Horror i groza

Wypowiedz jej imię – James Dawson

Recenzja książki Wypowiedz jej imię

Wypowiedz jej imię
James Dawson

Chyba każdy z nas przeszedł opowiadanie sobie strasznych historii przed snem. Na koloniach, wycieczkach klasowych, wyjazdach z przyjaciółmi, opowiadamy sobie przerażające rzeczy i czujemy ten dreszczyk emocji oraz przyspieszony puls. Jednak czasami niewinna zabawa, wcale nie musi skończyć się na kilku koszmarach lub problemami z zaśnięciem. Czasem historia z duchem w tle, będzie opowiadana przy ognisku, jednak to my będziemy jej bohaterami.

Bobby i Naya uczęszczają do prywatnej szkoły dla dziewcząt, jednak w noc Halloween łamią znaczące zasady placówki i wymykają się w nocy by z większą grupą uczennic, oraz chłopcami z pobliskiego miasteczka, opowiadać sobie straszne historie. Niestety, ani szalejąca burza, ani ciemna noc nie są w stanie wpłynąć na odpowiedni nastrój uczestników schadzki. Dla Bobby jest to tym bardziej trudne, kiedy nie może oderwać wzroku od przystojnego Caina. Impreza rozkręca się kiedy pada hasło „wyzwanie”. Kryje się pod nim ekscytujące włamanie się do szkoły razem z chłopcami i wypowiedzenie przed lustrem pięć razy „Krwawa Mary”. Bobby nie wie dlaczego to robi, może cudne dołeczki na policzkach Caina, zmuszają ją do takiego postępowania. Faktem jednak jest to, że ona, on i Naya wypowiadają po północy przed lustrem, pięć razy „Krwawa Mary”. I… Nic. Kończy się na śmiechu, przepychankach i urażonej dumie. I tyle, tak…? Nie. Gdyż już następnego dnia, wszyscy dostają informację z datą „5 dni”.  Na początku traktują to jak niewinny żart od innych uczestników nocnej eskapady. Kiedy jednak wokół nich zaczynają dziać się rzeczy, które trudno jest wytłumaczyć, a w lustrze tuż  obok ich odbicia, pojawia się zakrwawiona dziewczyna… Sprawa nabiera rumieńców i tempa. Zostało 5 dni, na co? O tym może się przekonać koleżanka Bobby i Nayi, która dwa dni wcześniej wywołała Krwawą Mary. Co się z nią dzieje? Dziewczyna po prostu znika.

Jak to jest, że dzieciaki na całym świecie bawią się w wypowiadanie słów „Krwawa Mary”, a tylko w tej szkole naprawdę udało się wywołać upiora? Co takiego chce przekazać Mary? I co dzieje się z osobami, które po pięciu dniach, giną?

Muszę przyznać, że do czytania tej książki, zadbałam o odpowiedni nastrój. Zaczęłam o 19:00 skończyłam o 2:00. Całość, gdyż nie sposób było się oderwać. Sama w mieszkaniu w nocy, z książką, zapaloną lampką i ciszą wokół. Już dawno nie czułam takiego dreszczyku emocji jak przy książce „Wypowiedz jej imię”.

Książka jest świetnie skonstruowana, trzyma Czytelnika w ciągłym napięciu. Mamy cichą i inteligentną Bobby, temperamentną i żywiołową Naye oraz Caina, który choć na pierwszy rzut oka wydaje się być prostym mięśniakiem, ale tak naprawdę jest zupełnie inny. Ta trójka staje przed odpowiedzią na pytanie, czy biernie czekać na „piąty dzień”, czy może rozwiązać tajemnicę Mary? Dlaczego jej upiór, pojawia się właśnie w tej szkole?

Autor świetnie wykreował akcję, dobrał bohaterów i wydarzenia, oraz mistrzowsko trzymał napięcie w całej powieści. Jak na horror przystało, mamy szkołę dla dziewcząt nad morzem, na brzegu klifu gdzie fale rozbijają się o skały, zapomnianą część cmentarza i oczywiście szpital psychiatryczny – bo zawsze musi być jakiś szpital psychiatryczny w horrorze! W owym szpitalu Bobby i Cain spotykają niedoszłą ofiarę Mary i po kolei składają puzzle układanki, jaką było życie straszącego ich upiora. Ale, ale, książka to również horror młodzieżowy, więc nie może zabraknąć uczuć, jakie rodzą się między bohaterami, co nadaje tylko smaku całej sprawie.

Chcąc się trochę „pobać” przy książce, sięgałam po złe tytuły. Przerobiłam Sukkuba Edwarda Lee, czy „Ludzie z bagien” tegoż samego autora i wiedziałam, że to nie TO. Te horrory bardziej mnie zniesmaczyły i zraziły niż przestraszyły. Potem był Stephen King i jego książki, które ja wysoko oceniam, ale Dawson wprowadził pewien powiew świeżości do horroru. Głównymi bohaterami są młodzi ludzie i na szczęście o tym autor nie zapomniał, całość owiana jest grozą i tu też się popisał! Żałuję tylko, że jest to jak dotąd jedyna przetłumaczona na język polski, książka Jamesa Dawsona. Z niecierpliwością czekam na inne dzieła autora. A Wam serdecznie polecam „Wypowiedz jej imię„, ta książka warta jest każdej zarwanej nocy!

Informacje o książce:
Tytuł: Wypowiedz jej imię
Tytuł oryginału: Say Her Name
Autor: James Dawson
ISBN:9788328020740
Wydawca: YA!
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać