Literatura obyczajowa

Więzień Nieba – Carlos Ruiz Zafón

Recenzja książki Więzień Nieba - Carlos Ruiz Zafón

Więzień Nieba
Carlos Ruiz Zafón

Zgodnie z obietnicą, przedstawiam Państwu recenzję kolejnej części serii o Cmentarzu Zapomnianych Książek – „Więzień Nieba”. Tutaj znajdziecie recenzje wcześniejszych części: „Cień Wiatru” oraz „Gra Anioła”. Dla przypomnienia wspomnę, że seria składa się z czterech tomów, fani Carlos Ruiz Zafóna z niecierpliwością czekają na polską premierę ostatniej, „Labiryntu Duchów”.

Kilka dni temu wydawnictwo Muza ogłosiło wreszcie długo wyczekiwaną datę premiery – 11 października! Jest to data warta zapamiętania, wtedy, z samego rana biegniemy do księgarni, aby poznać zakończenie losów naszych ulubionych bohaterów. Książka liczy ponad 900 stron więc będzie co czytać!

Wracając do „Więźnia nieba”. W tej części skupiamy się na losach mojego ulubieńca Fermina, które w nieoczekiwany sposób łączą się z rodziną Sempre, a nawet Davidem Martinem. Daniel, bohater „Cienia Wiatru” jest szczęśliwym małżonkiem pięknej Bei oraz ojcem małego Juliana. Życie jego przyjaciela Fermina wydawałoby się, zaczyna się również układać, postanawia porzucić stan kawalerski i ustatkować się na stare lata. Niestety, jak to w życiu bywa, jeżeli wszystko zaczyna się układać pomyślnie, wtedy coś się musi popsuć. Pewnego dnia do księgarni „Sempre i Synowie” puka tajemniczy starzec pytając o Torresa. Nie uzyskawszy stosownych i zadowalających informacji kupuje najdroższą książkę, w której zamieszcza znaczącą dedykację:

„Dla Fermina Romero de Torres, który powrócił spośród umarłych i jest w posiadaniu klucza do przyszłości.”

W tej właśnie chwili Daniel zdaje sobie sprawę, że po przyjaciela upomina się przeszłość o której nigdy nie chciał nikomu opowiadać. Z licznych blizn i znamion na całym ciele można było wywnioskować, że jest ona dramatyczna jednak nikt nie poznał szczegółów. Młody Sempre nie wie za bardzo co zrobić. Z jednej strony chce ostrzec przyjaciela, aby ten uważał na podejrzanego typa, z drugiej zastanawia się, czy może uda mu się samemu go ochronić. Tylko jak może strzec kogoś przed czymś, o czym tak naprawdę nie ma pojęcia. Ciężka decyzja do podjęcia, której konsekwencje są bardziej dramatyczne niż spodziewaliśmy się na początku. Daniel wysłuchuje historii życia przyjaciela, która nieoczekiwanie łączy się z jego przeszłością, jak to wszystko jest możliwe? Powiem Wam, że bardziej, niż by się na początku wydawało.

Jakby jeszcze mało było problemów, młody Sempre znajduje w kieszeni płaszcza żony tajemniczy list od byłego narzeczonego. Mężczyzna po raz kolejny zapewnia kobietę o swojej miłości oraz oświadcza, że odwiedza Barcelonę i będzie czekał na nią w umówionym miejscu z nadzieją, że ją zobaczy. Czy Bea pójdzie na spotkanie, czy zdradzi męża?

Więzień nieba” jest świetnym uzupełnieniem luk powstałych podczas lektury poprzednich części serii. Zafón utrzymuje książkę na swoim mistrzowskim poziomie, może trochę mniej w niej tajemnic i napięć, jednak nie przeszkadza to zupełnie w tym, żeby zatracić się w niej dogłębnie. Fermin jest moim ulubieńcem, więc z wielką chęcią poznałam jego tajemnicze losy. Z racji tego, że powieść jest mniejsza objętościowo, można ją spokojnie pochłonąć w dwa wieczory.

Ponowna lektura serii o Cmentarzu Zapomnianych Książek, sprawiła że czuję się w pełni oraz godnie przygotowana na gwoździa programu czyli „Labirynt Duchów”, nie pozostaje mi nic innego jak odliczać dni do 11 października. Sam autor na koniec recenzowanego tomu daje nam jednoznacznie do zrozumienia, że:

„Jego historia, jeszcze się nie skończyła. Dopiero się zaczęła.”

Jest to świetne podsumowanie dotychczasowych opowieści oraz ogromna zachęta, aby sięgnąć po dalsze losy.

Was również szczerze zachęcam do przypomnienia lub pierwszego przeczytania całej serii zanim sięgnięcie po ostatnią. Jednak nie jest to konieczne, bo każda część stanowi jedną, niezależną i zamkniętą opowieść. Dlatego też, poszczególne tomy można czytać w dowolnej kolejności. Punktem spójnym jest właśnie wspomniany Cmentarz – miejsce w którym znajdują się wszystkie zapomniane i zakazane dzieła, a także rodzina Sempre.

Informacje o książce:
Tytuł: Więzień Nieba
Tytuł oryginału: El prisionero del cielo
Autor: Carlos Ruiz Zafón
ISBN: 9788377581858
Wydawca: Muza
Rok: 2012

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać