Fantastyka

Podpalaczka – Zoraida Córdova

Okładka książki Podpalaczka - Zoraida Córdova

Podpalaczka
Zoraida Córdova

IUVI to zdecydowanie jedno z moich ulubionych wydawnictw. Zawsze jestem zainteresowana ich nowościami. Nie inaczej było w przypadku “Podpalaczki” – nie musiałam nawet dokładnie zapoznawać się z opisem. Wystarczyła mi informacja, że będę obcować z fantastyką i właściwie byłam już kupiona.

“Podobno nie zawsze tak było. Podobno był taki czas, kiedy królestwa Puerto Leones i Memoria żyły w pokoju. Były zamożne. I nawet kiedy Memoria padła, podbita przez ród lwów, zawarto traktat. Panował porządek. Mój lud nie ukrywał naszej magii, naszych ciał – niczego – z lęku przed królem. To właśnie przekazujemy naszym dzieciom. Opowieści. Starsi z Szeptów mówią mnóstwo rzeczy, żeby dni i noce mijały szybciej, ale dla wielu z nas świat nigdy nie przestał płonąć.”

Renata Convida jest Robari, jedną z najrzadszych i zarazem najgroźniejszych z magicznych Moriów. Każdy Moria włada magią pochodzącą z czterech gałęzi mocy. Nasza główna bohaterka potrafi odbierać wspomnienia. Kiedyś była bronią w rękach króla Puerto Leones, a teraz należy do Szeptów, buntowniczej organizacji zrzeszającej Moriów. W świecie wykreowanym przez Zoraidę Córdovę magia jest zakazana. Obywatele upadłej Memorii muszą się ukrywać, a niektórzy z nich buntują się przeciwko krwawym postępkom monarchy Puerto Leones.

Właśnie w tym płonącym i krwawiącym świecie Renata próbuje odnaleźć swoje miejsce, przysługując się Szeptom. Wraz z towarzyszami z oddziału Rysi pod przywództwem charyzmatycznego Deza działa przeciwko koronie. Pewne wydarzenie popycha ją ku wypełnieniu samozwańczej misji w paszczę lwa. Dość szybko okazuje się, że w tym wszystkim chodzi o coś więcej niż o nastolatkę pałającą rządzą zemsty. Szczególnie, kiedy Renata odkrywa pewną tajemnicę, która może zmienić bieg wojny.

Kurczę, IUVI znowu nie zawiodło. Już sama okładka hipnotyzuje i sprawia, że chce się zajrzeć do środka, ale to treść po prostu powala. Kreacja świata, system magiczny i postaci są fantastyczne. Szczególnie postać Renaty robi tę książkę zdecydowanie. Jej motywacje, chęć znalezienia swojego miejsca i popełniane przez nią błędy sprawiają, że ja ją kupuję w całości. Czasami odebrane przez nią wspomnienia wydostają się na powierzchnię mieszając się z jej własnymi, utrudniając jej funkcjonowanie. Ludzie się jej po prostu boją. Z jednej strony to zrozumiałe – przy jednym dotyku można pozbyć się wspomnień i to już na dobre. A jeśli nie odczuwają przed nią strachu, to chcą ją wykorzystać w charakterze broni. Bardzo łatwo można jej kibicować a narrację z jej punktu widzenia czyta się niezwykle przyjemnie.

Nie mogę również nie wspomnieć o relacji Deza i Renaty. Od razu skradli moje serce, kiedy tylko pojawili się razem w pierwszej scenie. On jest sympatyczny, wszędzie go pełno a przede wszystkim oddany swoim ludziom co sprawia, że chcą za nim podążać. Ona próbuje jakoś żyć pomiędzy innymi Moriami, co nie jest takie łatwe, bo nadal patrzą na nią z rezerwą. Fragmenty, kiedy Dez pomagał Renacie topiły moje serce. I tak, ich łączy coś więcej niż zwykła przyjaźń. Jeśli cenicie dobrze nakreślone relacje romantyczne, powinniście być zadowoleni. Polecam się również rozkoszować tymi scenami, bo to właściwie jedyne momenty na oddech. Później już po prostu lecimy z akcją.

“- Nie jesteś dzieckiem – odpowiada, gładząc moją rękę. – Jesteś cieniem. Jesteś stalą. Jesteś zemstą w mroku. Jesteś Szeptem zbuntowanych Moriów.”

Zoraida Córdova od razu wrzuca czytelnika w wir akcji. Na początku trzeba się dość mocno skupić, aby zrozumieć przedstawiony świat i zasady, jakie w nim panują. Kiedy już jednak udało mi się zapamiętać, kto jest kim i tak dalej, autorka wynagrodziła mi początkowy chaos po stokroć. Nie tylko bawiłam się przednio podczas lektury, ale i byłam zaskoczona nietypowymi rozwiązaniami fabularnymi. Kilkukrotnie byłam niemal pewna tego, jak niektóre wydarzenia się potoczą i dałam się wywieść w pole. Polecam, jeśli lubicie dojrzałą, przemyślaną, nieco brutalną i nieprzegadaną fantastykę. Jestem bardzo ciekawa, co wydarzy się w drugim tomie.

Informacje o książce:
Tytuł: Podpalaczka
Tytuł oryginału: Incendiary
Autor: Zoraida Córdova
ISBN: 9788379660698
Wydawca: IUVI
Rok: 2022

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać