Mój przyjaciel Jerzyk - Dorota Krzowska-Ważna - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura dziecięca

Mój przyjaciel Jerzyk – Dorota Krzowska-Ważna

Recenzja książki Mój przyjaciel Jerzyk

Mój przyjaciel Jerzyk
Dorota Krzowska-Ważna

Mój przyjaciel Jerzyk to zbiór 4 historii dla dzieci, które przybliżają małym Czytelnikom kilka bardziej i mniej  znanych gatunków ptaków żyjących w Polsce. Książka pozwala w ciekawy dla dziecka sposób uczestniczyć w pierwszym locie młodego pisklęcia, poznać trudności wiążące się ze znalezieniem gniazda czy choćby zrozumieć zagrożenie jakie stanowi dla ptaków wyrzucona na chodnik guma do żucia.

Każda z przedstawionych w książce historii opowiada o ptaku innego gatunku, który postawiony jest wobec „ludzkiego” problemu. Wśród bohaterów mamy więc Sikorkę skupioną na materialnych problemach związanych z gniazdem i zupełnie pomijającą to, co naprawdę potrzebne do szczęścia;; Mazurka, którego tata jest nieodpowiedzialnym lekkoduchem; chuligana Srokosza mającego niespodziewaną szansę spełnienia dobrego uczynku oraz wiecznie zalataną rodzinę Jerzyków. W opowiadane historie zręcznie wplecione są informacje o zwyczajach ptaków po-szczególnych gatunków. Dzieci dowiadują się na przykład które z przedstawionych ras budują gniazda samodzielnie i jak zaznaczają swoje terytorium, które bez przerwy wędrują, a które zupełnie nie potrafią śpiewać.

Jak wspomniałam, historie zawarte w książce nawiązują do typowo ludzkich problemów, z którymi spotykają się w swoich rodzinach dzieci. Część z historii zostaje rozwiązanych i zakończonych, niestety nie wszystkie. Przykładowo mały Mazurek po prostu zasypia podczas rozmowy swoich rodziców, gdy w powietrzu wisi kłótnia „i na szczęście nie słyszał, co było dalej”. Choć nie można zaprzeczyć, że jest to pewnego rodzaju rozwiązanie, obawiam się, że to za mało by uspokoić emocje dziecka, które zwykle wczuwa się w sytuację bohatera czytanej czy opowiadanej mu bajki.

Jeśli chodzi o stronę wizualną, książka wydana jest w ładnej, twardej oprawie. Pełna jest kolorowych ilustracji przedstawiających ukazane w opowiadaniach gatunki. Mimo jednak, iż nie można odmówić im realizmu, przyznam szczerze, że po książce sponsorowanej przez Lasy Państwowe spodziewałam się znacznie lepszych obrazków, a najlepiej realnych zdjęć, a niestety w książce zobaczyć można głównie obrazy komputerowe. Podobały mi się natomiast umieszczone tu i ówdzie czarno-białe rysunki ptaków i obserwującego je chłopca.

Podsumowując, książka warta jest przeczytania, szczególnie ze względów edukacyjnych i w celu rozbudzenia w dziecku ciekawości. Wypełniona jest bowiem informacjami o zwyczajach, wyglądzie i cechach przedstawionych w niej gatunków ptaków, które podane są w przystępny dla dziecka sposób. Mały minus za ilustracje.

Informacje o książce:
Tytuł: Mój przyjaciel Jerzyk
Tytuł oryginału: Mój przyjaciel Jerzyk
Autor: Dorota Krzowska-Ważna
ISBN: 9788377228258
Wydawca: Novae Res
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content