W sieci złudzeń - Joyce Maynard - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

W sieci złudzeń – Joyce Maynard

Recenzja książki W sieci złudzeń - Joyce Maynard

W sieci złudzeń
Joyce Maynard

Helen od najmłodszych lat marzy o szczęśliwej rodzinie. Sama nigdy takiej nie miała dlatego, gdy tylko poznaje mężczyznę, który wykazuje zainteresowanie jej osobą, przyjmuje jego oświadczyny, pomimo tego, że nie wydaje się on idealnym kandydatem na męża. Wkrótce po ślubie kobieta zachodzi w ciążę i rodzi synka Olliego. Jednak szczęście bohaterki nie trwa długo. W małżeństwie zaczyna się kryzys, Dwight opuszcza Helen dla kochanki, zostawiając ją samą. Kobieta szuka pocieszenia w alkoholu. Zaczyna od lampki wina, gdy położy syna spać, a kończy na całej butelce, czy dwóch. Pewnego nieszczęśliwego wieczoru, synek budzi się z ogromnym bólem brzucha, kobieta pod wpływem alkoholu wiezie go do szpitala, po drodze zostaje zatrzymana przez policję. Teraz sprawy nabierają szybkiego tempa. Telefon policji do byłego męża, interwencja i kobiecie zostaje odebrane prawo do opieki nad synem. Jest to jak kubeł zimnej wody dla naszej bohaterki. Przestaje pić, zapisuje się na spotkania AA, wynajmuje prawnika. Jednak jest już za późno, ma utrudniony kontakt z Olliem, nie ma pieniędzy. Zaczyna dorabiać jako kelnerka na przyjęciach i tam poznaje intrygującą kobietę Avę Havilland oraz jej męża. Trójka szybko się zaprzyjaźnia. Początkowo ciężko jej zrozumieć, dlaczego bogate małżeństwo filantropów, kolekcjonerów sztuki zwróciło uwagę na jej bezbarwną osobę. Jednak atencja Havillandów, jest na tyle duża, że Helen nie zastanawia się długo nad tym wszystkim, tylko cieszy się szczęściem jakie wreszcie ją spotkało po latach cierpień. Widzi w tym szansę na odzyskanie syna – Swift obiecuje wynająć drogiego prawnika, który jej pomoże. Nie dostrzega jednak, pod jak wielkim wpływem Avy pozostaje. Każdą decyzję opiera na myśleniu, co by zrobiła jej przyjaciółka w tej sytuacji oraz, jak może ją zadowolić. Odrzuca nawet miłość pewnego księgowego poznanego na portalu randkowym. Mężczyzny, który zakochał się bezgranicznie, myślę, że nawet z wzajemnością ze strony Helen, jednak nie został zaaprobowany przez Havillandów. Jednak sielanka i tutaj się wreszcie kończy, dochodzi do wypadku, fałszywi przyjaciele się odwracają, Helen budzi się z otępienia w jakim żyła i musi dokonać wyboru. Trudnego wyboru.

W sieci złudzeń” to obrazowo i bardzo realistycznie ukazana historia człowieka, który na zakręcie życiowym jest w stanie ślepo zaufać każdemu, kto da mu choć trochę zainteresowania i pomocy. Z drugiej strony, pokazuje też ludzi, którzy nie mają żadnych skrupułów, aby takiego człowieka omotać, a później rzucić, gdy staje się on niewygodny lub niepotrzebny. Helen od samego początku jest kreowana przez autorkę na dość słabą i zależną od innych kobietę. Jej postać jest zbudowana fantastycznie. Pomimo tego, że z reguły nie lubię taki bohaterów, bo są one zwykle mdłe, mało wyraziste, to do Helen zapałałam nie tyle sympatią, tylko bardziej współczuciem. Widząc całą historię, w której Maynard zadbała o każdy detal, byłam w stanie zrozumieć wybory bohaterki. Doskonale zdawałam sobie sprawę dlaczego postępowała tak, a nie inaczej. Ludzie są z natury istotami ufnymi, nie doszukują się drugiego dna, tym bardziej dzieje się tak, gdy dzięki tej przyjaźni, jak nam się może wydawać prawdziwej, znajdujemy się w miejscu i sytuacji o której zawsze marzyliśmy.

Książka spodobała mi się również od strony technicznej. Podzielona jest na 77 krótkich rozdziałów, co sprawia, że czyta się ją wyśmienicie. Jest to moja ulubiona konstrukcja, gdyż nawet mając 5 minut wolego mogę przeczytać dwa, trzy rozdziały i wrócić do wcześniejszych zajęć. No dobra, teoretycznie mogłabym tak zrobić, gdyby lektura nie wciągnęła mnie tak bardzo, że pochłonęłam ją w dwa wieczory, ale wiecie, sama możliwość, też jest plusem! I na koniec sam tytuł „W sieci złudzeń” tak mnie zaintrygował, że przeglądając listę nowości z wydawnictwa Muza nie mogłam sobie odmówić tej pozycji. Jest dla mnie trochę hipnotyzujący i przyciągający. Zauważyłam, że ostatnio coraz częściej sięgam po książki pokazujące stadium przeżyć człowieka, dlatego jeśli podobałam Wam się książka Katarzyny MisiołekIronia losu”  ta również przypadnie Wam do gustu. Zapraszam do lektury!

Informacje o książce:
Tytuł: W sieci złudzeń
Tytuł oryginału: Under the Influence
Autor: Joyce Maynard
ISBN: 9788328705357
Wydawca: Muza
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content