Odblask - Piotr Kotwica - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

Odblask – Piotr Kotwica

Recenzja książki Odblask

Odblask
Piotr Kotwica

Zagadnienie jakim jest tematyka uzależnień nie jest mi obce. Od jakiegoś czasu interesuje się dziedziną terapii uzależnień. Z tego też powodu sięgnęłam po książkę Odblask autorstwa Piotra Kotwicy. Urodził się on w 1989r. Rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakończył je na drugim roku. W chwili obecnej mieszka w Toruniu, gdzie pracuje.

Pozycja ta opowiada historię młodego chłopaka, który jest uzależniony od amfetaminy. Dodatkowo występuję u niego choroba psychiczna, jaką jest schizofrenia. Zaburzenie to jest następstwem przyjmowania przez bohatera środków psychoaktywnych:

„Na wstępie zaznaczam, że jestem schizofrenikiem. Chorobę wywołałam sobie, biorąc rozmaite używki, tyle używek i takie używki, że nawet o nich nie słyszeliście.”

Bohatera poznajemy w momencie, kiedy trafia do jednego z oddziałów szpitala psychiatrycznego. Są to w zasadzie wszystkie informacje, jakich możemy się dowiedzieć o głównej postaci książki. Na łamach książki odnajdziemy zapiski opowiadające o mechanizmie wchodzenia w nałóg narkotykowy.

W książce autor w bardzo łatwy i zrozumiały dla Czytelnika sposób wyraża towarzyszące mu w danej chwili emocje. Mężczyzna bez żadnego zawahania stosuje nawet wulgaryzmy, by oddać najpełniej uczucia, jakie w nim panują. Opisy stanów wewnętrznych po zażyciu narkotyków są dosyć szczegółowe. Bohater bez żadnych zahamowań opisuje co dzieje się z człowiekiem po zastosowaniu substancji psychoaktywnych. Przytoczę jeden krótki opis:

„Z fetą (amfetaminą) to jest tak, że tę czynność, która się wykonuje, kiedy faza wchodzi, będzie się wykonywać przez następne kilka godzin. Jeśli jest to seks, to pieprzysz się bez wytchnienia osiem godzin. Jeśli się uczysz, to nauczysz się na cały następny semestr z wielką przyjemnością”.

W pozycji tej autor zamieszcza także charakterystykę stanu fizjologicznego po tzw. Zejściu:

„Amfa ledwie mnie trzymała. Musiałem wyglądać strasznie, gdy wchodziłem do apteki w jakiejś zawszonej wsi. Szczęka drżała mi okrutnie i obraz rozjeżdżał się w oczach”.

Opisy takie przeplatają się niemal w całej książce.
Celem napisania tej książki przez Piotra Kotwicę było przestrzenie młodych ludzi przed eksperymentowaniem z narkotykami. Charakterystyka stanów zarówno psychicznych, jak i fizjologicznych po wzięciu środka uzależniającego niewątpliwie może przestraszyć młodych ludzi. Jednak mi osobiście zabrakło przedstawienia większego spektrum szkód, jakie niesie za sobą bycie osobą uzależnioną. Autor mógł się skupić na stratach jakie poniósł w obszarze rodzinnym, naukowym czy w życiu prywatnym. Książka jest bardzo króciutka, bo ma zaledwie 82 strony. Dodatkowym uzupełnieniem mogłyby być te właśnie treści. Moim zdaniem to wzmocniłoby wydźwięk celu założonego przez autora. Mankamentem tej książki jest również to, że brakuje w niej wprowadzenia. Pisarz jakby „wrzuca” Czytelnika w rozgrywającą się historię życia. W związku z tym na początku ciężko jest się odnaleźć w treści toczących się wydarzeń. Jeśli założeniem autora było ukazanie konsekwencji jakie następują w związku z używaniem substancji psychoaktywnych to warto byłoby wprowadzić Czytelnika w dotychczasowe życie bohatera. Pokazać mu jak wyglądało życie postaci książkowej przed przyjmowaniem narkotyków, jak wyglądało w trakcie, a jak po zakończeniu okresu brania. Ukazać młodym ludziom, że ta choroba (bo uzależnienie niewątpliwie nią jest), nie pojawia się w życiu człowieka z dnia na dzień. I nie chodzi mi tutaj o dokładny opis mechanizmu powstawania uzależnienia. Taka retrospekcja wystarczyłaby, by oddać charakter opisywanej choroby.

Docenić jednak należy fakt, iż książka ta została napisana przez osobę uzależnioną. Autor przeszedł trudne momenty w swoim życiu i chce ochronić innych przed niewłaściwym postępowaniem, przed zniszczeniem własnego życia. Piotr Kotwica to debiutant na scenie literackiej i można pogratulować mu jego pierwszej książki. Powyższe uwagi nie mają na celu skrytykowanie powieści, lecz są to proste spostrzeżenia, które mogą służyć jako wskazówki zarówno dla Czytelnika jak i dla Autora.

Książkę tę poleciłabym zarówno młodzieży, która poszukując swej tożsamości nieraz sięga po narkotyki, by zobaczyli jakie są skutki brania substancji uzależniających, jak i wszystkim rodzicom, by mogli ochronić swoje dzieci. Pozycję te mogłyby przeczytać wszystkie osoby, które pomagają osobom uzależnionym wyjść z nałogu, by mogli lepiej zrozumieć jakie stany emocjonalne towarzyszą takim ludziom.

Informacje o książce:
Tytuł: Odblask
Tytuł oryginału: Odblask
Autor: Piotr Kotwica
ISBN: 9788379420919
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl
Skip to content