Literatura obyczajowa

Pokolenia. Powrót do domu – Katarzyna Droga

Recenzja książki Pokolenia. Powrót do domu - Katarzyna Droga

Pokolenia. Powrót do domu
Katarzyna Droga

Nareszcie! Pojawiła się nowa część sagi rodziny Zajewiczow. Drugi tom, zatytułowany „Pokolenia. Powrót do domu” to ciąg dalszy historii Janki i jej rodziny. Warto przed sięgnięciem po tę lekturę przeczytać tom pierwszy (Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca), ale nie jest to absolutnie konieczne.

Poprzednio pozostawiliśmy Jankę i Leszka Borengow szczęśliwych w roku 1965, tuż po urodzeniu się ich córeczki Katarzyny. „Powrot do domu” to bezpośrednia kontynuacja, rozpoczyna się w połowie lat 60-tych. Janka i Leszek wiodą szczęśliwe życie w Łębkach, gdzie Leszek podjął pracę w nowootwartym szpitalu. Janka opiekuje się domem i dzieckiem. Znów uczestniczymy w życiu codziennym rodziny, obserwujemy świat przede wszystkim oczami Janki. Jej mieszkanie przy Dubois znów staje się centrum ważnych wydarzeń. Pojawiają się znani nam bohaterowie. Rodzina Janki, jej bracia, rodzice. Ale też nowi przyjaciele, poznani w Łębkach i teraz bliscy sercu Borengow. Wszyscy jak zawsze lgną do Janki. Główna bohaterka jest jak zwykle ciepła, pomocna, otwarta na wszystkich, ale też niepokorna, i łatwo wpadająca w gniew. Wciąż ucieka myślami w przeszłość, rozpamiętuje Mazury, Poznań, często jeździ do ukochanego Stokowa. Żyje zarówno życiem swoim, jak i otaczających ją ludzi.

Obserwujemy dorastającą Kasię i patrzymy, jak mijają lata. Akcja rozciąga się aż do roku 2005. Razem z Bohaterami przeżywamy najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie – od lądowania na Księżycu, przez wybór Karola Wojtyly na papieża, protesty w kraju i powstanie Solidarności zakończone upadkiem komunizmu, wejście w lata 90-te, rozpowszechnianie się komputerów, telefonów komórkowych, internetu… Kroczymy z Zajewiczami przez szalone lata 70-te, obserwujemy, jak śledzą w napięciu wydarzenia w Polsce walczącej o wolność. Uśmiechnęłam się niejednokrotnie czytając dialogi pełne przepowiedni, że kiedyś u nas też każdy będzie miał samochód, jak na Zachodzie, a Internet umożliwi komunikację szybciej niż kiedykolwiek. Czytając „Pokolenia” uświadomiłam sobie, jak szybko zmieniał się świat przez ostatnie 50 lat, i że zarówno moi rodzice, jak i dziadkowie przeżywali wszystkie te zmiany dokładnie tak, jak Bohaterowie książki.

Migawki z wydarzeń wielkiego świata i reakcję ludzi są jednak tylko drobnymi wstawkami wśród prawdziwie pełnych historii rodziny Zajewiczow i ich przyjaciół. Poznajemy nowych bohaterów: Hanię i Helmuta Northmanow, Michalinę Zajewicz, później przyjaciół Kasi ze studiów. Pojawiają się też postaci znane z poprzedniej części – Tadeusz, ukochany Cezaryny, zmarłej siostry Janki; państwo Zajewiczowie, rodzice Bohaterki, jej rodzeństwo, już ze swoimi rodzinami. Każdy wnosi do historii coś od siebie. Książka pełna jest zawiłych intryg miłosnych, zabawnych anegdot, opisów ludzkich zachowań i psychiki. Dzień po dniu, rok po roku, towarzyszymy Bohaterom na ślubach, pogrzebach i innych rodzinnych uroczystościach, lub po prostu spotkaniach w Stokowie.

Janka przez większą część opowieści wydaje się być nieco rozgoryczona swoim życiem. Żałuje, że porzuciła karierę muzyczną, wiecznie narzeka na komunizm, nie godzi się na swój los, tęskni do rodzinnego Stokowa. Zawsze może też liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół. Również Kasia, która od pewnego momentu książki staje się właściwie główną Bohaterką, przeżywa swoje wielkie momenty – szkoła, matura, studia, potem praca. Obserwujemy nowe pokolenie, które przejmuje pałeczkę i zaczyna prowadzić życie w zupełnie nowych czasach.

Pokolenia” pełne są wzruszeń, momentów smutnych, nostalgicznych lub po prostu poruszających serce. Ale oprócz tego opowieść aż pęcznieje od momentów radosnych, historyjek i anegdotek rodem ze Stokowa. Rodzinne klątwy i legendy, opowiastki o sąsiadach, plotki fruwające przez wieś lotem błyskawicy. Wszystko to nadaje książce niepowtarzalnego uroku i sprawia, że Czytelnik może raz na jakiś czas szczerze się uśmiać. Nie brakuje też uniwersalnych, złotych myśli, które wielu Czytelników mogłoby przytoczyć też w swoim codziennym życiu.

Po raz kolejny zakochałam się w opowieści o Zajewiczach. Cieszę się, że Autorka opublikowała drugi tom. Książka wciąga i porusza, Bohaterowie budzą sympatie i stają się naprawdę bliscy Czytelnikowi. Choć większa część książki to opisy, a nie dialogi, narracja prowadzona jest w sposób, który nie pozwala oderwać się od czytania. Obrazowe opisy, zwroty akcji, wzruszające historie – wszystko to sprawia, że saga „Pokolenia” jest jedyną w swoim rodzaju opowieścią o historii jednej rodziny rozciągającej się na całe stulecie.

Nie mam tej książce nic do zarzucenia i jestem przekonana, że jeszcze niejednokrotnie będę wracać zarówno do pierwszej, jak i do drugiej części „Pokoleń”.

Informacje o książce:
Tytuł: Pokolenia. Powrót do domu
Tytuł oryginału: Pokolenia. Powrót do domu
Autor: Katarzyna Droga
ISBN: 9788328312593
Wydawca: Helion
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać