Refleksje biblijne – Leon Knabit OSB

Recenzja książki Radość ewangeliczna. Refleksje biblijne - Leon Knabit OSB

Radość ewangeliczna. Refleksje biblijne
Leon Knabit OSB

Na stronie wydawnictwa Tyniec zobaczyłam książkę pod tytułem radość ewangeliczna. Choć tak naprawdę już teraz nie wiem czy to tytuł sprawił, że postanowiłam ją przeczytać czy też pogodna i uśmiechnięta twarz na okładce książki, która mówi wiele. Wiem na pewno, że tytuł wydał mi się nieco intrygujący, ponieważ nie do końca wiedziałam czego mogę się spodziewać i co się pod nim kryje.

Radość ewangeliczna to tomik refleksji biblijnych gdzie na 368 stronach ojciec Leon Knabit zebrał krótkie rozmyślania nad wybranymi fragmentami Ewangelii. Autor jest 86 letnim benedyktynem o niesamowitym poczuciu humoru i dystansie do swojej osoby. Na jego blogu możemy przeczytać że „Pan Bóg jest dowcipny, każdy się przekona bo stworzył żyrafę i Ojca Leona”.

Jest to książka, która motywuje do działania, przeczytasz w niej – „weź się do roboty”. Zachęca do pracy nad sobą: „gdyby Jezus zajrzał do mojego serca co w nim zobaczy?” oraz rozwoju osobistego – „trzeba rozpoznać swoje zadania życiowe”. Książka pokazuje, że Słowa Pisma Świętego nie są abstrakcyjne, że nie opowiadają jedynie o życiu ludzi sprzed ponad 2000 lat ale że są ciągle świeże i aktualne. Są uniwersalne i ponad czasowe. Autor w sposób prosty ale niebanalny tłumaczy, wyjaśnia, a może bardziej dzieli się swoimi przemyśleniami na temat Słowa Bożego. Pokazuje, że żaden fragment, żadne słowo nie jest przypadkowe ale w nich możemy znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania: jak żyć, jak postępować, jak kochać innych żeby być najzwyczajniej w świecie szczęśliwym człowiekiem. Zachęca do czynienia drobnych gestów, dzięki którym ktoś opuszczony będzie mógł powiedzieć: „Bóg o mnie nie zapomniał”. Zamieszczone przemyślenia zmuszają do refleksji nad sobą, własnym życiem, podjętymi decyzjami, wiarą. Ten tomik w bardzo prosty sposób pokazuje jak przełożyć, to co jest na kartach Ewangelii na nasze życie, naszą pracę, codzienność czy relacje z innymi. Autor w oparciu o ewangelię stawia mnóstwo bardzo konkretnych pytań, na których odpowiedzi często obalają wykreowany przez nas samych obraz na temat naszej wspaniałości. Pytania pomagają stanąć w pewnej prawdzie wobec siebie samego.

Ta książka jest dla tych, którzy szukają inspiracji do radosnego dzielenia się wiarą. Dla tych którzy szukają odpowiedzi jak swoim życiem dawać świadectwo, że jest się Dzieckiem Boga. Jak również dla tych którzy szukają praktycznego zastosowania w życiu codziennym tego, o czym nauczał Jezus Chrystus. Autor nie prowadzi naukowych wywodów i dyskusji, pisze bardzo prosto co sprawia, że zawartość nie pozostawia wątpliwości. W mojej ocenie nie jest ważne ile masz lat oraz jaką funkcję pełnisz, w tej książce każdy znajdzie coś z czego będzie mógł zaczerpnąć.

Konstrukcja „Radości ewangelicznej” jest bardzo przejrzysta. Podzielona została na cztery części: ewangelia według św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i św. Jana. Do każdego fragmentu rozmyślań nad danym tekstem ewangelii autor podał biblijnego sigla oraz tytuł. Często refleksje są tak zaskakujące, że zmuszają by sięgnąć do Pisma Świętego, odszukać dany fragment i sprawdzić o jakim wydarzeniu mówi. Książka nie wymaga czytania po kolei strony za stroną, można sobie dowolnie wybierać fragmenty, które w danym czasie chce się przeczytać, gdyż poszczególne teksty nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. Nie jest to książka, którą w całości będzie się czytało wiele razy ale jestem przekonana, że do różnych refleksji powracać będzie się wielokrotnie. Niewielkim mankamentem utrudniającym czytanie jest wiele literówek w tekście, jednak patrząc całościowo na wartość tomiku jest to niedogodność, na którą można przymknąć oko.

I tak na koniec: czytając tę książkę odkryłam coś niesamowitego. Okazało się, że jestem Córką Króla… . Autor napisał, że „spożywanie ciała i krwi Jezusa sprawia, że Jego krew płynie w naszych żyłach.” Jednak by nie pozostawić Czytelnika jedynie z przekonaniem o jego wyjątkowości oraz tym, że spotkał go niewyobrażalny zaszczyt, autor zadał pytanie sprowadzające na ziemię – „jak reprezentujemy Bożą Rodzinę?”.

Być może i Ty czytając tę książkę odkryjesz coś co Cię zachwyci, poruszy, a może sprawi, że szerzej się uśmiechniesz.

Informacje o książce:
Tytuł: Radość ewangeliczna. Refleksje biblijne
Tytuł oryginału: Radość ewangeliczna. Refleksje biblijne
Autor: Leon Knabit OSB
ISBN: 9788373545656
Wydawca: TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content