Miłość czyni dobrym - Katarzyna Bonda - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Miłość czyni dobrym – Katarzyna Bonda

Miłość czyni dobrym - Katarzyna Bonda

Miłość czyni dobrym
Katarzyna Bonda

Przed nami recenzja drugiej części trylogii kryminalnej Wiara — Nadzieja — Miłość. W pierwszej części „Miłość leczy rany” autorka opisała historię Kereja, młodego wojownika, który miesza w kazachstańskim Uralski. W pewnym momencie życia mężczyzna wchodzi w konflikt z lokalnym gangiem, sprzeciwia mu się. Bandytom nie podoba się ta postawa i tutaj zaczyna się gra na śmierć i życie. Młody wojownik zabija swoich oprawców, co zmusza go do opuszczenie kraju. Migruje on do Polski, gdzie zmienia swoją tożsamość, po jakimś czasie poznaję piękną dziewczynę i niestety, NIE żyją długo i szczęśliwie. Przeszłość zaczyna o sobie przypominać. W telegraficznym skrócie tak było w pierwszej części, a co w drugiej? Szczerze mówiąc, zdziwiłam się mocno czytając „Miłość czyni dobrym”, gdyż spodziewałam się dalszej historii Tośki i Igora, albo chociaż jakiegoś nawiązania do niej, a okazało się, że jest to kompletnie inna opowieść. Tom ten inspirowany jest prawdziwą historią jednego z największych oszustów III RP. Autorka włożyła ogrom pracy, aby nakreślić nam fabułę, jak sama podkreśla:

„Akta sądowe jednego z największych oszustów III RP liczą ponad sto dwadzieścia tomów. Zapoznałam się z każdą włączoną do tego materiału kartą. To, co Państwu przedstawiam w postaci fabularnej opowieści, jest ledwie kroplą w morzu niegodziwości i krętactw, które miały miejsce w rzeczywistości. Praca ze zgromadzonym materiałem była tak dotkliwą, jakby to było obcowanie z diabłem. I taki też archetyp obrałam dla bohatera”.

Bohaterem powieści jest Daniel Skalski, bezwzględny i doskonały oszust. Jest naprawdę świetny w tym, co robi. Tworzy skomplikowane oraz piętrowe intrygi i piramidy finansowe, aby naciągnąć naiwnych inwestorów. W swoim życiu ma tylko jeden cel — zdobyć naprawdę ogromne pieniądze i dąży do niego po trupach. Manipuluje każdym, kogo spotka na swojej drodze, wykorzystuje zakochane w nim kobiety. Naprawdę nie liczy się dla niego nic oprócz bogactwa, które chce zdobyć. Skalski tak bardzo skupiła się na swoich intrygach, że w pewnym momencie miarka się przebiera i mężczyzna trafia do więzienia. Poznajemy go w momencie, gdy opuszcza jego mury. Na zewnątrz czekają na niego żona, rodzice oraz kochanka z synkiem. Jednak nie tylko najbliższe osoby czekają na mężczyznę. Przeszłość bardzo szybko upomina się o niego, o pieniądze, które ukradł. Czy Danielowi uda się wyjść na prostą, czy może wróci do świata przestępczego i dawnego życia? Przeczytajcie, aby się dowiedzieć.

Książka od samego początku wymaga od czytelnika ogromnego skupienia – jest mnóstwo bohaterów, akcja dzieje się w różnych okresach. Dużo czasu zajęło mi zorientowanie się, kto jest kim i jaką rolę odgrywa w powieści. Na pewno nie jest to książka, po którą sięgamy w chwili kiedy chcemy się wyłączyć i zrelaksować po ciężkim dniu. Dodatkowo z powodu tematyki i słownictwa związanego z finansowymi przekrętami, czyta się jeszcze ciężej. Mnie lektura zajęła długi czas, czasami bywało tak, że miałam ochotę coś poczytać po ciężkim dniu, ale książka Katarzyny Bondy odpadała, bo wymagała dodatkowego wytężenia głowy, na co zupełnie nie miałam energii.

Na duży plus na pewno, zasługuje styl pisania autorki, jest on naprawdę na wysokim poziomie, widać, że wszystko w książce zostało przemyślane, historie poszczególnych osób łączą się w całość. Nie ma zagubionych, czy niedokończonych wątków.

Od lat jestem wielką fanką autorki, z chęcią sięgałam z kolejne jej powieści, czy ta zniechęciła mnie do niej? Absolutnie nie, była to po prostu zupełnie inna pozycja, która wymagała ode mnie więcej wysiłku. Czy sięgnę po ostatni tom trylogii, „Miłość pokonuje śmierć”, oczywiście, że tak. Już teraz jestem bardzo ciekawa, co przyniesie nam zakończenie i jaką historię przedstawi nam Katarzyna Bonda. Czy polecam książkę czytelnikom? Myślę, że tak, jest to na pewno coś innego niż typowy kryminał, dodatkowym atutem jest to, że książką została oparta na prawdziwej historii, co mnie osobiście bardzo motywowało do czytania i niepoddania się po pierwszych trudnościach.

Informacje o książce:
Tytuł: Miłość czyni dobrym
Tytuł oryginału: Miłość czyni dobrym
Autor: Katarzyna Bonda
ISBN: 9788328715509
Wydawca: Muza
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content