Wyznania gejszy - recenzja książki - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Powieści i opowiadania

Wyznania gejszy – recenzja książki

Recenzja książki Arthura Goldena - Wyznania gejszy

Wyznania gejszy
Arthur Golden

Niezwykła książka ukazująca kulturę i zwyczaje Japonii, jakiej już nie poznamy. Wyznania gejszy debiutancka powieść Arthura Goldena to książka, która wprowadza czytelnika w nastrój barwnego i jednocześnie trudnego świata gejsz.

Wyznania gejszy to debiut autora. Jest on zafascynowany kulturą Japonii jak również jednocześnie historykiem sztuki zwłaszcza Japońskiej. Aby napisać tę książkę autor pracując w Tokio, zbierał przeróżne materiały i dzięki nim nawiązywał trwałe przyjaźnie..

Wyznania gejszy to opowieść o Chiyo, którą poznajemy jeszcze, jako małą dziewczynkę. Mieszka ona w biednej wiosce rybackiej razem z siostrą i rodzicami. To co ją wyróżnia to niezwykle błękitne oczy, jakie posiada. Gdy matka dziewczynek umiera na nieuleczalną chorobę, ojciec za namową osobliwego pana Tanaki, sprzedaje córki do rozrywkowej dzielnicy Kioto. Początkowo Chiyo myśli, że Tanaka chce je adoptować, gdy jednak zostaje rozdzielona z siostrą, która trafia do domu publicznego, widzi, że jej życie całkowicie uległo zmianie. Chiyo zostaje sprzedana do domu gejsz, gdzie ma się uczyć tego, jak zostać jedną z nich. Choć dziewczynka ma dziewięć lat, to posiada bardzo krnąbrny charakter i pragnie uciec z miejsca, w którym się znalazła. Niestety próby kończą się dla niej fiaskiem. Z czasem poznaje reguły panujące w domu gejsz. Zdobywa przyjaciół i zaciętych wrogów, a jednym z nich jest Hatsumomo, przepiękna gejsza o niezwykle zaciętym charakterze. Hatsumomo zauważa urodę Chiyo i za wszelką cenę stara się ją zniszczyć. Los dla małej Chiyo odmienia się, gdy ta poznaje Prezesa…

Moim zdaniem Wyznania gejszy to przepiękna opowieść, wprowadzająca w dyskretny i jednocześnie bardzo niebezpieczny świat kobiet, które gdy czegoś pragną to lepiej nie stawać im na drodze. Nie zgodzę się zupełnie ze zdaniem, że fabuła jest nudna i przewidująca, książka jest wspaniała, olśniewa swoim wewnętrznym delikatnym światłem, które autor wsączył w słowa. Dzięki niej poznajemy kulturę, której niedane nam już będzie odkryć, wchodzimy do małych sal tylko dla kobiet i pijemy herbatę w najsłynniejszych miejscach, do których wstęp miała tylko elita. Opisy nie są nudne, są umieszczone tam po to, aby zrozumieć i poznać lepiej niezwykły świat gejsz, ich ubiorów i sposobu malowania się, oraz symboliki strojów. Bardzo ciekawie pokazane są również realia II Wojny Światowej, to jak wyglądało życie wtedy oraz, to jak piękna gejsza, która zabawiała wszystkich tańcem i rozmową musi pracować w pocie czoła.

Nie zapomnę tej książki jeszcze długo i gorąco polecam jej przeczytanie. Dla ciekawskich dodam, że powstał również film na jej podstawie nakręcony przez Roba Marshalla, według mnie książka ma w sobie więcej uroku i delikatności, ale grzechem będzie jak nie pochwale filmu i mistrzowskiej roli Chiyo (Ziyi Zhang) i Hatsumomo (Li Gong).

Książka wciąż utrzymuje się na liście bestselerów. W ogóle mnie to nie dziwi, ale ogromne brawa dla autora, tak wysoką pozycję rzadko zajmuje książka, która jest debiutem.

 

 

Informacje o książce
Tytuł Wyznania gejszy
Tytuł oryginału Memoirs of a Geisha
Autor Arthur Golden
ISBN 8373594264
Wydawca Albatros
Rok wydania 2005

 

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content