Nauki społeczne

Jak rozpoznać psychopatę? 7 typów niebezpiecznych umysłów, które nas fascynują i przerażają – Mark Freestone

Jak rozpoznać psychopatę? 7 typów niebezpiecznych umysłów, które nas fascynują i przerażają - Mark Freestone

Jak rozpoznać psychopatę? 7 typów niebezpiecznych umysłów, które nas fascynują i przerażają
Mark Freestone

Psychopaci, słysząc to słowo większość z nas ma ciarki na plecach. Przed oczami pojawia nam się obraz bezwzględnego mężczyzny, przestępcy, który z zimną krwią i bez najmniejszych skrupułów popełnia najbardziej brutalne zbrodnie. Taką wizualizację przedstawiają nam media, autorzy bestselerów czy twórcy seriali. Rzeczywistość prezentuje się jednak w znacznie odmienny sposób i dobrym przykładem będzie tutaj książka „Jak rozpoznać psychopatę? 7 typów niebezpiecznych umysłów, które nas fascynują i przerażają„.

Autorem tej publikacji jest Mark Freestone, starszy wykładowca w Centrum Psychiatrii Queen Mary University of London. Przez ostatnie 15 lat pracował w służbach więziennych, sądowych oraz służbach zdrowia psychicznego w charakterze naukowca klinicysty. Miał możliwość pracy i obserwacji najbardziej znanych i ryzykownych przestępców w Wielkiej Brytanii. Jest redaktorem Journal of Forensic Psychiatry and Psychology, konsultantem BBC i doradcą w sprawie usług dla osób z diagnozą poważnego zaburzenia osobowości.

O psychopatach zostało napisane już wiele książek. Za jednego z głównych specjalistów tej dziedziny uważa się psychologa Roberta D. Hare, twórcę nie tylko publikacji na temat tego zaburzenia osobowości, ale również autora Skali Obserwacyjnej Skłonności Psychopatycznych, której używa się podczas diagnozy psychopatii. Tym razem jednak o osobowości dyssocjacylnej psychopatycznej opowiada nie psycholog a socjolog Mark Freestone, który spędził wiele czasu na obserwacji osób z tym zaburzeniem i pokazuje inny sposób patrzenia niż było to do tej pory. Dzięki książce możemy dowiedzieć się, że psychopatia to zaburzenie charakteryzujące się lekceważeniem i łamaniem norm społecznych oraz praw innych ludzi. Jednymi z cech psychopatów są: impulsywność, brak poczucia odpowiedzialności za swoje czyny, niska empatia, skłonność do kłamstwa. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie te cechy muszą występować u każdego z psychopatów i co jeszcze ważniejsze mogą występować w różnym nasileniu. Z tej pozycji dowiemy się również, że główna przyczyna tego zaburzenia leży zarówno w czynnikach genetycznych oraz środowiskowych. Zatem nie możemy mówić, że ktoś jest psychopatą, bo taki się urodził lub takim ukształtowało go środowisko. Należy mieć na uwadze to, że te dwa czynniki silnie na siebie nawzajem oddziałują, co znacznie utrudnia leczenie tego zaburzenia, ponieważ nie możemy wpływać ani wychowaniem tej osoby, ani na jej geny.

W kinematografii i książkach fabularnych psychopaci kreowani są często na genialnych strategów np. Hannibal Lecter. W rzeczywistości jak mówi autor psychopatia to „po prostu kombinacja niepomyślnych i rzadko spotykanych genów oraz sytuacja rodzinna charakteryzująca się jakimś drastycznym niedoborem, mógł on być fizyczny, emocjonalny bądź finansowy, w efekcie powstaje ktoś, komu brak podstawowych umiejętności społecznych”. Dlatego nie należy przywiązywać się do definicji psychopatii przedstawianej na ekranach kina, ponieważ często nie mają żadnego pokrycia z rzeczywistością.

W tej książce autor opisuje 7 przypadków psychopatów, z którymi miał możliwość rozmawiania i obserwowania. Jednym z nich jest Paul, który z ogromną łatwością potrafił manipulować i wpływać na ludzi, nie tych współwięźniów, ale również na Marka oraz na strażników więziennych. Doszło nawet do takiej sytuacji, że zdołał rozkochać w sobie jedną z strażniczek, która szmuglowała dla niego narkotyki, alkohol, a nawet uprawiała z nim seks. Kobieta była w więzieniu znana ze swojej surowości i była przykładem dla innych pracowników, jednak pod wpływem Paula zupełnie straciła głowę i przekreśliła całą karierę zawodową.

Książkę jak najbardziej polecam każdemu, kto już wcześniej interesował się zagadnieniem psychopatii, ponieważ nawet jeżeli jesteście obeznani w temacie, opisane studia przypadków są niezwykle ciekawe i z pewnością dowiecie się czegoś nowego. Polecam ją też tym którzy do tej pory nie mieli styczności z książkami o tej tematyce, bo w zrozumiały i prosty sposób wprowadza i oprowadza nas po tajnikach tego zaburzenia. Wciągająca, napisana łatwym językiem a opowiadająca o rzeczach ważnych. No i nie mogę tutaj pominąć dość obszernej bibliografii oraz odniesień do naukowych badań, dzięki czemu ta pozycja zajmuje wysokie miejsce w rankingu książek dotyczących psychopatów.

Informacje o książce:
Tytuł: Jak rozpoznać psychopatę? 7 typów niebezpiecznych umysłów, które nas fascynują i przerażają
Tytuł oryginału: Making a Psychopath
Autor: Mark Freestone
ISBN: 9788328720589
Wydawca: Muza
Rok: 2022

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać