Popularnonaukowe

Dzień zaduszny – Dawid Sędłak

Okładka książki Dzień zaduszny

Dzień zaduszny
Dawid Sędłak

Pierwszy raz miałam do czynienia ze studium nad utworem literackim. Podeszłam do tego dość sceptycznie, natomiast książkę zamknęłam oczarowana i bogatsza o nowe doświadczenia. Podróże kształcą, szczególnie te w głąb historii.

Książka jest próbą edycji ze wstępem historycznoliterackim. Dzień zaduszny to poemat anonimowego autora z połowy XIX wieku. Autor w swojej pracy stara się zbadać utwór od podszewki. Nie wiadomo o nim nic. Został zapomniany, nie figuruje w żadnym spisie i jest dostępny w pojedynczych egzemplarzach. Autor stara się krok po kroku dojść do głównego rdzenia utworu, analizując kompozycję utworu, synkretyzm gatunkowy czy ewentualne autorstwo. Wysuwa wnioski, pozostawiając jednak wolne pole dla innych, którzy chcieliby po swojemu zinterpretować tekst.

Sam utwór Dzień zaduszny jest historią rycerza, który podczas wędrówki zakochuje się w przypadkowo spotkanej pustelnicy, Sabinie. Dziewczyna opowiada mu swoją smutną historię, rycerz w imię swojego honoru przyrzeka jej, że odzyska jedyną wartościową dla niej rzecz, medalion, który zabrał ze sobą jej były kochanek.

Czy młodemu rycerzowi uda się spełnić obietnice? Z jakimi trudnościami będzie musiał się zmierzyć? Jakie niespodzianki dla młodych zakochanych szykuje los?

Tekst utworu niesie za sobą bogatą, tajemniczą treść, pełną niespodzianek i niepewności. Choć tekst samego poematu jest dość krótki, to akcja jest żywa i ciekawa. Autor książki bardzo dokładnie bada utwór, dzięki temu zanim czytelnik zagłębi się w świat rymów i monologów ma szansę przyjrzeć się temu krótkiemu utworowi z innej strony. Z niebywałą dokładnością badany zostaje każdy trop, który mógłby naprowadzić nas na choć kilka odpowiedzi odnośnie tego tajemniczego utworu, który jest istnym miksem niemal wszystkich gatunków romantycznych!

Podsumowując… Kto pyta, nie błądzi. Lektura tej książki pomaga zrozumieć wiele rzeczy, a sam utwór jest cudowną wędrówka wstecz. Brawo.

 

Informacje o książce:
Tytuł: Dzień zaduszny
Tytuł oryginału: Dzień zaduszny
Autor: Dawid Sędłak
ISBN: 9788377228135
Wydawca: Novae Res
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać