Recenzje książek

Klatka dla niewinnych – Katarzyna Bonda

Klatka dla niewinnych - Katarzyna Bonda

Klatka dla niewinnych
Katarzyna Bonda

Kolejna książka Pani Katarzyny Bondy przed nami. Autorka napisała ich tak wiele, że nie będę tutaj przytaczała wszystkich. Napiszę tylko, że „Klatka dla niewinnych” jest piątą z cyklu o psychologu śledczym Hubercie Meyerze. Jest to moja ulubiona seria, gdyż zawsze z zapałem śledzę tok rozumowania i przemyślenia profilera, staram się za nim nadążyć i sprawdzić, czy myślimy podobnie.

Czego możemy spodziewać się w tej części? Jak zwykle u królowej kryminału, ciekawej i wciągającej historii. Akcja powieści zaczyna się dość dramatycznie, że tak powiem. Róża Englot ginie od czterdziestu czterech ciosów zadanych jej nożem, a żeby to nie było zwykłe zabójstwo — jeśli o zabójstwie mogę tak powiedzieć, że jest zwykłe — sprawca zostawia na ciele ofiary coś jeszcze — tajemniczy klucz.

„Hubert pozwolił Figasowi pozostać sam na sam ze swoimi myślami. Wreszcie mężczyzna wstał, podszedł do lodówki i wyjął z niej miniaturową buteleczkę szkockiej. Wypił zawartość duszkiem, wyrzucił szkło do kosza i zwrócił się do Huberta:
Słyszał Pan o kluczu?
Widziałam fotografie.
Ten psychol położył go na szyi Róży i upozował ją tak, jakby była jego lalką. Żaden magik od symboli nie wykrył dotąd, jakie to ma znaczenie.
Myślę o tym nieustannie. Panu przychodzi coś do głowy?
Dopiero się wgryzam — przyznał Hubert.
Gdyby pan doszedł, o co chodziło, chciałbym wiedzieć.
Dowie się Pan jako jeden z pierwszych.
Nigdy nie ustalono, czyj to był klucz i co otwierał. Badali go na wszystkie sposoby. Sam opłaciłem tylu ekspertów, że za te pieniądze miałbym już nowe auto. Wysłałem go do analiz, rozmawiałam z antropologami…
Ma Pan jakąś teorię?”

Gdy mąż kobiety kończy odsiadywać swój wyrok za brutalne morderstwo, dochodzi do kolejnej tragedii. W jednej z warszawskich kamienic, w niewyjaśnionych okolicznościach ginie teściowa Englota. W tajemniczy sposób kobieta wypada z balkonu z siódmego piętra. Kobieta umiera na miejscu. Bardzo szybko okazuje się, że dziwnym trafem, do zdarzenia doszło podczas przepustki skazanego. Jednak jak to w podobnych okolicznościach bywa, brakuje jednoznacznych dowodów, które wskazywałyby na niego jako sprawcę. W tej sytuacji nie ma innego wyjścia, jak wezwać na pomoc Huberta Meyera. Na prośbę prokurator Rudy, mężczyzna przyjeżdża do Warszawy, aby udzielić niezbędnej pomocy. Pani prokurator podejrzewa, że zabójstwa dokonano na tle finansowym. Jednak sprawa jest dużo bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Ma swój początek bowiem, siedemnaście lat wcześniej i wiąże się z zaginionymi wtedy kobietami. Sprawa wydaje się dla profilera zagadką, jak każda inna, jedna tym razem nic nie idzie zgodnie z planem. Meyer sam ledwie uchodzi z życiem, a żeby tego było mało, trafia na listę podejrzanych i to jako główny podejrzany!

Książkę tą, pomimo że jest częścią cyklu, możemy czytać niezależnie od poprzednich części. Nie potrzebujemy znajomości całej serii, aby dobrze wgryźć się w akcję. Każda z książek z tej serii jest tworzona tak, że możemy zacząć czytać w dowolnym momencie. Każdy z tomów dotyczy osobnej zbrodni, a wątki poboczne są na tyle mało istotne dla całości, że nie wpływają na odbiór całości. Ja ze swojej strony oczywiście polecam całą serię od początku, gdyż historia Huberta i prokurator Rudy jest na tyle interesująca, że warto poznać i śledzić ich perypetie od początku.

Cóż mogę powiedzieć więcej, głównych bohaterów profilera i panią prokurator lubię od dawna. Ich postaci są świetnie skonstruowane, co sprawia, że czytelnik nie nudzi się podczas lektury. „Klatkę dla niewinnych” czyta się lekko i przyjemnie. Jest to pozycja na dwa, może trzy jesienne wieczory. Ja pochłonęłam ją błyskawicznie i bardzo się cieszę, że autorka nie każe mi długo czekać na następny tom, gdyż w moim stosie książek do przeczytania, czeka już kolejna część „Balwierz”, której to nie mogę się doczekać. Ale że nad cierpliwością trzeba pracować, a przyjemności dozować to w międzyczasie sięgnę po coś innego.

Informacje o książce:
Tytuł: Klatka dla niewinnych
Tytuł oryginału: Klatka dla niewinnych
Autor: Katarzyna Bonda
ISBN: 9788328717558
Wydawca: Muza
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać