Recenzje książek

Ojca Leona myśli na dobry dzień – Leon Knabit OSB

Recenzja książki Ojca Leona myśli na dobry dzień - Leon Knabit OSB

Ojca Leona myśli na dobry dzień
Leon Knabit OSB

Pogoda i optymizm, radość i nadzieja – to słowa kluczowe, które wybrzmiewają na każdej stronie opisywanej przeze mnie książki. Mój dotychczasowy kontakt ze słowem Ojca Leona Knabita wspominam jako dotknięcie szczególnej dobroci oraz prostej, ale przy tym niezwykle silnej wiary. Kiedy dowiedziałam się więc, że ukazała się nowa publikacja zawierająca jego słowa bardzo chciałam po nią sięgnąć. Ze słów Ojca niejednokrotnie czerpałam i wciąż czerpię. Także i tym razem – nie zawiodłam się, a czas podjęty na lekturę uważam za naprawdę dobrze wykorzystany.

Książka pt. „Myśli Ojca Leona na dobry dzień” to zbiór krótkich rozważań wspomnianego w tytule mnicha, żyjącego i pracującego na co dzień w benedyktyńskim klasztorze w Tyńcu. Nagrane i wygłoszone zostały w Programie I Polskiego Radia, a teraz za namową słuchaczy – opublikowane.

Książka obejmuje dwie części. Każda z nich to osobny cykl audycji emitowanych w różnym czasie. Ojciec Leon poproszony o wznowienie swoich rozważań na antenie Radia postanowił przedstawić Alfabet – czyli zbiór krótkich tekstów na tematy rozpoczynające się od kolejnych liter alfabetu. Żeby było ciekawiej, może też – nieprzewidywalnie rozpoczął od „Ź” a na literze „A” skończył. Tematy, które porusza Ojciec na antenie najczęściej dotyczą fundamentalnych życiowych wartości takich jak wiara, miłość, nadzieja, ufność, relacje, radość, wolność. Ojciec Leon niejednokrotnie w swoich audycjach przypomina, że w naszej, zabieganej codzienności bardzo łatwo je zagubić. Niezwykle ważne, więc, aby ciągle na nowo do nich wracać i w ten sposób zabiegać o właściwą ich hierarchię w naszym życiu.

Refleksje Ojca Leona to zbiór ponadczasowych myśli, które ubogacają czytelnika i wnoszą w jego życie cenne wskazówki. Ojciec Leon z właściwą sobie celnością wypowiedzi, ale jednocześnie z ciepłem i optymizmem podejmuje bardzo zróżnicowane tematy. Jego wypowiedzi dotyczą zarówno relacji z Bogiem, ale także są prawdziwym studium relacji z drugim człowiekiem. Niejednokrotnie zwraca uwagę na proste prawdy, które wydawać się mogą oczywiste, ale jednak zapominamy o nich podczas codziennego życia. Podpowiada jak w każdej sytuacji odnaleźć dobrą stronę. W jego refleksjach widać wyraźnie, że jego radość i optymizm głęboko zakorzenione są w zawierzeniu Panu Bogu i to On przede wszystkim jest ich źródłem. Czytanie jego słów pomaga uwrażliwić serce na obecne wokół nas dobro i Bożą opiekę w życiu każdego człowieka.

„Popatrz na swoje życie dalej, ile wydarzeń o których się mówi, że to są przypadki. Ktoś powiedział: Przypadki są tylko w gramatyce, a przypadkami Ktoś kieruje. Tych małych „cudzików”, jeśli tak można powiedzieć, w naszym życiu, gdzie Pan Bóg sam opiekuje się nami, przez Anioła Stróża, przez innych ludzi, ileż tego się spotyka. Stanięcie w dziurę po jakimś kamieniu i nie skręcenie nogi, trafienie w pociągu na kogoś kto naprawdę wielką radość nam sprawia, załatwienie sprawy za dwie godziny, a nie za trzy dni to chyba cud. W dniu dzisiejszym miejmy oczy szeroko otwarte, żebyśmy chociaż jeden taki malutki cud zauważyli.”

Każda ze spisanych audycji radiowych stanowi samodzielny tekst, który można czytać zupełnie niezależnie, wybierając temat, który najbardziej nas interesuje. Potrzeba czasu, żeby je przyjąć, dlatego dobrym pomysłem jest czytanie, jak sugeruje tytuł, każdego dnia po fragmencie. Nie zawsze jednak to się udaje. Osobiście pochłonęłam wypowiedzi Ojca Leona bardzo szybko, a po każdym przeczytanym rozdziale chciałam otrzymać więcej i więcej. Na szczęście do każdego tekstu, w razie potrzeby można wrócić w dowolnym czasie. Przyznam, że z braku czasu często czytałam też w tramwaju. Taka lektura w godzinach porannych przed pracą może stanowić doskonały początek dnia… do czego szczególnie zachęcam.

Oprócz opisywanej przeze mnie pozycji Ojciec Leon jest autorem wielu innych książek (których recenzje znajdziecie tutaj). Jego myśli i rozważania publikowane są także na stronie bloga: http://ojciecleon.tyniec.com.pl/.

Książka „Myśli Ojca Leona na dobry dzień” to esencja autentycznej życiowej mądrości i prosta recepta na szczęście. Zdecydowanie polecam ją każdemu. Warto po nią sięgnąć, aby zaczerpnąć od autora wiary, nadziei i ciepła, których pokłady przekazuje on czytelnikowi na łamach publikacji. Jego refleksje mogą stać się doświadczeniem troski i miłości Bożej, ale także pozwolą otworzyć oczy na drugiego człowieka. „Bo o miłość przede wszystkim chodzi” jak mówi Ojciec Leon w jednym z tekstów.

Informacje o książce:
Tytuł: Ojca Leona myśli na dobry dzień
Tytuł oryginału: Ojca Leona myśli na dobry dzień
Autor: Leon Knabit OSB
ISBN: 9788373544253
Wydawca: TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać