Recenzje książek

Myślę, więc jestem. 50 łamigłówek wspomagających myślenie taktyczne – Charles Phillips

Myślę, więc jestem. 50 łamigłówek wspomagających myślenie taktyczne - Charles Phillips

Myślę, więc jestem. 50 łamigłówek wspomagających myślenie taktyczne
Charles Phillips

Zachęcona książką „Myślę, więc jestem. 50 łamigłówek wspomagających obiektywne myślenieCharlesa Phillipsa czym prędzej sięgnęłam po kolejną część z cyku Myślę więc jestem – tym razem doskonaliłam Myślenie Taktyczne, które jest niezwykle przydatne nie tylko w pracy, biznesie, ale też w życiu codziennym.

Czym jest samo myślenie taktyczne? Jest to sposób myślenia przygotowujący nas na różne możliwości oraz pozwalający wyprzedzić naszych rozmówców o kilka kroków. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest, aby przewidzieć kilka kroków naprzód działania naszego przeciwnika. Jak nasza pojedyncza decyzja wpłynie na tok rozumowania danej osoby i czy jesteśmy w stanie przewidzieć jej zachowanie oraz odpowiednio zareagować na nie.

Łamigłówki przedstawione przez Charlesa Phillipsa pomagają nam właśnie wykształcić w sobie nawyki taktycznego myślenia. Książka została podzielona na trzy główne części i jednocześnie stopnie trudności. Ma początku mamy rozgrzewkę, następnie trening, a na koniec wysiłek. Po przejściu kolejnych etapów od najłatwiejszego do najtrudniejszego czeka nas tajemnicze wyzwanie. Wyzwanie jest to dłuższe zadanie, które testuje kompleksowo nasze zdobyte umiejętności taktycznego myślenia. Autor sugeruje nam czas 10-15 minut na rozwiązanie zadania, jednak nie mamy co się martwić jak zajmie nam trochę dłużej. Ja mierzyłam się z nim około 20 minut, ale był to wysiłek zakończony sukcesem, więc nie przejmuję się tym, że zajęło mi to trochę dłużej. Najważniejsze, że cel został osiągnięty.

A teraz kilka słów o tym, co nas czeka w poszczególnych rozdziałach. Zagadki w rozgrzewce autor zaprojektował tak, abyśmy zdobyli praktykę w wizualizacji, szukaniu powiązań oraz schematów. Ćwiczenia te pomagają nam się koncentrować i przewidywać, nasz umysł wchodzi na wyższe obroty i dzięki temu jesteśmy przygotowani na zagadki średnio trudne. Zawarte tutaj zagadki liczbowe, wzrokowe oraz językowe są już trochę bardziej wymagające, autor oczekuje, że nasze odpowiedzi będą bardziej przemyślane. Ważne jest, abyśmy pamiętali, że jak już poczujemy się zmęczeni, to powinniśmy zrobić sobie przerwę, gdyż jak wiemy, najlepsze wyniki osiągamy, gdy wczuwamy się w to co robimy. W części trzeciej, która zatytułowana jest Wysiłek, mierzymy się z najtrudniejszymi łamigłówkami. Wymagają one od nas maksymalnego skupienia, uwagi oraz wykorzystania naszych zdolności analitycznego myślenia z odpowiedniej perspektywy. Musimy być kreatywni i słuchać intuicji, a przede wszystkim pamiętać, że to zabawa i przyjemność. Autor bardzo ciekawie podsumował strategię działania „Pamiętaj! Analizuj dane krok po kroku, ale nigdy nie zapominaj o celu. Bądź skoncentrowany i myśl TAKTYCZNIE” – myślę, że to świetnie opisuje cel książki.

Mnie osobiście najbardziej przypadły do gustu zagadki z części drugiej – treningu. Nie były tak łatwe, jak w rozgrzewce, trzeba się trochę pogłowić, aby je rozwiązać, udało mi się poradzić ze wszystkimi. Część trzecia zaś – Wysiłek jest, stanowczo trudniejsza i w niektórych przypadkach niestety musiałam się poddać i zerknąć do odpowiedzi. Klucz, tak jak w poprzedniej części wspomagającej logiczne myślenie zawiera, nie tylko suche rozwiązanie, ale opis toku rozumowania, jak ukierunkować swoje myślenie, aby rozwiązać problem. Co jest przydatne, gdy ponownie zetkniemy się z zagadką tego typu. Bardzo pomocne są też wskazówki jak myśleć przy każdym zadaniu. Sięgałam po nie znacznie rzadziej niż we wcześniejszej części serii, jednak myślę, że bez nich nie udałoby mi się rozwiązać pewnych problemów. W publikacji powtarzają się łamigłówki z podobnymi problemami, co jest według mnie bardzo dobre, bo pomaga nam wyćwiczyć pewne schematy myśleniowe. Rozwiązując zadania łatwo wpaść w trans i skończyć wraz z rozwiązaniem ostatniej zagadki, może trochę tutaj jednak przesadzam, nie dałoby się uzupełnić całej książki na raz, ale na pewno 10-15 zagadek na raz to idealne rozwiązanie.

Przede mną jeszcze dwie pozycje z serii Myślę, więc jestem: „50 łamigłówek wspomagających szybkie myślenie”, a także „50 łamigłówek wspomagających myślenie wizualne”. Nie mogę się doczekać i zapraszam do śledzenia MoznaPrzeczytac.pl, relacja z lektury już wkrótce.

Informacje o książce:
Tytuł: Myślę, więc jestem. 50 łamigłówek wspomagających myślenie taktyczne
Tytuł oryginału: How to Think: 50 Puzzles for TACTICAL Thinking
Autor: Charles Phillips
ISBN: 9788328307742
Wydawca: Helion
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać