Recenzje książek

Szeptacz – Alex North

Szeptacz - Alex North

Szeptacz
Alex North

Szczerze mówiąc w momencie, gdy otrzymałam propozycję recenzji „Szeptacza”, moją głową zawładnęły dwie skraje myśli. Pierwsza z nich – Świetna książka! Tyle wspaniałych recenzji! Z drugiej – a może kolejna przereklamowana pozycja, która po prostu ma dobrą reklamę. No nic, wiedziona przeczuciem postanowiłam zaryzykować. Samą książkę dostałam z ciekawym upominkiem od wydawnictwa Muza – pięknie zapakowane pudełeczko z… korkami do uszu, aż się uśmiechnęłam pod nosem, widząc taki ciekawy drobiazg. Pomyślałam, że to zapewne po to, abym nie słyszała żadnych szeptów. Oprawa jak widzicie, była przemyślana (znowu gdzieś z tyłu głowy pojawiła mi się myśl — dobry marketing, ale co w środku). Powiem tak: czytając „Szeptacza”, bardzo cieszyłam się, że nie posiadam dzieci, bo inaczej nie mogłabym skończyć lektury. Książka była tak przerażająca, tak działała na wyobraźnię, że podczas lektury początkowo oczy dosłownie wychodziły mi z orbit, jak można napisać tak przerażające sceny! Na szczęście po takim powalającym początku autor na chwilę daje nam odsapnąć, ale tylko na chwilę! Gdy myślałam, że najgorsze już za mną, Alex North znowu zaatakował i ponownie musiałam trzymać się fotela, żeby nie spaść. Jednym zdaniem książka pełna emocji i zwrotów akcji. Ale może, zamiast pisać tak ogólnikowo, zdradzę Wam, o czym jest ta pozycja.

Tom Kennedy jest samotnym ojcem. Jakiś czas temu jego żona nagle zmarła i teraz sam wychowuje syna. Jest to dla niego ogromne wyzwanie, bardzo ciężko idzie mu nawiązywanie relacji z dzieckiem, gdyż chłopak jest tak jakby wycofany i zamknięty w swoim świecie, do którego nie za bardzo chce nikogo wpuścić. W pewnym momencie Tom wpada na pomysł, że być może zmiana otoczenia pomoże im uporać się z traumą oraz w nowym miejscu uda im się zacząć wszystko od nowa. Ich wybór pada na małe miasteczko Featherbank, gdzie wprowadzają się do pewnego opuszczonego domu. Niestety wprowadzając się tam, nie znali mrocznej przeszłości miejsca. Szybko okazje się, że dwadzieścia lat temu w tej małej mieścinie grasował seryjny morderca, który uprowadził i zamordował pięciu kilkuletnich chłopców. Prasa ochrzciła go Szeptaczem, gdyż jednym z jego znaków rozpoznawczych było to, że szeptał pod oknami swoich ofiar. Niestety koszmar sprzed lat powraca! Ginie kolejne dziecko, po przeprowadzeniu przesłuchania rodziców chłopca, policjanci dostrzegają wiele podobieństw do sprawy Szeptacza. Czy mamy naśladowcę? A może niewłaściwy człowiek siedzi w więzieniu? Policja na razie nie chce rozsiewać paniki wśród rodziców, jednak sprawa nabiera ogromnego priorytetu. Czy chłopiec zostanie uratowany, czy będą kolejne ofiary? I przede wszystkim! Kto za tym stoi!? Na to pytanie i wiele innych znajdziecie odpowiedzi czytając „Szeptacza”.

Szeptacz - Alex North

Jeszcze raz podkreślę, że książka jest bardzo przerażająca i przejmująca, a wierszyk, który opowiadały sobie dzieci, przyprawił mnie o ciarki:

„Powtórz rymowankę – powiedziała – Nie mam ochoty.
– Dawaj!
– „Jeśli drzwi nie zamkniesz w porę, szeptać zacznie ktoś wieczorem”.
– A reszta?
Zamknął oczy.
-„Jeśli na dwór wyjdziesz sam, złego pana spotkasz tam”
– Dalej.
Dziewczynka mówiła coraz ciszej.
– „Jeśli okno uchylisz choć trochę, pukanie w szybę usłyszysz przed zmrokiem”.
– I?
Ostatnie słowo wyszeptała. Można było odnieść wrażenie, że to jedynie delikatny powiew wiatru. Jake przełknął ślinę. Nie chciał kończyć wierszyka, ale się zmusił.
– „Jeśli jesteś sam i miewasz się źle, pan Szeptacz na pewno odwiedzi cię – wymamrotał cicho jak dziewczynka”.

W „Szeptaczu” bardzo dobrze zostały wykreowane postacie, bardzo polubiłam głównego bohatera oraz jego przyjaciółkę. Są to mocno zarysowane osobowości, które można poznać i polubić. Również syn Toma pomimo tego, że zamknięty w sobie, jest przedstawiony jako bardzo rezolutny i bystry chłopak. Zdaje sobie sprawę z tego, że jest trudnym dzieckiem i stara się pomóc ojcu zbliżyć do siebie.

Podsumowując powiem tak: marketing książki dobry, ale sama powieść REWELACYJNA. Myślę, że każdy fan thrillerów powinien ją przeczytać i zapadnie ona mu w pamięć na długi czas.

Informacje o książce:
Tytuł: Szeptacz
Tytuł oryginału: The Whisper Man
Autor: Alex North
ISBN: 9788328712508
Wydawca: Muza
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać