Gospoda pod Bocianem - Katarzyna Droga - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

Gospoda pod Bocianem – Katarzyna Droga

Recenzja książki Gospoda pod Bocianem - Katarzyna Droga

Gospoda pod Bocianem
Katarzyna Droga

Myślę, że każdy, kto czytał „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca” i „Pokolenia. Powrót do domu” autorstwa Katarzyny Drogiej, z radością przyjmie do wiadomości fakt, że pojawiła się jej nowa książka: „Gospoda pod Bocianem„. Autorka spisała kolejną niesamowitą kronikę polskiej rodziny w XX wieku i raz jeszcze zabiera nas w podróż w czasie.

Tym razem nie są to dzieje jej rodziny, jednakże pewnej z nią związanej. Kasia przeglądając ze swoim siostrzeńcem, Mateuszem zdjęcia rodzinne, trafia tam przypadkiem na znane im nazwisko – Bogosz. To znany w Kalinowie na Podlasiu fotograf, prowadzący rodzinny zakład od lat, ale, co więcej – Konstanty Bogosz to dziadek Helenki, dziewczyny Mateusza. Kasia szybko nawiązuje z nim kontakt i staruszek zgadza się opowiedzieć dzieje swojej rodziny. Tytułowa Gospoda pod Bocianem to miejsce, gdzie historia zacznie się i skończy, a po drodze wraz z Narratorami i Bohaterami przebrniemy przez cały XX wiek.

Ziemię przy skrzyżowaniu dróg w Kalinowie, pod bocianim gniazdem, gdzie ptaki powracały co roku, kupił Henryk Bogosz. Jednak to od jego syna, Teodora rozpoczynamy kronikę rodziny Bogoszów. Teodor wykształcony za granicą postanowił po powrocie osiąść na Podlasiu i zająć się gospodą założoną przez jego ojca. Konstanty Bogosz, który opowiada historię Katarzynie, aby mogła ją spisać, jest najmłodszym synem Teodora.

Dzięki jego opowieściom, będziemy świadkami ślubu Teodora i jego żony – Teodory. Będziemy im towarzyszyć, gdy pojawią się pierwsze dzieci, wybuchnie wojna w 1920 roku, ojciec rodziny ruszy na wojnę z dwójką wiernych przyjaciół – Pawłem i Ernestem. Będziemy z nimi, gdy z wojny będą wracać, z nadzieją na lepsze czasy. Gdy pojawiać się będą kolejne dzieci, a Teodora i Tosię pochłonie codzienne życie, gospoda, interesy. Poznamy rodzinne tajemnice – zdrady, kłótnie i problemy. Przekonamy się, jak mały jest świat, przyjaciel Teodora bowiem, Paweł, nosi znane nam nazwisko Borenga i okaże się być stryjem Leszka Borengi, męża Janki z „Pokoleń„.

Dzieje Bogoszów zbiegają się z największymi zawirowaniami historii Polski – II Wojną Światową i trudnymi czasami komunizmu. Choć wydarzenia historyczne tworzą ważne tło życia rodziny i znacznie wpływają na wszystkich jej członków, prawdziwe życie toczy się na co dzień, w Gospodzie pod Bocianem, a potem także w zakładzie fotograficznym, który Bogoszowie będą prowadzić aż do czasów współczesnych.

Gospoda pod Bocianem - Katarzyna Droga

Czytelnik stanie się świadkiem budowania się skomplikowanych relacji między Bohaterami, dorastania dzieci i trudnych wyborów, przed którymi Bogoszowie niejednokrotnie staną. XX wiek nie oszczędził nikogo – śmierć, zaginięcia, zdrady, kłamstwa i kłopoty stały się udziałem wszystkich pokoleń, o których opowie nam „Gospoda pod Bocianem„.

To niesamowita powieść. Tak, jak w „Pokoleniach„, Katarzyna Droga po mistrzowsku prowadzi narrację, malując przed Czytelnikami prawdziwy świat polskiej rodziny. Czytelnik wręcz czuje atmosferę Gospody, dobrze poznaje Bohaterów, którzy zarysowani są w tak realistyczny sposób, że trudno nie mieć do nich jakiegoś personalnego stosunku. Mimo, iż trudno uwierzyć, że jedną rodzinę mogłoby spotkać tak wiele, a intrygi i związki międzyludzkie chwilami przywodziły mi na myśl niemal co bardziej realistyczne fragmenty „Stu lat samotności” Gabriela Garcii Marqueza, czytanie „Gospody pod Bocianem” jest trochę, jak słuchanie prawdziwych opowieści przytaczanych przez naszych własnych dziadków. Codzienne historie z czasów okupacji, a później komunizmu, rzeczy, których dzieci nie uczą się w szkole, a które działy się naprawdę. Tragedie rodzin rozdzielanych przez wojnę, niepewność jutra i prywatne dramaty. To dlatego ta książka jest tak uderzająca i przemawiająca do wyobraźni Czytelnika. Autorka świetnie miesza też opowieść z fragmentami współczesnymi, gdzie Konstanty Bogosz przedstawia jej dzieje swojej rodziny, w tle toczy się miłosna historia Mateusza i Helenki, a mimo wszystkich historycznych zawieruch, życie rodziny toczy się dalej swoim rytmem.

To piękna historia. Porywająca, poruszająca trudne tematy, zbudowana w sposób, który trzyma Czytelnika w napięciu. Nie można się od niej oderwać. To kronika dziejów Polski XX wieku, zarysowana w życiu codziennym rodziny, która mogłaby być rodziną każdego z Czytelników. Pełna zaskakujących zwrotów akcji, ciekawych postaci, niesamowitych historii, a jednak tak prosta i realna. Mam szczerą nadzieję, że nie jest to ostatnia powieść Katarzyny Drogiej, bo każda z jej książek to nowy, wspaniały świat wciągających opowieści.

Informacje o książce:
Tytuł: Gospoda pod Bocianem
Tytuł oryginału: Gospoda pod Bocianem
Autor: Katarzyna Droga
ISBN: 9788328338265
Wydawca: Editio
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content