Zanim zapomnę - Iwona Wilmowska - Recenzje książek z każdej półki
Literatura obyczajowa

Zanim zapomnę – Iwona Wilmowska

Recenzja książki Zanim zapomnę - Iwona Wilmowska

Zanim zapomnę
Iwona Wilmowska

Do przeczytania książki Iwony Wilmowskiej zachęcił mnie tytuł „Zanim zapomnę”. Od pierwszej chwili zastanawiałam się, o czym nie będą chcieli zapomnieć bohaterowie powieści. Niestety dla mnie, dobrze dla autorki, która potrafi stworzyć nieoczywistą fabułę, do samego końca nie udało mi się odgadnąć o co chodzi, dopiero kilka ostatnich stron pozwoliło mi zrozumieć tytuł. Do tej pory nie mogę wyjść z podziwu nad pomysłem pani Iwony. Ale zacznijmy od początku…

Bohaterami powieści są Agata i Kermit. Mogliście ich wcześniej poznać w książce „Tajemnice Leokadii”, jednak nie martwcie się, to nie jest kontynuacja wcześniejszej części, tylko kolejna książka z tymi samymi postaciami.

Agatę poznajemy w chwili, gdy w pobliżu jej biura dochodzi do tragedii. Pod kołami samochodu, na przejściu dla pieszych ginie dziewczyna, wszystko wskazuje na to, że nie był to nieszczęśliwy przypadek, ale sprytnie uknuta zbrodnia. Bo czy można potrącić kogoś, cofnąć a następnie przejechać mu po twarzy? No dobra, jeśli jesteśmy w ogromnym szoku, działamy pod wpływem stresu i bardzo silnych emocji, może się taka tragedia zdarzyć, ale jednak pierwsza myśl jaka przychodzi do głowy człowiekowi to zaplanowane zabójstwo! Potrąconą kobietą okazuje się koleżanka z pracy Agaty, a także, jak się później dowiadujemy, córką znajomych rodziców Kermita. Siłą rzeczy para zakochanych zostaje wplątana w historię, a ich chęć do pomocy policji i zamiłowanie do rozwiązywania zagadek nie pozwalają im obojętnie przejść koło takiej sprawy. Zaczynają swoje małe śledztwo. Korzystają ze zdolności informatycznych chłopaka, dzięki czemu trafiają na ślady jeden po drugim. Gdzie ich to zaprowadzi i przede wszystkim, czy zdarzenia z dawnych lata mają wpływ na to co stało się teraz? A czy to wszystko wiąże się dodatkowo z tytułem książki? Tyle pytań, a odpowiedzi znajdziemy na stronach powieści.

Muszę dodać, że samej książki nie nazwałabym kryminałem, ale jednak powieścią obyczajową z zagadką kryminalną w tle, co oczywiście nie umniejsza wartości lektury. Zauważyłam, że autorka bardziej skupia się na relacjach panujących między bohaterami, niż na samej zbrodni. To znaczy Agata i Kermit drążą zagadkę, szukają i sprawdzają nowe tropy, jednak nie jest to na tyle energiczne i wciągające, jak na przykład chęć poznania przebiegu zdarzeń sprzed wielu lat, których zamordowana dziewczyna była uczestniczką.

Książka napisana jest w humorystyczny sposób, kilka razy uśmiech zagościł na mojej twarzy, a raz nawet gromki śmiech. Było to podczas rozmowy Agaty z siostrą:

„ – O w mordę… – wydusiła.
Aśka też na chwilę zamilkła.
Słuchaj, jeszcze nic nie jest przesądzone. Może to rzeczywiście wiosenne przesilenie, czy ja to się tam nazywa.
Taaa… Przesilenie to będzie na Boże Narodzenie, jeśli się nie mylisz.
Nie panikuj na zapas, tylko idź do apteki i kup test. Wtedy będziemy myśleć co dalej.
Co dalej, co dalej… jak to „co dalej”? Dotychczasowe doświadczenia ludzkości wskazują, że dalej to będzie dziecko!”

Świetne po prostu! Jak sami widzicie, książka jest pełna dobrego humoru, można się przy niej pośmiać i zrelaksować. Fantastyczna jest również kreacja głównej bohaterki, jest to silna, intrygująca, a co więcej inteligentna kobieta. Nie tylko postać Agaty jest ciekawa, ale też jej chłopaka, rodzice Kermita, ich znajomi, wszyscy są tacy rzeczywiści a emocje, które nimi targają są takie życiowe. Myślę, że i w życiu codziennym możemy spotkać takie osoby. Śmierć córki jest ogromnie ciężkim przeżyciem, sama chęć zemsty też nie jest nam obca, tylko czy słuszna, nic nie przywróci życia utraconej sobie, a może zaszkodzić tym, którzy zostali.
Myślę, że wystarczająco Was zachęciłam do przeczytania książki. Nie będziecie żałować, a może skusicie się na poprzednią książkę Pani Wilmowskiej „Tajemnice Leokadii”, ja chyba tak zrobię, a może czytaliście już i chcecie się podzielić wrażeniami? Chętnie zasięgnę Waszej opinii, czy jest to tak dobra pozycja jak „Zanim zapomnę”. Życzę wciągającej lektury i czekam na Wasze komentarze.

Informacje o książce:
Tytuł: Zanim zapomnę
Tytuł oryginału: Zanim zapomnę
Autor: Iwona Wilmowska
ISBN: 9788376745787
Wydawca: Replika
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content