Święty spokój. Instrukcja obsługi emocji - Jarosław Gibas - Recenzje książek z każdej półki
Poradniki

Święty spokój. Instrukcja obsługi emocji – Jarosław Gibas

Recenzja książki Święty spokój. Instrukcja obsługi emocji - Jarosław Gibas

Święty spokój. Instrukcja obsługi emocji
Jarosław Gibas

O emocjach wiemy bardzo dużo, powstało wiele literatury, która je omawia, teoretycznie potrafimy nad nimi panować, a może tylko tak nam się tylko wydaje, gdyż kiedy już znajdujemy się pod ich silnym wpływem, to rzeczywistość bywa zupełnie inna. Często wtedy zachowujemy się tak, że później wstydzimy się za swoje zachowanie i to nie tylko przed innymi, ale również przed samym sobą. Co więcej, jak już uświadomimy sobie, jak źle lub niewłaściwie się zachowaliśmy, to trzeba przepraszać, naprawiać krzywdy, starać się wytłumaczyć nasze zachowanie, co nie jest przyjemną sprawą. Zadajemy sobie wtedy zwykle pytanie, dlaczego postąpiliśmy tak, a nie inaczej, gdzie analizując sytuację „na chłodno”, sami dochodzimy do wniosku, że nasze zachowanie było nie do końca zgodne z tym, jaką osobą jesteśmy na co dzień, czemu pozwoliliśmy, aby emocje wzięły nad nami górę. Odpowiedź na to wydaje się bardzo prosta — nie wykształciliśmy w sobie dobrego sposobu zarządzania emocjami i pozwalamy, żeby to one rządziły nami, a nawet panowały nad naszym życiem. Co ciekawe, a zarazem niepokojące zwykle emocje negatywne bardziej nami władają. Na przykład średni czas trwania smutku wynosi około 120 godzin, co oznacza, że emocja ta może trwać w nas nieprzerwanie nawet 5 dni! Zaś średni czas trwania radości to tylko 35 godzin! Jest to potwierdzone, że takie destrukcyjne uczucia przeważają w naszym życiu. Dlatego bardzo ważne jest, aby nauczyć się nad nimi panować, a co więcej obracać złą energię w tą dobrą, która pozwoli nam lepiej wykorzystywać dostępne nam uczucia. Tego właśnie chciałby nauczyć nas Jarosław Gibas w swojej książce „Święty spokój. Instrukcja obsługi emocji”. Swój poradnik podzielił na dwie części. W pierwszej zawarł opis tego, co powinniśmy wiedzieć o emocjach, aby móc zacząć pracę nad sobą. Opisał w nim ich biologię, rolę w budowaniu relacji, podał przykłady przeprowadzanych eksperymentów, opisał również rolę uważności w zarządzaniu nimi. W drugiej części, autor skupił się już na konkretnych emocjach: naszych największych koszmarach, poczuciu winy, odrzuceniu, wstydzie, lęku przed porażką, potrzebie akceptacji, strachu, złości i gniewie, stresie, niskiej samoocenie, bezradności, rozczarowaniu, nienawiści, osamotnieniu, zazdrości, smutku oraz ekscytacji. Opisał w poszczególnych rozdziałach instrukcje ich obsługi oraz narzędzia i techniki, dzięki którym będziemy mogli nad nimi zapanować oraz poprawić jakość naszego życia.

Święty spokój. Instrukcja obsługi emocji - Jarosław Gibas

Szczególnie spodobał mi się rozdział mówiący o smutku. Autor opisał w nim eksperyment, w którym to starano się ustalić, czy nastrój lidera przekazującego zadania swojemu zespołowi może mieć wypływ na wykonywanie przez nich zadań. Wyniki okazały się zaskakujące:

„Okazało się, że w tych zespołach, którym lider powierzał określone zadanie do wykonania i jednocześnie robił to, okazując smutek i nie okazując radości, wybierano rozwiązania zadania oparte na myśleniu analitycznym, w przeciwieństwie do tych zespołów, którym przekazywano instruktaże zadaniowe neutralnie lub w radosnym nastroju. Wskazuje to, że smutek sprzyja refleksyjnemu i analitycznemu myśleniu. W tym stanie jesteśmy bardziej skłonni do szerszego, analitycznego spojrzenia na sytuację. Przejawiamy większą tendencję do widzenia rzeczy w szerszym zakresie, tak jakbyśmy dzięki smutkowi nabierali precyzji wnioskowania”

Mam nadzieję, że dzięki zapoznaniu się z książką i wykonaniu zadań, które stawia przed nami autor, sprawimy, że nasze życie będzie bardziej uregulowanie i zbilansowane, a co za tym idzie łatwiejsze. Będziemy bardziej znośni dla otoczenia oraz dla samych siebie. Warto sobie w tym miejscu uświadomić, że większość naszych emocjonalnych koszmarów odgrywa się w naszej głowie i musimy znaleźć konkretne sposoby, aby nad nimi zapanować i obrócić jej w pozytywną energię. Wiadomo, że samo przeczytanie poradnika nie wystarczy, ale myślę, że będzie bardzo dobrym początkiem do rozpoczęcia pracy nad sobą. Ważne jest bowiem, aby zapobiegać, a nie leczyć, co u nas znaczy to, że lepiej w porę się opanować niż potem przepraszać.

Uzupełnieniem książki pana Gibasa jest kanał na YouTube, w którym autor regularnie umieszcza kilkunastominutowe wykłady z obszaru inteligencji emocjonalnej, które są świetnym uzupełnieniem książki.

Informacje o książce:
Tytuł: Święty spokój. Instrukcja obsługi emocji
Tytuł oryginału: Święty spokój. Instrukcja obsługi emocji
Autor: Jarosław Gibas
ISBN: 9788328342408
Wydawca: Sensus
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content