Literatura młodzieżowa

Miasto Szkła – Cassandra Clare

Recenzja książki Miasto Szkła

Miasto Szkła
Cassandra Clare

Trzecie spotkanie z serią Dary Anioła tak jak poprzednie zakończyło się uśmiechem zadowolenia. Autorka wykreowała świat nieidealny, trudny, pełen niebezpieczeństw i zła. Może właśnie każda kolejna część, wciąga jeszcze bardziej. Nie do końca zdefiniowane dobro i zło, wciąż toczą boje o władzę, a wokół tego są ludzie. Bądź istoty magiczne… I ich uczucia.

To, że Clary jest dość narwaną i impulsywną nastolatką, wiedziałam już od pierwszego rozdziału. Jednak teraz, kiedy za temperamentem idą niezwykłe zdolności, wyperswadowanie dziewczynie jej zdania jest trudne, jeśli nie niemożliwe. Dowiaduje się od przyjaciółki matki, że istnieje szansa na wybudzenie kobiety ze śpiączki. Musi tylko udać się do Idris, kraju Nocnych Łowców i przekonać czarodzieja, który rzucił czar na Jocelyn, by go zdjął. Bułka z masłem, czyż nie? Dla Clary nie ma dyskusji, zwłaszcza, że Jace i Lightwoodowie, sami muszą się tam udać. Ku zaskoczeniu dziewczyny, Jace nie jest zadowolony z tego pomysłu. Otwarcie mówi, że nie chce, by Clary pojechała do Idris. Robi wszystko, by pokrzyżować plany siostrze. Dochodzi do tego, że w skutek mniej lub bardziej zaplanowanego splotu okoliczności plan Jace’a powodzi się. No może poza jednym szczegółem: przenosi do Alicante, miasta Nocnych Łowców, Podziemnego. Wampira.
Clary oczywiście odkrywa, że Lightwoodowie przenieśli się wcześniej niż planowali. Jest zdezorientowana i poirytowana, zwłaszcza, że czarownik Magnus Bane oznajmia, że nie może otworzyć kolejnego Portalu. Ale nie łudźmy się, przecież Clary jest zdolna. Sama otwiera Portal, co wprawia wszystkich w osłupienie i przenosi się do Idris. Z pasażerem na gapę, przyjacielem matki, wilkołakiem Lukiem. Dzięki temu udaje jej się przeżyć i dotrzeć do Alicante, ponieważ jej Portal wyrzucił ją dość daleko. Jace nie jest zadowolony z widoku siostry. Hm, to chyba nawet niedopowiedzenie. W relacjach tych dwojga tkwi zadra, która dotkliwie kaleczy oboje. Kochają się, wcale nie miłością rodzeństwa i przez to wszystko się sypie. Clary, zraniona przez nieopatrzne słowa Jace’a, zbliża się do Sebastiana, kuzyna ludzi, u których zatrzymali się Lightwoodowie. Dowiaduje się kilku rzeczy, jednak nie zawsze wiedza jest najlepszym, co może nas spotkać.

Jak Clary i Jace poradzą sobie ze swoimi uczuciami? Kiedy w grę wchodzi zakazane uczucie, wiele rzeczy staje się trudniejsze niż wcześniej. Nawet oddychanie. Kim naprawdę jest Sebastian? Zaskoczona jestem, jak bardzo można poplątać życie osobom postronnym. Jakie niebezpieczeństwa czekają na Simona? Jak na „nie-do-końca” umarłego ma życie pełne wrażeń. Co z tym wszystkim ma wspólnego anioł, skryty w piwnicy, Biała Księga, po czyjej stronie stanie Clave oraz czy uda im się w końcu pokonać Valentine’a? W końcu fakt, który mnie zaskoczył. KIM jest Jace?

Ta część jest piekielnie trudna pod względem emocji z niej płynących. Mamy tu dwójkę zakochanych w sobie nastolatków, którzy nie mogą być ze sobą i ta świadomość ich niszczy. Każdego dnia. Oboje są uparci, narwani i nieprzewidywalni, choć Jace może przy okazji zrobić krzywdę nie tylko sobie. Tłumione uczucia budują napięcie, które aż emanuje z książki. Jest to wielkim i niepowtarzalnym talentem, stworzyć coś tak głębokiego i przemawiającego do uczuć Czytelnika. Wraz z Clary przeżywałam coraz to nowe wydarzenia, sceny i słowa Jace’a, często rzucanie nieopatrznie. Po za tym jest coś, co jak dla mnie charakteryzuje książki pani Clare. Niepowtarzalne i zabójcze dialogi. Jace jest bohaterem, który sarkazmem i śmiesznymi odzywkami przekazuje swoje uczucia. Czasami po prostu nie da się nie śmiać.

Podsumowując, jestem na tak. Po raz enty totalnie zauroczona i oddana twórczości pani Clare. Miasto Szkła jest cudowne, choć chyba najbardziej wymagające ze wszystkich trzech części, które przeczytałam. Dzięki temu jest niepowtarzalne. I cudownie inne. Wciąż zaskakuje, co jest przecież ważne. Naprawdę polecam. Przede mną czwarta część – Miasto upadłych aniołów.

Informacje o książce:
Tytuł: Miasto Szkła
Tytuł oryginału: The Mortal Instruments: City of Glass
Autor: Cassandra Clare
ISBN: 9788374803786
Wydawca: Mag
Rok: 2010

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać