Recenzje książek

Nikt nie musi wiedzieć – Katarzyna Bonda

Nikt nie musi wiedzieć - Katarzyna Bonda

Nikt nie musi wiedzieć
Katarzyna Bonda

Po prawie 10 latach przerwy wraca do nas, nie kto inny, jak psycholog śledczy Hubert Meyer we własnej osobie. Myślę, że to nie lada gratka dla jego fanów. Szczerze mówiąc poprzednie tomy „Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią” oraz „Florystka” były wydane tak dawno, że musiałam się zastanowić dłuższą chwilę i sięgnąć do opisów, aby dokładnie sobie przypomnieć, co tam się działo. Znajomość poprzednich nie jest jednak obowiązkowa, gdyż każda z książek opisuje oddzielną sprawę kryminalną, więc nie będziemy czuli żadnego dyskomfortu, zaczynają naszą przygodę oraz znajomość z Meyerem właśnie od „Nikt nie musi wiedzieć”.

Fabuła książki zaczyna się od tego, że główny bohater udaje się na zasłużony urlop i postanawia spędzić całe 13 dni przed telewizorem z ciągle pełną szklaneczką tequili w ręku. Jak się domyślacie, jego plan spali się na panewce, gdyż raczej nie chcielibyśmy czytać długiej historii o tym, co akurat ogląda nasz ukochany Hubert. I racja, mężczyznę zaczyna nękać SMS-ami pewna kobieta, jakiś czas później, na progu jego mieszkania pojawią się policjanci z panią prokurator Weroniką Rudy na czele. Meyer sprytnie się domyśla, że wraz z tą wizytą perspektywa wypoczynku wisi na włosku. Okazuje się, że wizyta nie jest przypadkowa. Mniej więcej pół roku wcześniej, jeden z funkcjonariuszy zastrzelił groźnego gangstera nazywanego Japą. Teraz, aby ocalić policjanta, przed grożącą mu karą, Meyer ma za zadanie stworzyć ekspertyzę, która skieruje śledztwo na lewe tory. Jak się domyślać propozycja ta, nie do końca podoba się profilerowi, jednak pod naciskiem Rudy daje się przekonać:

„- Zrobisz to, Hubercie — oświadczyła z powagą, lecz łagodnie jakby go zaklinała.
A jeśli nie, srodze się na tobie zawiodę. Z tego, co wiem, nie masz zbyt wielu przyjaciół. Za o wrogów — cały szwadron. Może nadejść chwila, że i ty będziesz potrzebował pomocy. Czasu są, jakie są.
Hubert z trudem pohamował wybuch, bo jej słowa słusznie odczytał jako szantaż. Znała ciemne karty jego kariery i wiedziała, jak wiele zawdzięczał Domanowi. Podniesienie tego argumentu było chwytem poniżej pasa. Oboje zdawali sobie z tego sprawę.
Nawet jeśli tego nie zrobię, nie wydam was. Nie obawiaj się.
Nie miałbyś w tym interesu. Zresztą, kto Ci uwierzy?
Jesteś bardzo pewna siebie. To nowość.
Przeciwnie — zniżyła głos. – Ledwie dycham ze strachu. A kiedy człowiek nie ma wyjścia, staje się tyranem, bo zostaje mu tylko ucieczka do przodu…”

Aby jednak działać, nie wzbudzając podejrzeń, potrzebna jest sprawa przykrywka, czyli oficjalna sprawa, nad którą śledczy będą mogli teoretycznie pracować. Wybór pada na morderstwo w Mosznej, gdzie to pewnie konserwator windy, jadąc do zlecenia w zamku, przejeżdża po zmasakrowanym ciele młodego chłopca. Sprawa okazuje się bardziej skomplikowaną, niż mogłoby się początkowo wydawać. Trop co chwila się urywa, każdy z mieszkańców zamku coś ukrywa, a na domiar złego sprawca dokonuje kolejnych zbrodni. To chyba będzie najtrudniejsze śledztwo Meyera. Czy uda mu się je rozwiązać i przede wszystkim, czy starczy mu czasu na pierwszą sprawę?

Tym razem Pani Katarzyna Bonda podarowała nam książkę dużo lżejszą, „Nikt nie musi wiedzieć”, jest dość lekkim kryminałem, który prawie że sam się czyta. Co prawda na samym początku potrzebowałam się skupić, aby zaznajomić się z bohaterami, których jest naprawdę dużo, jednak potem już było z przysłowiowej górki i mogłam delektować się profesjonalnym stylem autorki. Była to fajna odmiana po lekturze poprzedniej książki Bondy „Miłość leczy rany”, która wymagała od czytelnika ogromnego skupienia podczas czytania całej książki.

Warto jeszcze podkreślić, że wszyscy bohaterowi powieści byli stworzeni z dużą starannością, przemyślani, było ich bardzo dużo i nie sposób wybrać jednego, czy dwóch, aby przybliżyć ich sylwetki, trzeba po prostu zabrać się do lektury i poznać wszystkich.

Na sam koniec nie pozostaje mi nic innego, jak serdecznie zachęcić wszystkich do lektury, jest to kryminał naprawdę warty polecenia i przeczytania.

Informacje o książce:
Tytuł: Nikt nie musi wiedzieć
Tytuł oryginału: Nikt nie musi wiedzieć
Autor: Katarzyna Bonda
ISBN: 9788328717381
Wydawca: Muza
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać