Recenzje książek

Czerwony Pająk – Katarzyna Bonda

Recenzja książki Czerwony pająk - Katarzyna Bonda

Czerwony Pająk
Katarzyna Bonda

Przede mną bardzo trudne zadanie, recenzja książki najpopularniejszej autorki powieści kryminalnych w Polsce – Katarzyny Bondy. Wszystkie jej powieści stały się bestsellerami. Napisała ona między innymi trylogię kryminalną z Hubertem Meyerem w skład której wchodzą „Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią” oraz „Florystka” Jednak to seria z profilerką Saszą Załuską przyniosła jej ogromną popularność oraz prestiż. Cykl składa się z 4 części: „Pochłaniacz”, „Okularnik”, „Lampiony” oraz recenzowanego właśnie „Czerwonego Pająka”. Ciekawostką jest, że prawa do wydań zagranicznych książek Bondy zostały sprzedane do 12 krajów.

Karolina Załuska, córka profilerki zostaje porwana przez bliżej nieokreślonych sprawców, którzy najpierw żądają ogromnego okupu, jednak finalnie nie zgłaszają się po pieniądze, tak naprawdę nie wiadomo o co im chodzi. Mimo ogromnych wysiłków ze strony policji, dziewczynki nie udaje się odnaleźć. Sasza zaczyna więc własne śledztwo, które wskazuje na powiązanie z byłym oficerem wywiadu, Dziadkiem. Człowiekiem, który w dawnych czasach był przełożonym Załuskiej, popełnił on co prawda samobójstwo, jednak kwestia tego, czy na pewno sam odebrał sobie życie stoi pod wielkim znakiem zapytania, a to dlatego, że posiadał on sporą ilość dokumentów kompromitujących najważniejszych polskich polityków. Teraz jednak dokumenty zniknęły, a zainteresowanych nimi jest całkiem duża liczba osób. Do wyścigu stają zarówno mafiosi, politycy, służby specjalne jak i Sasza, która uważa, że tego właśnie oczekują porywacze w zamian za uwolnienie córki. Wiedzą oni, że kochająca matka jest w stanie posunąć się do wszystkiego, aby uratować dziecko, zgodzi się na wiele oraz jest w stanie przenosić góry, jeśli tylko to pomoże ocalić życie Karo.

Bardzo spodobało mi się w tej części połączenie wszystkich bohaterów z wcześniejszych części oraz przybliżenie przeszłości Saszy. Co prawda, te wszystkie informacje bardzo, ale to naprawdę bardzo potrafią zamieszać w głowie, jednak w miarę czytania wszystko trafia na swoje miejsce. Wiemy kim jest Małgorzata Werner, Sasza Załuska, Calineczka czy Milena Czarnecka. A samo zakończenie dosłownie wgniata w fotel. Praktycznie od momentu w którym dowiadujemy się kim jest Wilmor, nic nie jest takie jak było, cała historia zaczyna nabierać innego znaczenia, a my nie jesteśmy w stanie uwierzyć, że byliśmy zwodzeni przez cztery opasłe tomy powieści.

Mimo pewnego hejtu z jakim spotkała się ostatnia część z serii Cztery Żywioły, szczerze piszę, że mi się bardzo podobała. To co inni zarzucają jako zbyt zagmatwane i niemalże niedające się połączyć w całość wątki, dla mnie było atutem i sprawiało, że cały czas trzeba było skupić się na treści żeby nadążyć, ale o to przecież chodzi w dobrym kryminale, trzeba czytać i myśleć. Jeśli autorka wyłożyłaby wszystkie wątki łopatologicznie sprawiłoby to, że książka stałaby się po prostu nudna.

Seria z Saszą Załuską w roli głównej nie jest typowym kryminałem z zawrotną akcją i szaleńczymi pościgami. Autorkę bardziej doceniam za psychologiczne portrety bohaterów, zarówno tych dobrych jak i złych, chociaż tak naprawdę do końca nie wiemy którzy jacy są. Właśnie zagłębienie się w psychikę bohaterów, przeanalizowanie ich zachowań oraz przemyśleń sprawia, że aż chce się czytać i sięgnąć po więcej. Bohaterowie są przeróżni: zaczynając od zwykłych chłystków, poprzez grube ryby świata biznesu, mafiozów, policjantów, polityków – wszyscy Ci ludzie są dogłębnie przeanalizowani i ku wielkiemu zaskoczeniu, połączeni w jedną całość.

Jak już mówiłam, dla mnie „Czerwony Pająk” jest super, tak jak i pozostałe książki Katarzyny Bondy, warto po nią sięgnąć i spędzić kilka miłych wieczorów z wyśmienitą lekturą. Dodam tylko jeszcze na koniec, że nie warto czytać tej części bez znajomości poprzednich. Na upartego można, jednak przeczytawszy tę, nie ma sensu wracać do poprzednich, gdyż cała sieć zagadek zostaje tutaj rozwikłana, poznajemy zakończenie historii. Twórczość autorki jest na tyle dobra, a warsztat pisarki znakomity, że szkoda sobie odbierać przyjemność z lektury poprzednich tomów. A mi nie pozostaje nic innego niż zastanawianie jaka będzie następna książka Bondy.

Informacje o książce:
Tytuł: Czerwony Pająk
Tytuł oryginału: Czerwony Pająk
Autor: Katarzyna Bonda
ISBN: 9788328709607
Wydawca: Muza
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać