Dorastanie. Jakie to proste! - Robert Winston - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Poradniki

Dorastanie. Jakie to proste! – Robert Winston

Recenzja książki Dorastanie. Jakie to proste! - Robert Winston

Dorastanie. Jakie to proste!
Robert Winston

Dorastanie to bardzo burzliwy okres w życiu młodego człowieka, który błąka się gdzieś pomiędzy wciąż jeszcze byciem dzieckiem a poczuciem, że staje się dorosły. Często zresztą się już za takiego uważa. Rodzice chwilo tracą swój autorytet na rzecz kumpli, a ich cierpliwość zostaje raz po raz wystawiana na ciężką próbę. Wiem, bo sama pamiętam, jak się zachowywałam, gdy miałam lat naście. Z tym, jaka jestem obecnie, raczej niewiele ma to wspólnego. Niemniej to jeden z etapów życia i poniekąd naturalna kolej rzeczy, choć mój mąż twierdzi, że sam nie przechodził żadnych buntów. Wydawało mi się to dziwne, ale teściowie potwierdzili jego słowa. Cóż, widocznie trafił im się wyjątkowy okaz. To czas bardzo trudny dla obu stron – młody człowiek, próbując wciąż nowych rzeczy i badając stawiane przed nim granice, może zachłysnąć się tym nowym życiem i boleśnie upaść na tyłek. A jak z tym wszystkim czuje się rodzic? Cóż, wiadomo, że każdy chciałby jak najlepiej dla swojego dziecka. I o ile chętnie powtarzamy maksymę, że człowiek uczy się na błędach, gdy chodzi o nas samych, tak często chcielibyśmy uchronić przed tymi błędami nasze pociechy. Niech one uczą się na błędach naszych. Idea zacna, ale mało życiowa i praktycznie niemożliwa do zrealizowania. Bo chociaż czasem głos rodzica brzmi jak głos rozsądku, to hormony buzujące w młodym, dorastającym człowieku krzyczą, że co ci starzy ludzie mogą wiedzieć o życiu, w końcu są z poprzedniej epoki, dinozaury prawie!

Dorastanie. Jakie to proste! - Robert Winston

I właśnie dlatego książki biorące na warsztat tematykę dorastania pojawiają się na rynku mniej więcej tak często, jak książki Remigiusza Mroza. Może nawet częściej. Potrzeba wiele szczęścia lub czasu i determinacji, by przebić się przez ten gąszcz publikacji i wybrać coś konkretnego, co poza aspektem emocjonalnym pozwoli spojrzeć na dojrzewanie dziecka w sposób obiektywny, także z perspektywy zmian, jakie zachodzą w jego ciele i psychice. To z pewnością ułatwi stąpanie po tym niepewnym gruncie, jakim jest próba podjęcia dialogu i osiągnięcia kompromisu w kontakcie z typowym nastolatkiem.

Ciekawą publikację na temat dojrzewania stworzył właśnie Robert Winston, który posłużył się w niej tytułem, na którego widok część rodziców z pewnością prychnie lekceważąco lub popuka się palcem w czoło w wiadomym geście. Bo chociaż dojrzewanie nie jest łatwe, to na pewno poznanie – lub przypomnienie sobie – prawideł nim rządzących, może ułatwić przejście przez ten etap. Może nawet obejdzie się wtedy bez ofiar 😉

Dorastanie. Jakie to proste! - Robert Winston

Wydana przez wydawnictwo Arkady książka jest prawdziwą kopalnią wiedzy o tym, co się dzieje z młodym człowiekiem, gdy do głosu do chodzą hormony. Nie tylko na zewnątrz, ale też w środku. Autor podejmuje całą paletę tematów, nie zawsze dla rodziców łatwych. Od zmian, którym poddaje się ciało nastolatka, przez emocje, jakie towarzyszą tym zmianom, aż po kwestie bardzo intymne i osobiste. Nie brakuje tutaj informacji na temat cyklu menstruacyjnego i seksu, bo to przecież także temat, który zaczyna interesować – biernie lub czasem, a nawet coraz częściej czynnie – młode osoby. Autor do każdego tematu podszedł rzetelnie, tak więc ilość informacji w tej książce jest wręcz ogromna.

Na uwagę zasługuje także samo jej wydanie. Jest bardzo estetyczna, ładna i uporządkowana pod względem wizualnym. Treści poukładano w sposób przejrzysty i czytelny, dodano kolor i ilustracje, całości towarzyszą ramki i wszelkie inne detale, które porządkują tekst. To bardzo duża zaleta, bo czytanie tekstu ciągłego w przypadku takiej tematyki stałoby się po pewnym czasie nużące.

Dorastanie. Jakie to proste! - Robert Winston

Podsumowując, uważam, że to książka, która pomoże wielu rodzicom w oswojeniu się z faktem, że ich dziecko przestaje być dzieckiem i dorasta. I w zaakceptowaniu wszystkich następstw, które ten fakt za sobą niesie. Także tych trudnych, z perspektywy rodzica raczej niepożądanych. Mój tata, gdy nie może na coś wpłynąć, używa bardzo fajnego sformułowania – to tak, jakby się z koniem kopać. I tak właśnie często wygląda wojna pokoleniowa, gdy młody człowiek dorasta. A warto wiedzieć, że to nie musi tak wyglądać.

Informacje o książce:
Tytuł: Dorastanie. Jakie to proste!
Tytuł oryginału: Dorastanie. Jakie to proste!
Autor: Robert Winston
ISBN: 9788321350608
Wydawca: Arkady
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content