Nauki społeczne

W cieniu narcyza. Jak rozpoznać toksyczną relację i uwolnić się z niej – Julie L. Hall

W cieniu narcyza. Jak rozpoznać toksyczną relację i uwolnić się z niej - Julie L. Hall

W cieniu narcyza. Jak rozpoznać toksyczną relację i uwolnić się z niej
Julie L. Hall

Mit o Narcyzie zna chyba każdy. Młody mężczyzna o niezwykłej urodzie, kochają się w nim wszystkie nimfy, jednak on nie zwraca na nie najmniejszej uwagi, ponieważ zakochał się w swoim odbiciu. Próżna miłość pochłonęła go do tego stopnia, że umiera z tęsknoty za samym sobą, a na jego grobie wyrasta śnieżnobiały kwiat ze złotym środkiem, który nazwano narcyzem. Właśnie z tą historią większość z nas kojarzy narcyza – czyli z miłością do samego siebie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ta „miłość” może być niezwykle krzywdząca dla bliskich i całego otoczenia. Jeszcze mniej osób ma świadomość tego, że istnieje coś takiego jak narcystyczne zaburzenie osobowości. Ofiary przemocy narcyzów często spotykają się z brakiem zrozumienia i lekceważeniem problemu, ponieważ społeczeństwo postawę narcystyczną wiąże z uwielbieniem własnej osoby, a nie ze znęcaniem się nad innymi. Julie L. Hall, autorka książki „W cieniu narcyza. Jak rozpoznać toksyczną relację i uwolnić się z niej” przedstawia podstawowe informacje na temat tego, czym jest to zaburzenie osobowości, jak funkcjonują takie osoby, jak wpływają one na życie swoich bliskich oraz w jaki sposób możemy uwolnić się spod ich manipulacji.

Prawdopodobnie każdy z nas spotkał się kiedyś z narcyzem. Natomiast jeszcze bardziej prawdopodobne jest to, że nie każdy z nas miał tego świadomość. Narcyzm to zaburzenie spektralne, czyli istniejące na pewnej osi – jedne osoby będą wykazywać „tylko” kilka narcystycznych cech a inne będą posiadać w pełni rozwinięte NPD. Charakterystyczne dla tego zaburzenia są „dramatyczne, przesadne i/lub nieprzewidywalne wzorce myślenia i zachowania”. Zgodnie z kryteriami Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego osoba z NPD:

  • ma poczucie wyższości i wielkości,
  • wierzy, że jest wyjątkowa,
  • wykorzystuje innych,
  • brak jej empatii,
  • jest impertynencka i porywcza,
  • oczekuje stałego i nadmiernego podziwu,
  • jest zazdrosna i ma przeświadczenie, że inni jej zazdroszczą.

Co ciekawe cechy narcyza, które wykształcił to mechanizm obronny mający zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Jego zagrożeniem są 4 podstawowe lęki: lęk przed zdemaskowaniem, utratą kontroli, upokorzeniem oraz odrzuceniem.

Książka podzielona jest na 6 części, a każda z nich odnosi się do innych aspektów narcystycznego zaburzenia osobowości. Początkowe rozdziały mówią o tym czym w ogóle jest to zaburzenie, jak się objawia, jakie są jego przyczyny. Autorka przedstawia rodzaje narcyzmów, prezentuje ich cechy wspólne oraz różnice. Następnie przechodzimy do części, która omawia rodzinę narcystyczną. Jakie panują tam zasady i role, jak wyglądają tam wzorce zachowań i co najważniejsze w tym rozdziale znajdziemy odpowiedź na pytanie dlaczego narcyzm jest rodzinny. Kolejny fragment dotyka partnerów narcyza i jego dzieci. Na samym końcu dowiemy się, w jaki sposób możemy uwolnić się od skutków przemocy narcystycznej i jak zapanować nad narcyzem w naszym życiu. Dzięki takiemu rozłożeniu treści nie musimy czytać całej książki, możemy wybierać to co w danym momencie nas interesuje. Bardzo cenię taką przejrzystość i umiejętne rozplanowanie tekstu, ponieważ znacznie ułatwia to wyszukiwanie wiadomości, które są nam potrzebne. Na samym końcu książki autorka zamieściła coś, co bardzo przyciągnęło moją uwagę, czyli tytuły książek, filmów i serial, w których występowały narcystyczne postacie np. Diabeł ubiera się u Prady, Przeminęło z wiatrem, Wielki Gatsby, House of Cards czy American Beauty. W niektórych przykładach dopiero po głębszym zastanowieniu się odkryłam, że faktycznie dany bohater filmu jest narcyzem gdzie nigdy wcześniej nie przyszłoby mi to na myśl. To pokazuje, jak trudne jest rozpoznanie tego zaburzenia.

Pozycja bardzo wartościowa, nie jest to fikcja literacka ani same przemyślenia autorki tylko pozycja jak najbardziej naukowa. W ciekawy i przystępny sposób przekazuje wiedzę na temat zaburzenia, o którym niby każdy z nas coś wie, ale jednak nie do końca. Dzięki tej książce możemy spojrzeć na nasze relacje z innej perspektywy i sprawdzić, czy aby na pewno nie jesteśmy ofiarami narcyza albo, czy ktoś wśród znajomych nie tkwi w takiej toksycznej relacji.

Informacje o książce:
Tytuł: W cieniu narcyza. Jak rozpoznać toksyczną relację i uwolnić się z niej
Tytuł oryginału: THE NARCISSIST IN YOUR LIFE: Recognizing the Patterns and Learning to Break Free
Autor: Julie L. Hall
ISBN: 9788366967205
Wydawca: Wydawnictwo Kobiece
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać