Zakazana strefa - recenzja książki - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Fantastyka

Zakazana strefa – recenzja książki

Zakazana strefa książka Louisa Whitleya Striebera

Zakazana strefa
Louis Whitley Strieber

Autor Louis Whitley Strieber to pisarz najbardziej znany ze swoich powieści grozy. Jego książka stworzona razem z Art Bell, stała się inspiracją do nakręcenia filmu The Day After Tomorrow (Pojutrze).

Louis Whitley Strieber, urodził się w 1945 roku w San Antonio w Teksasie. Tam też chodził do katolickiej szkoły, oraz w 1968 roku ukończył uniwersytet. Pracował w reklamie w Nowym Jorku gdzie był zatrudniony na stanowisku wiceprezesa. W końcu jednak rozpoczął swoją karierę pisarską, jako autor powieści grozy… i bardzo dobrze!

„Zakazana strefa obszar otaczający miejsce lub obiekt obdarzony wyjątkową mocą, do którego wejście zazwyczaj jest utrudnione czasami wręcz niemożliwe. Kiedy to jednak nastąpi wtedy czas, ruch wszystkie wydarzenia ulegają zatrzymaniu, wszystko się zmienia. Wewnątrz takiej zakazanej strefy kryje się stan przekraczający pojęcie zwykłego zniszczenia. To stan, gdzie nie panują żadne prawa porządku, rządzi tam absolutny chaos.” – dr William N.Holmes, Wielkie przemiany i zaburzenia kwantowe.

Będąc niedawno w bibliotece przeszłam na dział fantastyki i sięgnęłam po książkę o ciekawej nazwie Zakazana strefa, dodatkowo opis znajdujący się z tyłu książki zaciekawił mnie i postanowiłam ją wypożyczyć. A oto i on:

„Każde miasteczko ma jakieś specjalne miejsce, na przykład wzgórze. Zakochani chodzą tam flirtować, rodziny na majówki, a dzieci zimą na sanki. Dla społeczności Osecoli nie było nic w nim groźnego… aż do dzisiaj. Budzi się prastara moc ukryta pod wzgórzem. Terror przybyły spoza czasu, przestrzeni i otchłani ludzkiego poznania, pełen obcych, odrażających potrzeb i pragnień…”

W spokojnym miasteczku zaczynają się dziać tajemnicze i niepojęte rzeczy. Stado owadów podobnych do świetlików goniące wszystko, co żyje, czy długie rozciągnięte „ręce” ze szponami pochodzące od stworów – to dopiero początek.

Głównym bohaterem jest Brian, który jest fizykiem w zasadzie już niepraktykującym, choć będzie miał całkiem spory wkład na tajemnicze wydarzenia, które mają miejsce w książce. Brian niedawno ożenił się z Loi Ky – Azjatką spodziewającą się ich dziecka. Kolejną ważną postacią jest również Ellen, redaktorka „Gazette”. Kobieta niedawno wprowadziła się do miasteczka wykupując miejscową gazetę, jako pierwsza z naszej trójki zauważa i doświadcza rzeczy nieprawdopodobnych. Odkrywa ona, iż w domu starego szanowanego sędziny w nocy odbywają się intrygujące spotkania, z okien jego domu widać fioletowe światło wydostające się przez zaciągnięte zasłony, a razem z nim słychać krzyki ludzi…

Książka wciągnęła mnie momentalnie od pierwszych stron. Bardzo duży plus dla autora, zarówno za ciekawy bieg wydarzeń jak i opisy, dzięki którym można sobie wszystko łatwo wyobrazić. Jest lekką, mieszanką horroru i fantastyki, w dodatku tego drugiego jest naprawdę dużo. Niektóre sceny są wręcz idiotyczne, więc po prostu podpowiadam, aby traktować ją z lekkim przymrużeniem oka. Jeszcze jedna mała rada sugeruję raczej nic nie jeść przed czytaniem.

 

Informacje o książce
Tytuł Zakazana strefa
Tytuł oryginału The Foribdden Zone
Autor Louis Whitley Strieber
ISBN 8371502591
Wydawca Zysk i S-ka
Rok wydania 1997

 

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content