Z Archiwum X. Żywiciele, vol. 2 - Joe Harris, Chris Carter - Recenzje książek z każdej półki
Komiksy

Z Archiwum X. Żywiciele, vol. 2 – Joe Harris, Chris Carter

Recenzja książki Z Archiwum X. Żywiciele, vol. 2 - Joe Harris, Chris Carter

Z Archiwum X. Żywiciele, vol. 2
Joe Harris, Chris Carter

Krakowskie wydawnictwo SQN bez wątpienia lubi zaskakiwać swoich czytelników. W barwnym katalogu książek sygnowanych tą nazwą można natrafić choćby na… oficjalną kontynuację legendarnego serialu „Z Archiwum X”. Tyle, że to kontynuacja przeniesiona na strony fabularnego komiksu. Na początku 2015 roku ukazał się jego pierwszy tom pt. „Wyznawcy”, zaś kilka miesięcy później miała miejsce premiera drugiego, omawianego tu tomu pt. „Żywiciele”. Cóż można powiedzieć, jeśli nie to, iż Fox Mulder i Dana Scully są znowu na tropie?

Tom „Żywiciele”, utrzymany w dość przystępnej cenie biorąc pod uwagę standardy polskiego komiksu, z miejsca zachwyca swoim wydaniem. Ultra twarda okładka, rozmiary dzieła, które sprzyjają podróżom, a nade wszystko fantastyczne rysunki autorstwa Eleny Casagrande, Silvii Califano, Michaela Walsha, Gregga Scotta, Menton3 i Tony’ego Moya, wypełnione klimatycznymi kolorami równie bogatego zastępu komiksowych artystów, sprawiają, iż na kartach tego prawie 130-stronicowego komiksu można poczuć się jak w telewizyjnym klimacie „Z Archiwum X”. Taki efekt to również, a może przede wszystkim, zasługa autorów fabuły i scenariusza „Żywicieli”, czyli Chrisa Cartera i Joe Harrisa, którzy tchnęli w legendarny serial nowe życie. W tej machinie prac nad kontynuacją serialu w wersji komiksowej nie sposób nie wspomnieć o dobrym, intuicyjnym tłumaczeniu „Żywicieli” wykonanym przez Bartosza Czartoryskiego. Całość od strony edycyjnej należy więc ocenić bardzo wysoko.

Recenzja książki Z Archiwum X. Żywiciele, vol. 2 - Joe Harris, Chris Carter

Jak się natomiast prezentuje sama historia? Spróbujmy sobie wyjaśnić, co nie było oczywiste przynajmniej dla mnie (być może dlatego, że nie czytałem tylnej okładki…), iż „Żywiciele” w pięciu rozdziałach opowiadają cztery różne historie, przy czym Fox Mulder i Dana Scully występują w zasadzie w czterech z nich, jeśli nie liczyć embrionalnego i następnie młodzieńczego stanu żywota tego pierwszego. Brzmi intrygująco? Rozdział piąty opowiadający historię Palacza prawdopodobnie intryguje najbardziej. Tyle, że agentka Scully tutaj nie występuje, a agent Mulder pojawia się w brzuchu swojej mamy lub jako dzieciak. Historia ma to do siebie, że bywa kapryśna. Tymczasem historia Palacza na kartach „Z Archiwum X” nie tylko kaprysi, ale też przeraża, intryguje i fascynuje. Dodając do tego niesamowite rysunki i zdjęcia można mieć obawę, że tom „Żywiciele” został zagarnięty przez Palacza i rodzący się Syndykat.

W każdym razem wiodącą opowieść stanowią tu tytułowi „Żywiciele”, czyli rozpisana na dwa rozdziały, utrzymana w 100% w konwencji serialu interesująca sprawa niewyjaśnionych zaginięć na rozkosznej wyspie Martha’s Vineyard. Właśnie w taki sposób można było sobie wyobrazić kontynuację „Z Archiwum X”, w jaki przedstawiono to w omawianym tu komiksie. Mamy tu bowiem starych, dobrych bohaterów, pojawiają się także nowi, a sama fabuła dotyka wrażliwych wątków historycznych, wzbudza ten charakterystyczny dreszczyk emocji i tradycyjnie zaskakuje swoim niedopowiedzeniem w finale, ewentualnie dopowiedzeniem w formie stempla, który łamie kości. To są „Żywiciele”, choć w zasadzie wspominana historia o Palaczu, a także dwie kolejne podane w tym tomie mogłyby również zostać opatrzone takim podtytułem.

Z Archiwum X. Żywiciele, vol. 2 - Joe Harris, Chris Carter

W taki bowiem sposób można rozpatrywać historie, w których to ciężar uwagi przyciąga albo Fox Mulder, albo Dana Scully. Opowieść tego pierwszego, zwieńczona zaiste glutowym finałem, to niemalże sensacja w klimacie noir, gdyby nie fakt, że mamy tu również do czynienia z istotami nadprzyrodzonymi (…lub ich wynalazkami) w znanej konwencji. Tymczasem opowieść skupiona głównie na Scully wywołuje to samo uczucie, które towarzyszyło widzom, gdy „Z Archiwum X” zbliżało się do momentu triumfu emocji nad umysłem. W sumie więc łatwo o konkluzję, że ten kultowy serial przeżywa w ostatnim czasie prawdziwy renesans. Nie piszę o tym przypadkiem, gdyż chwilę temu miało miejsce ekranowe wznowienie „Z Archiwum X”. Biorąc w pełni odpowiedzialność za te słowa uważam, że owe ekranowe wznowienie warto uzupełnić o komiksową kontynuację serialu „Żywiciele”.

Informacje o książce:
Tytuł: Z Archiwum X. Żywiciele, vol. 2
Tytuł oryginału: The X-Files. Hosts, part 2
Autor: Joe Harris, Chris Carter
ISBN: 9788379244201
Wydawca: SQN
Rok: 2015

Kontakt z recenzentem: konrad.morawski@wp.pl

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content