Literatura dziecięca

Nic nie szkodzi! Czyli co się może zdarzyć każdemu – Nele Moost

Recenzja książki Nic nie szkodzi! Czyli co się może zdarzyć każdemu

Nic nie szkodzi! Czyli co się może zdarzyć każdemu
Nele Moost

Po książkę Nele Moost sięgnęłam z trzech powodów. Pierwszy z nich, jakże banalny – cena, zaskakująco niska (wydawnictwo Skrzat oferuje ją za mniej niż 10 złotych). Drugim powodem była szata graficzna. Od pierwszego wejrzenia zakochałam się w okładce, a możliwość wejrzenia na jedną ze stron jeszcze bardziej zachęciła mnie by ją mieć. Ostatni powód stanowiło moje zainteresowanie bajkoterapią, a tytuł sugerował, że książeczkę można w tym celu wykorzystać.

Autorką przygód Małego Kruka i jego przyjaciół jest niemiecka pisarka Nele Moost. Była redaktorką w wydawnictwie dla dzieci, teraz jest autorką książek dla starszych i młodszych. Na serię przedstawiającą przygody Małego Kruka składają się cztery części: „Nic nie szkodzi! Czyli to się może zdarzyć każdemu”, „Co wolno, a czego nie? Czyli bycie grzecznym nie jest łatwe”, „Wszystko moje! Czyli o tym, jak kruk zrozumiał, że przyjaźń jest najważniejsza” oraz „Wszystko dobrze! Czyli o tym jak kruk dostał swoje imię”.

Grafikę dla serii „Mały Kruk” wykonała Annet Rudolph, która specjalizuje się w ilustracjach dla dzieci. Rysunek i czytanie są jej pasją odkąd pamięta.

Głównym bohaterem „Nic nie szkodzi!” jest miś Edzio. Poznajemy go, kiedy przesiaduje pijąc kakao, oczywiście misiowe. Kiedy rozmyśla, w co mógłby się pobawić, obok jego domu przechodzą przyjaciele przebrani w tajemnicze stroje.  Miś zaciekawiony, dokąd się udają postanawia za nimi pobiec, oczywiście z garnkiem misiowego miodu. Jego przyjaciele przygotowują przedstawienie, zatem nie mogą się z nim bawić. Znudzonemu misiowi do głowy przychodzi niezwykły pomysł – zrobi własne przedstawienie. I tu zaczyna się seria niefortunnych zdarzeń z misiopiruetami, latającym miodem i owieczką na deskorolce w tle. Niewyobrażalna jest złość zwierzątek przygotowujących przedstawienie, kiedy Edzio niszczy scenę, której przygotowanie zajęło im dużo czasu. Czy zwierzaki spróbują porozumieć się z misiem? Czy odnajdą sposób, by doprowadzić do występu mimo wszelkich przeciwności?

Jestem przekonana, że każdy miał dzień, kiedy wszystko mu wypada z rąk, czego nie dotknie to zepsuje, a ciało może skończyć z niejednym siniakiem. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest unikać wtedy zbędnych zagrożeń mogących wyniknąć z wyjścia z domu, czy zmywania naczyń. Często mam taki „piątek trzynastego”, więc doskonale zrozumiałam sytuacje misia Edzia, którego poznałam w tak pechowym dla niego dniu. Miś jak to miś ma mały rozumek, więc jego pomysły z każdym kolejnym sprawiały, że padałam ze śmiechu. Dodatkowo wzbudził moją sympatię swoim zatroskanym „kurczę pieczone!” za każdym razem, kiedy coś poszło niezgodnie z jego planem.

Niewątpliwie sytuacja, kiedy coś nie idzie po naszej myśli wywołuje napięcie. Kiedy ciągłe niepowodzenia dotyczą dzieci może to mieć wiele negatywnych skutków w przyszłości. „Nic nie szkodzi!” pokazuje nieustanne niepowodzenia misia, przy czym zwraca uwagę, że niejednokrotnie wypadki, które mu się przytrafiły wynikały z jego braku ostrożności i nieuwagi, więc mógł ich uniknąć. Celem bajek psychoedukacyjnych jest uczenie wzorców zachowań i myślenia. W przypadku misia Edzia jest to uparcie wmawianie mu przez przyjaciół, że jest fajtłapą. Miś Edzio wytrwale broni swoich racji i odważnie mówi, co mu się nie podoba, przy czym ocenia zachowanie a nie przyjaciół i na to warto szczególnie zwrócić uwagę.

Książeczkę czyta się lekko i przyjemnie, a Edzia ciężko jest nie lubić. Nawiązałam z misiem więź. Umiejętność stworzenia takiego bohatera jest nie lada wyzwaniem dla autorów książek, szczególnie tych przeznaczonych dla dzieci. Jestem pełna optymizmu jeśli chodzi o pozostałe pozycje z tej serii.

Podsumowując stwierdzam, że gdyby miś Edzio na samym początku miał się z kim bawić, to nie szukałby sobie zajęcia wyrządzając przy tym tak wiele szkód, co może być cenną wskazówką dla rodziców.
Mały Kruk wie w jakich czasach żyjemy, więc ma swoją stronę internetową www.malykruk.pl

Informacje o książce:
Tytuł: Nic nie szkodzi! Czyli co się może zdarzyć każdemu
Tytuł oryginału: Nic nie szkodzi! Czyli co się może zdarzyć każdemu
Autor: Nele Moost
ISBN: 9788379150090
Wydawca: Skrzat
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać