Recenzje książek

Jestem tu i teraz – The Mindfulness Projekt – Alexandra Frey, Autumn Totton

Recenzja Jestem tu i teraz - The Mindfulness Project - Alexandra Frey, Autumn Totton

Jestem tu i teraz – The Mindfulness Projekt
Alexandra Frey, Autumn Totton

Kiedy wieczorem z kubkiem gorącej herbaty, siadamy w ciszy do książki, marzymy o jednym… aby oderwać się od szarej rzeczywistości. Od pierwszych słów, stron, rozdziałów coraz bardziej zagłębiamy się w kreowany przez autora świat magii, kryminału, sensacji, horroru czy to płomiennego romansu. Stajemy się rycerzem, złodziejem, kochankiem, czasami mordercą lub detektywem. Każdy z nas czytając chce być kimś innym, być gdzieś indziej, robić rzeczy, których w swoim świecie nie może realizować. Przeżywamy czyjeś emocje, smutki i radości. Na co dzień żyjemy w ciągłym biegu, skupiając się tylko na realizacji wyznaczonych nam przez innych zadań. Całą uwagę skupiamy tylko na tym, aby być lepszym, skuteczniejszym, bardziej efektywnym. Planujemy, organizujemy, ciągle analizujemy niepowodzenia z przeszłości, aby uniknąć ich jutro, za miesiąc, rok. Takim sposobem jedną nogą stoimy w przeszłości, drugą w przyszłości, ale niestety zapominamy o tym, co jest najważniejsze, czyli gdzie w tym wszystkim jesteśmy My. Nie dostrzegamy naszego wkładu, wysiłku i efektów, które osiągnięte w danym momencie – tu i teraz, są przecież fundamentem naszych przyszłych sukcesów.

Zgoła odmienne od powyższego podejścia, prezentowane jest nam w niezwykle ciekawej pozycji autorstwa Alexandry Fray i Autumn Totto „Jestem tu i teraz – The Mindfulness Projekt„. Książka została wydana nakładem wydawnictwa MUZA we wrześniu 2016 roku. Mamy więc do czynienia z nowością na rynku i warto w tym miejscu zaznaczyć, że polskie wydanie jest jednym z 20 na świecie – przetłumaczonych na 11 języków. Szukając informacji dotyczących innych wydań, to co przykuło moją uwagę, to fakt, że przynajmniej połowa z tłumaczeń jest niemal identyczna pod względem graficznym. To niezwykle ważne, że odbiorcy z różnych części świata, otrzymują taki sam produkt.

Jestem tu i teraz„, to zbiór praktycznych ćwiczeń jak wypracować w sobie większą uważność, jak rozwijać umiejętność obcowania samemu ze sobą, odpoczynku, zmniejszenia poziomu stresu i efektywnego zarządzania świadomością własnego umysłu i ciała. W książce mamy do dyspozycji 80 interaktywnych ćwiczeń, które pomogą nam rozwijać swoją kreatywność, ponieważ możemy rysować, pisać listy, wycinać najważniejsze informacje czy zapisywać swoje własne uwagi i przemyślenia. Zaprezentowane ćwiczenia to nie tylko doskonała zabawa na długie godziny, ale przede wszystkim droga do nabycia wiedzy poprzez działanie – ponieważ to praktyka, doświadczenie, a nie sucha teoria najefektywniej wpływają na kształtowanie się naszych umiejętności.

Kiedy bierzemy do ręki tę pozycję, przypominają nam się od razu szkolne czasy i wszystkim dobrze znane zeszyty ćwiczeń, z którymi zrobić można dosłownie wszystko, od pomalowania, bazgrania, okraszenia swoimi złotymi myślami, na powyrywaniu niektórych stronic kończąc. Nie jest to książka, która będzie się dobrze prezentować na półce, bo i nie po to ją napisano. To coś, co powinno towarzyszyć nam na co dzień, być pod ręką w każdej chwili, czy to w drodze do pracy, w autobusie, czy przy porannej kawie, po ostatnie świadome chwile przed nocnym odpoczynkiem. Nie wahajmy się używać tej książki codziennie, ponieważ w takim celu została napisana. Ułatwia nam to samo wydanie, gramatura papieru, półtwarda okładka z grafiką przypominającą odręczne bazgroły no i wnętrze, czyli minimum treści i maksimum praktyki, podanej w niezwykle przystępny i uproszczony sposób. Nie znajdziemy w tej książce kolorowych obrazków, jakie mogłyby nas dekoncentrować, a wszelkie rysunki umożliwiają nam samodzielne wypełnienie ich swoimi barwami, takimi, na jakie w danej chwili mamy ochotę – bo po to jest ta książka, czyli dziennik uważnego człowieka.

W takim razie do dzieła, czyli czas na pierwszą stronę i od razu miłe zaskoczenie, które do dnia dzisiejszego wywołuje we mnie pozytywne reakcje i szczery uśmiech na twarzy. Co to takiego? Otóż pierwsza strona to miejsce na podpisanie się z imienia, podania numeru kontaktowego, adresu mailowego oraz zaznaczenia opcji do wyboru dla kogoś kto książkę znajdzie przy ewentualności jej zagubienia:

  • przeczytaj
  • skorzystaj
  • oddaj
  • sprzedaj
  • spal

Ale to jeszcze nie wszystko… całość kończy się prośbą o narysowanie autoportretu z zamkniętymi oczyma! O efektach takiego ćwiczenia nie będę pisał, bo to po prostu trzeba przeżyć samemu.

Pierwszych kilkanaście stron to pigułka z teorią, czyli krótka historia mindfulness, najważniejsze pojęcia, definicje oraz instrukcja obsługi samej książki, czyli co, jak, po co i dlaczego. W takim razie czym w ogóle jest mindfulness? Aby nie zanudzać i nie cytować fachowych definicji – mindfulness to sztuka, jak być ze sobą, tu i teraz, w danym miejscu, świadomym tego co wokół i w nas samych. Jest to trening uważności, koncentracji na chwili, podczas którego uczymy się rozwijać świadomość własnego ciała i umysłu, radzić sobie z naszymi nawykami, negatywnymi odczuciami i wewnętrznymi zachciankami, ale również próba zrozumienia jak emocje wpływają na nasze myśli, a te oddziałują na nasze ciało i działania. W wielkim skrócie, jest to praktyczne narzędzie do poznania i zrozumienia wewnętrznego Ja. Czy w książce mamy to wyjaśnione? Odpowiedź na to pytanie jest dwojaka, ponieważ nie dostajemy jej w postaci teorii, a konkretnych działań, których wykonywanie ma przybliżyć nas do jej znalezienia.

Nie będę opisywał tutaj żadnego ćwiczenia, bo nie jest to odpowiednie miejsce, ponieważ pojedyncze i wyrwane z całokształtu, mogą wydać się niektórym infantylne i nie warte poświęcania czasu. Jednak, jeżeli ktoś jest ciekawy, to przedsmaku tego czym jest mindfulness i opinii osób praktykujących można poszukać na stronie internetowej projektu www.iamherenow.com. Obok spostrzeżeń czytelników, emocji, jakie towarzyszyły wszystkim, którzy z książką mieli do czynienia, mamy również możliwość odsłuchania sesji medytacyjnych, które wykorzystywane są w technikach mindfulness.

Jednak, obok tych wszystkich pozytywnych, jest jedna kwestia, którą muszę niestety podkreślić i skrytykować, a mianowicie fakt, że książka pisana jest w formie żeńskiej – czyżby dyskryminacja mężczyzn? Może dla niektórych będzie to drobiazg, ale niestety chwilami irytujący w odbiorze.

Krótkie słowo podsumowania, jeżeli chcesz, aby w Twoim życiu coś zaczęło się zmieniać, weź do ręki swój ulubiony długopis, pióro, ołówek, albo jeszcze lepiej kolorowe kredki i rozpocznij swoją drogę z The Mindfulness Projekt.

Informacje o książce:
Tytuł: Jestem tu i teraz – The Mindfulness Projekt
Tytuł oryginału: I am here now. A creative mindfulness
Autor: Alexandra Frey, Autumn Totton
ISBN: 9788328704626
Wydawca: MUZA
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać