Zaczarowany sen - Grzegorz Rzepka - Recenzje książek z każdej półki
Literatura dziecięca

Zaczarowany sen – Grzegorz Rzepka

Okładka książki Zaczarowany sen

Zaczarowany sen
Grzegorz Rzepka

Kiedyś sięgałam po bajki, by przenieść się do cudownego świata magicznych postaci. Przychodziło mi to z łatwością. Dziś wciąż z rozrzewnieniem mogę czytać wszystkim znane baśnie Andersena czy Braci Grimm. Chętnie sięgam też po nową twórczość – sprawdzam, czy do klasyki moich ulubionych postaci dołączą jeszcze inne.

Zaczarowany sen to krótka historia przygody ośmioletniego chłopca i jego szczurka – Mai. Przygoda niezwykła, ale jak najbardziej  prawdopodobna, gdyż ma miejsce w sennych marzeniach bohatera.

Zwierzątko przenosi go do leśnego świata pełnego jego przyjaciół. Chłopiec szybko zadomawia się w nowym środowisku. Chce pomagać zwierzątkom w rozwiązywaniu ich codziennych problemów. Wspaniałomyślnie podejmuje się uwolnienia leśnych stworzeń od strasznej wiedźmy. Czarownica mieszka daleko w lesie i porywa dzieci. Bohaterska misja oczywiście odbywa się w towarzystwie szczurzej przyjaciółki i innych napotkanych po drodze kompanów. A jak zakończyła się ta historia? Cóż… Dowiedzą się Ci, którzy sięgną po lekturę.

Bajka Grzegorza Rzepki podejmuje od zawsze aktualny wątek – walki dobra ze złem. Czarnym charakterem tradycyjnie pozostaje wiedźma. Wybawicielem ma być tu ośmioletni chłopiec i jego szczurek. Na kilkunastu stronach autor opisuje długą drogę bohaterów do osiągnięcia celu – drogę skomplikowaną, ale pozbawioną porażek. Bajka w znakomity sposób zachęca do pomagania innym i współpracy. Pokazuje, że takie pozytywne postawy zaowocują w przyszłości, nawet już w całkiem niedalekiej. Jednocześnie nie mami czytelników tym, że magia czy mówiące zwierzęta występują w realnym świecie – przecież wszystkie wydarzenia mają miejsce w czasie snu bohatera. Jedno, co bardzo odstrasza mnie od książeczki to ilustracje. Jedynie okładka może zachęcać do jej przeczytania. Pozostałe obrazki przedstawiające kolejne etapy wędrówki bohaterów są w ciemnych, szarych barwach. Mam wątpliwości, czy spodobałyby się dziecięcym czytelnikom. Sama w sobie historia jest prosta i pouczająca – warto być dobrym człowiekiem już od najmłodszych lat i wspierać innych w ich niedoli.

Na podsumowanie, polecam historyjkę Zaczarowanego snu do przeczytania dzieciom, do wykorzystania w zajęciach dla najmłodszych. Mimo że nie ma w niej zacnych książąt czy pięknych księżniczek, może stanowić dobry materiał do wyciągnięcia pozytywnych wniosków.

Informacje o książce:
Tytuł: Zaczarowany sen
Tytuł oryginału: Zaczarowany sen
Autor: Grzegorz Rzepka
ISBN: 9788377224441
Wydawca: Novae Res
Rok: 2012

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content